Spotkanie autorskie i wernisaż – czyli maj w Zamku Piastów Śląskich

0
fot. zamek.brzeg.pl

Brzeskie Muzeum w każdy miesiącu realizuje wyjątkowe wydarzenia. Kolejne z nich odbędą się już w nadchodzący weekend. Na początek – w piątek (10.05) odbędzie się spotkanie autorskie z Mariuszem Urbanek. Dzień później o godz. 18:00 zaprezentowana zostanie wystawa Anny Sarnawit „Tęczowe Anioły”.


SPOTKANIE Z MARIUSZEM URBANKIEM
W piątek 10 maja, o godz. 18.00 w Sali Myśliwskiej brzeskiego Muzeum odbędzie się spotkanie autorskie z pisarzem Mariuszem Urbankiem. Tematyka spotkania poświęcona jest książce pt. „Profesor Weigl i karmiciele wszy”.

Mariusz Urbanek to jeden z najwybitniejszych biografów w Polsce. Tworzy w cyklu dwuletnim – co dwa lata wychodzi jego nowa biografia. Ostatnią książką wrocławianina jest wydany w zeszłym roku „Profesor Weigl i karmiciele wszy”. Profesor Rudolf Weigl był sławnym na cały świat już przed wojną uczonym ze Lwowa, który wynalazł i przez wiele lat produkował szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu, śmiertelnej chorobie, która dziesiątkowała ludność w różnych regionach globu, zwłaszcza w czasach wojen i postępującej ich śladem biedy. Szczepionka wynaleziona przez Weigla była skuteczna i uratowała wiele milionów istnień ludzkich: w Europie, Afryce i Azji.

Obok głównego, indywidualnego bohatera, zbiorowym bohaterem najnowszej książki Mariusza Urbanka są również tytułowi „karmiciele wszy”, osoby zatrudniane w Instytucie Weigla. Wszy roznosiły chorobę. I z nich również pozyskiwano szczepionkę. Aby tak się stało, trzeba je było utrzymać przy życiu karmiąc własną krwią.

O tym kim byli owi „karmiciele wszy” i więcej o autorze książki na temat Weigla dowiedzieć się będzie można na spotkaniu autorskim, które – dla przypomnienia – odbędzie się już 10.05 o godz. 18:00. Wstęp wolny.

WERNISAŻ WYSTAWY „TĘCZOWE ANIOŁY”
Autorką wystawy obrazów intuicyjnych, która zaprezentowana zostanie w sobotę 11.05.2019 o godz. 18:00 w brzeskim Muzeum jest Anna Sarnawit. Artystka z zawodu jest rehabilitantką, a od 2012 maluje obrazy intuicyjne. Jak sama mówi o swojej twórczości (na stronie facebookowej wydarzenia): „Jak do tej pory największą moją miłością jest malowanie. Siadam, zamykam oczy, łączę się z Duszą osoby, dla której maluję i przelewam na płótno to, co się pojawia. Są to obrazy pełne energii i prawdy o nas samych. (…) Wystawa nosi nazwę „Tęczowe Anioły”, bo według mojego odczucia, te Istoty, które maluję są najlepszą wersją nas samych. To jesteśmy my, z przyszłości. Wyciągamy do siebie ręce i budujemy pomost między tym, co nieodkryte, a tym co funkcjonuje jeszcze w naszej niedoskonałej rzeczywistości”.

O tych i innych wydarzeniach realizowanych przez Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu więcej przeczytać można na stronie internetowej www.zamek.brzeg.pl. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału.