Zaproszenie „Z wysokiego brzegu”

0

Miłośnicy słowa zrzeszeni w Klubie Literackim „Brzeg” właśnie wydali – czwarty – almanach. Książka niebawem dostępna będzie w księgarni „Sowa” oraz siedzibie Klubu. O utworach zawartych z tomiku oraz ich autorach pisze w swoim artykule Romana Więczaszek. 


Chyba jednak nie jesteśmy tacy „prosto z brzegu”, bo aktywnie piszemy, działamy dla dobra słowa, chłoniemy wydarzenia kulturalne naszego miasta. Należymy od dawna lub niektórzy od niedawna, do  Klubu Literackiego „Brzeg” i wydaliśmy właśnie czwarty almanach, którego autorzy mieszkają w Brzegu na Opolszczyźnie, również w okolicach. Nosi on tytuł „Z wysokiego brzegu”. Wypowiadamy się wierszem i prozą, także w formie dramatu, zwracamy się do Czytelników w różnym wieku (…)”. 

Tak zaczyna się wstęp do almanachu, który ukazał się dzięki prywatnym naszym środkom i dzięki wspaniałym ludziom z Drukarni „Solpress” w Opolu. Prezentuje się w nim dwudziestu autorów, niektórzy po raz pierwszy. Pamiętacie emocje z dzieciństwa, gdy rozpakowywaliście paczki od św. Mikołaja? Niedawno czuliśmy się podobnie, omotały nas radość i zapach świeżego druku oraz uczucie, że nasze utwory zaczynają żyć własnym życiem. Teraz każda chwila będzie ważna, gdy czytelnik weźmie książkę do ręki. Tematyka jest różnorodna, miły jest wygląd książki, gdyż posiada ciekawe grafiki Moniki Szczypior – kustosz z pałacu w Łosiowie. Poza tym ma kolorowe pergaminowe strony, w każdym egzemplarzu inaczej rozmieszczone. Prace przygotowawcze były długie i żmudne, ale jak cud narodzin cieszy rodziców, tak my cieszymy się, że drukowane słowo szybko nie zaginie. Zapraszamy na chwile refleksji i odpoczynku; książka będzie dostępna w księgarni Sowa oraz w Klubie Literackim „Brzeg” (ZNP lub Związek Emerytów). 

W Panoramie Powiatu publikowaliśmy dotychczas teksty z tego almanachu następujących autorów: Eweliny Antonowicz (Brzeg), Marii Chlebowskiej (Brzeg), Iwony Dobrogost (Brzeg), Ireny Florkowskiej (Brzeg), Floriana Gawłowskiego (Brzeg), Rozalii Malczewskiej (Brzeg), Mariana Smogura (Brzeg), Stanisławy Ziobrowskiej (Żłobizna), Janusza Mazurkiewicza (Karłowice). 

Dziś prezentujemy Alicję Kaim – poetkę, animatorkę kultury, bibliotekarkę z Lewina Brzeskiego:

„żyję w tym mieście” 

Nie jestem ja Wy
Nie urosłam w tej ziemi
Przesadzono tu mnie
Nie by zgnić
Lecz przyjąć się i zielenić

Jeszcze ziemi rodzinnej okruchy
Na korzeniach oblepione wytrwały
Jeszcze promień tamtego słońca
Lśni we wnętrzu choć taki mały

Już zdeptano mnie kilka razy
Kropel deszczu żałowano wiele
Ja chcę rosnąć urosnąć w niebo
Nie wymagam od tej ziemi wiele

Nie jestem jak Wy
Wtulam się w kępkę trawy
Nie chcę kropli deszczu by żyć
Moja siła łzami się karmi

Przesadzono mnie tu
Nie by zgnić
Jeszcze urosnę wysoko
Bez przyjaciół da się żyć
mimo bólu gdzieś głęboko
(aut. Alicja Kaim)

Artykuł: Romana Więczaszek, kontakt: ZNP 77 416 36 58, Związek Emerytów 77 416 24 95