Żołnierze artystycznie upamiętnią 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich

0

Wierni Polsce” – pod takim tytułem zrealizowane zostaną koncerty na terenie Klubu 1 Pułku Saperów w Brzegu, które odbędą się z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. Na „żołnierskiej scenie” w piątek i sobotę (27-28.09) zaprezentują się artyści związani z Wojskiem Polskim, czynni żołnierze i pracownicy wojska.


Powstania Śląskie były czyli zbrojnymi wystąpieniami ludności polskiej przeciw niemieckiemu panowaniu na Górnym Śląsku. Ich celem były dążenia do przyłączenia tych ziem do państwa polskiego. 28 czerwca 1919 roku doszło do podpisania przez Niemcy oraz państwa zwycięskiej koalicji Wersalskiego Traktatu Pokojowego. Niemcy utraciły wówczas na rzecz Polski Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie. Gdańsk został wolnym miastem, a na terenie Górnego Śląska, Warmii i Mazur miały zostać przeprowadzone plebiscyty. Polacy nie byli zadowoleni z postanowień traktatu. Uważali, że Górny Śląsk powinien zostać przyłączony do Polski. Była to główna przyczyna wybuchu powstań śląskich.

Z okazji 100. rocznicy ich wybuchu na terenie Klubu 1. Pułku Saperów w Brzegu (ul. Piastowska 4) zorganizowane zostaną koncerty, pn. „Wierni Polsce”. Występy odbędą się w piątek (27.09 – w godz. 17:00-20:00) oraz w sobotę (28.09 – w godz. 15:00-17:30).

Na scenie zaprezentują się tacy artyści jak: st. szer. Karolina Sałatkiewicz, szer. Kornelia Lipińska, st. szer. Tomasz Wójcik, st. szer. Bogdan Haręza, Rafał Ochociński, zespoły Biedronki i Inwencja z 1. Pułku Saperów w Brzegu; ppor. Katarzyna Reguła z 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego; mł. chor. Janusz Cąbrowski, st. kpr. Radosław Chorążewicz z Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu; sierż. Sławomir Swatowski, st. szer. Łukasz Jackowski z 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie; mł. chor. Grażyna Mucha z 10 Brygady Logistycznej w Opolu; zespół Przasnyscy Orelowcy: Małgorzata Krośnicka, chor. Krzysztof Brodacki, mł. chor. Andrzej Tubis, st. sierż. Cezary Sosnowski, kpr. Piotr Cesarz, st. szer. Marek Krupiński z 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu; por. Tomasz Chrapek, szer. Klaudia Wronka z 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie; Aleksandra Skrzypczak z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie; zespół San Quentin: szer. Mariusz Górski, st. chor. sztab. rez. Jacek Bakoś, st. chor. sztab. Mariusz Predenkiewicz, Michał Czelij oraz st. chor. sztab. rez. Wiktor Kalfas z 11 Pułku Artylerii w Węgorzewie. Wydarzenie poprowadzą: szer. Kornelia Lipińska i st. szer. Tomasz Wójcik. Za przygotowanie koncertów odpowiedzialni byli: Jana Koronkiewicz, Jolanta Wojtaś-Zapora, Ludmiła Małecka, Angelika Skowronek, Anna Glińska oraz Artur Grudziński.

Oprócz występów artystycznych, zaplanowano także prezentację wystaw plenerowych z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej im. Płk. Dypl. Mariana Porwita, pt. „Powstania Śląskie” oraz „Póki my żyjemy, poetyckie wspomnienie września 1939”.

Wstęp na koncerty i wystawy jest bezpłatny. Do udziału w wydarzeniu zapraszają: Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. Płk. Dypl. Mariana Porwita. 1. Brzeski Pułk Saperów oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.