Wieczory Lisztowskie: Roman Salyutov wystąpi w brzeskim Zamku.

0

Przed nami kolejny koncert z cyklu „Wieczory Lisztowskie”. Tym razem przed brzeską publicznością zaprezentuje się rosyjski pianista i dyrygent Roman Salyutov, który zaprezentuje recital fortepianowy. Koncert odbędzie się w sobotę (19.10) o godz. 18:00 w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Roman Salyutow to pianista, dyrygent, muzykolog i organizator życia muzycznego. Urodził się w 1984 roku w Leningradzie. Fortepian i dyrygenturę studiował w Państwowym Konserwatorium w Sankt Petersburgu im. M. Rimskiego Korsakowa oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Köln. Doktorat w zakresie muzykologii uzyskał w 2011 roku na Uniwersytecie w Paderborn.

Bardzo bogata działalność artystyczna Salyutowa obejmuje występy solistyczne, kameralne i symfoniczne na terenie Austrii, Litwy, Szwajcarii, Polski, Węgier, Włoch, USA, Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Koncerty artysty są entuzjastycznie recenzowane w prasie niemieckiej. Jego ogromny repertuar pianistyczny składa się z około 400 utworów ponad 40 kompozytorów od epoki baroku do współczesności. Imponujący jest również jego repertuar dyrygencki zawierający m. in. ponad 50 symfonii Beethovena, Brahmsa, Brucknera, Mahlera, Francka, Czajkowskiego i Szostakowicza, msze, oratoria, kantaty, muzykę programową (m. in. Liszt – Symfonia „Faust” i „Preludia” wg. Lamartin’a, Berlioz – Symfonia fantastyczna i Harold w Italii, Rimski-Korsakov – Scheherazada) oraz szereg mniejszych form wielu różnych kompozytorów.

W latach 2016 – 2018 był profesorem międzynarodowych mistrzowskich kursów pianistycznych w Japonii, Polsce (we Wrocławiu), Nowej Zelandii i Meksyku. Od roku 2013 Salyutov jest Głównym Dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Bergisch Gladbach (koło Köln). W r. 2018 założył pierwszą niemiecko-izraelską orkiestrę Yachad Chaber Orchestra, która występowała w Australii, Francji, Litwie, Niemczech i w Polsce. Od ponad 10 lat prowadzi w różnych ośrodkach kulturalnych w Niemczech cykl koncertowy „Dzieła Wielkich Kompozytorów”. Jako muzykolog występuje z wykładami w różnych uczelniach niemieckich i zagranicznych. Salyutow kieruje także działalnością stowarzyszenia kulturalnego Musikund KulturFestival GL e. V. w Bergisch Gladbach, realizującego różne wydarzenia muzyczne o zasięgu regionalnym i międzynarodowym.

W trakcie koncertu w Brzegu, artysta wykona takie utwory jak: 4 Etiudy-Obrazy op. 33 (II redakcja) nr 1 f-moll, nr 2 C-dur, nr 5 g-moll, nr 4 Es-dur S. Rachmaninowa; Wielka Sonata G-dur op. 37, Moderato e risoluto, Andante non troppo quasi moderato, Scherzo. Allegro giocoso, Finale. Allegro vivace P. Czajkowskiego; Polonaise mélancolique F. Liszta, Ballada g-moll op. 24 E. Griega, Preludia nr 1 h-moll, nr 2 d-moll, nr 7 c-moll ze zbioru Dziewięć Preludiów op. 1 K. Szymanowskiego oraz La Valse M. Ravela.

Dla przypomnienia, koncert odbędzie się w sobotę 19. października o godz. 18:00 w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Słowo o muzyce wygłosi Juliusz Adamowski. Wstęp wolny. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.