Centrum Sztuki w Oławie zaprasza do klimatycznego Kina Odra!

2

W tym tygodniu Kino Odra czynne będzie do 18 kwietnia. W dniach 19-21 kwietnia odbędzie się przerwa świąteczna, ale już w Poniedziałek Wielkanocny na wielkim ekranie zobaczymy m.in. bajkę „Dumbo” i poruszającą francuską produkcję „Ocalić i zginąć”.


„Dumbo”
Jeśli kochacie bajki Disneya to ucieszy Was, że historia o słoniku Dumbo powraca w nowej wersji. Animacja wzruszy nawet dorosłych! „Dumbo” w reżyserii mistrza wyobraźni Tima Burtona, to niezwykła kontynuacja ukochanej przez widzów animacji Disneya. Jest to poruszająca opowieść o sile rodziny i marzeń oraz o tym, jak cenną wartością może być odmienność. Właściciel podupadającego cyrku zatrudnia byłego artystę, Holta Farriera do opieki nad nowo narodzonym słonikiem, wyśmiewanym z powodu ogromnych uszu. Kiedy jednak okazuje się, że Dumbo potrafi latać, cyrk zaczyna odnosić niezwykłe sukcesy. Bohaterowie na swojej drodze spotykają rzutkiego przedsiębiorcę V.A. Vandevere’a, który chce uczynić słonia główną atrakcją niesamowitego parku rozrywki o nazwie Dreamland. Dumbo odnosi tam spektakularne sukcesy, występując u boku zjawiskowej mistrzyni akrobacji, Colette Marchant. Sielanka trwa to do czasu, kiedy Holt odkrywa, że pod magiczną powłoką Dreamlandu kryją się mroczne sekrety. Bilety od 11 zł!

Więcej informacji o filmie, zwiastun i bilety online tutaj:
http://kultura.olawa.pl/filmy/dumbo/

„Ocalić i zginąć”
„Ocalić i zginąć” to wzruszająca opowieść o tym, jak można na nowo ułożyć sobie życie po strasznej tragedii. Film jest inspirowany prawdziwą historią W samej Francji obraz obejrzało ponad milion widzów. „Ocalić i zginąć opowiada historię silnego, dużo wymagającego od siebie młodego mężczyzny, który ma wszystko, który wszystko traci i który prawie wszystko odzyskuje. Tło do przedstawienia tej historii widzom dały tragedie, jakich doświadczyło wielu strażaków i ofiary poparzeń. Jak podsumowuje film reżyser: „Projektując postać strażaka chciałem też znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jesteśmy, gdy w wyniku wypadku czy jakiegoś nieszczęścia zostaniemy pozbawieni jakiejkolwiek społecznej, edukacyjnej, zawodowej otoczki, gdy zostaniemy ,,bez niczego”. Zawód strażaka obfituje w dramaturgiczne zwroty. Z jednej strony jest heroizm, solidarność, altruizm, dążenie do doskonałości, poświęcenie w słusznej sprawie, bycie niepokonanym, a z drugiej strony, w każdej chwili może pojawić się brutalna utrata wszystkiego, ogromny ból fizyczny i moralny. Ta dwubiegunowość jest dobrym materiałem na stworzenie interesującej fabuły filmu. Lubię proponować historie, które obejmują widza, poruszają go, wystawiają na próbę i istotnie wpływają na losy moich bohaterów”.
„Ocalić i zginąć” w reżyserii Frédérica Telliera w kinie Odra do 18 kwietnia oraz na dodatkowym pokazie z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka w dniu 4 maja.
Więcej informacji o filmie, zwiastun i bilety online tutaj:
http://kultura.olawa.pl/filmy/ocalic-i-zginac/

Oławska Majówka coraz bliżej!
Od kilku lat podczas Oławskiej Majówki prezentujemy najbardziej znanych i ciekawych artystów polskiej muzyki alternatywnej. Podczas tegorocznej imprezy, na którą w tym roku zapraszamy 3 maja na oławskiej scenie wystąpią: polski raper PLAN BE, łódzki zespół grający muzykę electro pop – KAMP! oraz KAMIL BEDNAREK.
Koncerty na scenie około godz. 17:00 rozpocznie PlanBe uchodzący za jeden z największych talentów na polskiej scenie hip-hopowej. Wachlarz inspiracji rapera jest szeroki, ale w głównej mierze skupia się na brzmieniu Nowego Toronto. Obecnie artysta promuje swój najnowszy krążek „Moda” będący drugim legalnym wydawnictwem młodego artysty po świetnie przyjętym debiutanckim albumie „Insomnia” z 2017 roku, który w zaledwie kilka miesięcy od premiery pokrył się złotym wyróżnieniem. Płyta zawiera 13 utworów o odmiennej stylistyce i brzmieniu, które zestawione razem tworzą spójną całość.

O godz. 19:00 zapraszamy na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów elektronicznych, autorów remiksów dla Brodki czy Dawida Podsiadło oraz hymnu Męskiego Grania 2017. W 2012 roku ukazał się ich debiutancki album o prostym tytule „KAMP!”, który do tej pory sprzedał się w nakładzie blisko 12 tysięcy egzemplarzy. Równocześnie z sukcesem na rodzimym rynku, przyszedł sukces za granicą i muzycy KAMP! zaczęli regularnie koncertować na zagranicznych festiwalach i imprezach showcase’owych. Drugi album zespołu pt. „Orneta” pojawił się pod koniec 2015 roku i był krążkiem tanecznym, kontemplacyjnym, melancholijnym i porywającym jednocześnie. Wydany we wrześniu ubiegłego roku trzeci album zespołu „DARE” okazał się jedną z najciekawszych elektronicznych płyt 2018 roku, potwierdzając wyjątkową pozycję KAMP! na polskiej scenie muzycznej. Od blisko dekady to jeden z najważniejszych polskich zespołów elektronicznych. Obecnie KAMP! powracają z serią kolejnych koncertów, tym razem zamykając zimę i energetycznie wchodząc w okres wiosenny 2019.

Na koniec – o godz. 20:30 przed oławską publicznością wystąpi Kamil Bednarek, jeden z najpopularniejszych wykonawców muzyki reggae w Polsce. Za pierwszą płytę zespołu Kamil Bednarek przyjmuje się wysoko oceniany album „Jestem…”, który utrzymywał się w zestawieniu OLiS ponad 12 miesięcy a po upływie roku od wydania ponownie zajął pierwszą pozycję. Rok później ukazał się suplement zawierający remixy oraz dubowe i koncertowe wersje, który uzyskał status diamentowej płyty. Rok 2015 to album „Oddycham” z gościnnym udziałem światowych gwiazd reggae, tj. Alborosie, Junior Kelly czy Dean Fraser. W 2017 roku ukazał się album „Talizman”, który po miesiącu od premiery pokrył się złotem. Pod koniec ubiegłego roku Artysta wraz z zespołem wziął udział w projekcie MTV Unplugged, z którego wydany został album „MTV Unplugged BEDNAREK”. W Polsce koncerty z tej serii zrealizowali m.in.: Kayah, Hey, Wilki, Kult oraz Brodka. Nowa płyta, na której pojawili się różni muzyczni goście, m.in. Karolina Artymowicz, Kuba Badach czy Igor Herbut zawiera materiał z przekroju 10 lat twórczości artysty; znajdziemy tu zarówno największe hity Bednarka, jak i jego najnowsze utwory, prezentujące polskie reggae w możliwie najlepszym wydaniu, które usłyszymy podczas koncertu.
Poza sceną też dużo będzie się działo! Już od 15:00 do 19:00 zapraszamy do naszej Strefy Art, gdzie oprócz konkursów z nagrodami czekać na Was będą instruktorzy i animatorzy z ciekawymi propozycjami gier, zabaw, warsztatów i pokazów.
Dawid Stanasiuk zaprasza wszystkich ciekawych nowinek technicznych. W planie pokaz robotów, interaktywny turniej typu „Battle Royale” oraz pokaz druku 3D. Kasia Bogucka szykuje dla Was rodzinne warszaty ceramiczne a Marta Jędras warsztaty biżuterii szklanej „Mały Jubiler”.

Dowiecie się też jakie atrakcje przewidujemy podczas Letnich Warsztatów Artystycznych, planowanych na lipiec. Ponadto wielka strefa rekreacji i rozrywki, fotobudka i stoiska branżowe. Zapraszamy na Oławską Majówkę! Wstęp wolny!

Więcej informacji stronie internetowej i facebooku:
http://kultura.olawa.pl/wydarzenia/olawska-majowka-3/
https://www.facebook.com/events/343275309628929/