Czytanie to świetna zabawa

0

Czytanie na pewno nie jest nudne. O tym, że czytanie może być wspaniałą przygodą i zabawą, przekonały się dzieci, ich rodzice, babcie i dziadkowie. 15 maja 2019 r. w bibliotece Klubu 1.Pułku Saperów odbyła się impreza inaugurująca powstanie Saperskiego Klubu Rodzin Czytających.


Na spotkaniach klubowicze oprócz czytania wybranych lektur, będą wspólnie realizować pomysły związane z czytaniem, wymieniać się doświadczeniami na temat literatury dla dzieci i oczywiście propagować codzienne głośne czytanie dzieciom.

Najmłodsi czytelnicy i ich rodziny wysłuchali głośnego czytania opowieści R. Bonilli „Najwyższa wieża z książek”, utworów Jana Brzechwy „Kaczka dziwaczka” i „Na straganie”. W czasie czytania dzieci wybrały się w odwiedziny do kaczki dziwaczki przechodząc przez „rzeczkę” po kamieniach, rozwiązywali zagadki o warzywach ze straganu. Wszyscy świetnie poradzili sobie z nauką trudnego wierszyka łamiącego języki.

Sporo emocji i zabawy wzbudziła inscenizacja „Panny Kreseczki” Wandy Chotomskiej. Zgodnie ze wskazówkami czytającego dzieci rysowały na namalowanym płocie kreski, kółka…, z których powstała tytułowa bohaterka.

Czytanie jest naprawdę super: stanowi źródło wiedzy, poszerza nasze słownictwo, uspakaja i wycisza, poprawia pamięć, inspiruje, rozwija wyobraźnię, rozbudza ciekawość świata, wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Wspólne głośne czytanie to również okazja do odpoczynku, przytulenia się do mamy czy taty, miłego i ciekawego spędzenia czasu. To właśnie w domu dziecko powinno mieć pierwszy kontakt
z książką.

Wszyscy najmłodsi uczestnicy spotkania otrzymali w prezencie wybraną książkę, którą będą czytać wspólnie z rodziną w swoich domach. Następne spotkania z książką już niedługo.

Tekst: Elżbieta Skrzypczyńska
Zdjęcia: Joanna Watras