Mistrzowskie recitale fortepianowe Alexeya Komarova na Zamku Piastów Śląskich

0

W sobotę (14. września), w brzeskim zamku odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Wieczory Lisztowskie”. W programie wydarzenia znajdą się utwory F. Chopina, A. Komarova, P. Czajkowskiego, I.J. Paderewskiego oraz F. Liszta. Recitale fortepianowe „W rytmie Walca i Poloneza” zaprezentuje jeden z najwybitniejszych pianistów Alexey Komarov, a słowo o muzyce wygłosi Juliusz Adamowski. Wstęp na koncert jest bezpłatny.


Alexey Komarov urodził się 31 marca 1976 roku w Karagandzie (Kazachstan), W 1983 r. rozpoczął naukę gry na fortepianie w Specjalnej Szkole Muzycznej w Karagandzie. Jest absolwentem Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (łącznie ze studiami podyplomowymi) oraz Centralnej Szkoły Muzycznej przy tym Konserwatorium. W obu tych uczelniach kształcił się w latach 1992 – 2001 pod kierunkiem profesora Jurija Slesarewa.

W latach 2003 – 2004 studiował w Accademia Pianistica „Incontri col Maestro” w Imoli (Włochy) u Lazara Bermana oraz uzupełniająco u Borisa Petrushansky`ego. Jest laureatem: V nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (1996), II nagrody na VII Concorso Internazionale per Pianoforte e Orchestra Citta di Cantu (Włochy, 1997), III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu (1999), II nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. I. Paderewskiego w Bydgoszczy (2001), IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym pamięci Vladimira Horowitza w Kijowie (2003).

W r. 1999 otrzymał stypendium Yamaha European Foundation. Koncertuje jako solista (recitale i koncerty symfoniczne) w Japonii, Kazachstanie, Niemczech, Polsce, Rosji, Słowenii i we Włoszech. Aktywność artystyczna łączy z praca pedagogiczna. W latach 2005 do 2018 był pedagogiem Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gniesinych, a od 2019 r. uczy w Centralnej Specjalnej Szkole Muzycznej przy Państwowym Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego.

Od 2006 roku jest też profesorem Specjalnego Moskiewskiego Wydziału Fortepianu w Uniwersytecie Sakuyo w Kurashiki (Japonia). Prowadził mistrzowskie kursy pianistyczne w Japonii i Kazachstanie. Był jurorem pierwszej i drugiej edycji konkursów dla młodych pianistów „Złoty pierścień Chopina” w Radovljicy (Słowenia – 2005, 2006). Przewodniczył Jury I Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Festiwalu-Konkursu „Wiosna w Kazachstanie” (Karaganda 2015).