Magiczna noc w muzeum

0
Reklama

W środowy wieczór 20 listopada br. publiczność, która zebrała się w murach brzeskiego zamku, mogła w magiczny sposób przenieść się w czasy odległe, kiedy Polska walczyła o Niepodległość, a Polacy z dumą prezentowali swoje barwy i symbole narodowe.


Wszystko za sprawą spektaklu przygotowanego przez podopiecznych Klubu Wojskowego pt.: „Noc w muzeum – A to Polska właśnie” nawiązującego do najważniejszych wydarzeń w historii Polski i momentów przełomowych,  jak odzyskanie Niepodległości 101 lat temu. Zebranych przywitała kierownik Klubu Jana Koronkiewicz, a na scenie pojawiły się grupy Biedroneczki, Biedronki, wokalne Biedronki Junior oraz przyjaciele Biedronek – Grzegorz Godzik i solistka Aleksandra Szyszka.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Fabuła przedstawienia opera się na wizycie grupy dzieci w muzeum, gdzie na wystawie zatytułowanej „A to Polska właśnie” mogą podziwiać charakterystyczne postaci. Jest postać Marszałka Piłsudskiego, jest Powstaniec Warszawski, lwowski Batiar, Ułan z wojsk księcia Poniatowskiego, Zosia z „Pana Tadeusza”, królowa Bona i Helena Marusarzówna – mistrzyni sportów narciarskich i kurier Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. Dzieci  z początku mało zainteresowane (wolałyby iść do kina lub do McDonalda) podziwiają figury i przechodzą do kolejnej sali. Jednak dwie małe dziewczynki gubią się w gąszczu eksponatów, a te nagle ożywają zadając im pytania, na które dzieci nie potrafią poprawnie odpowiedzieć: – Kto ty jesteś? Jaki znak twój? Gdzie ty mieszkasz? Nie znają historii, więc muzealne postaci postanawiają im ją przybliżyć.

Robią to, jak przystało na artystów z Klubu Wojskowego, w śpiewający sposób. Pojawiają sięm.in.  piosenki: „Kwiatki z polskiej rabatki”, „Dziś idę walczyć mamo”, „Ołowiany generał”, czy „Orlęta Lwowskie”. Każdy z utworów nawiązuje do ważnych chwil w historii naszego kraju, dzięki czemu dzieci na koniec udzielają prawidłowych odpowiedzi na wcześniejsze pytania. – Kto ty jesteś – Polak mały, Jaki znak twój – Orzeł biały. W finale spektaklu wszyscy artyści spotykają się na scenie, by wspólnie zaśpiewać „Tu jest najpiękniej”.

Każda piosenka została nagrodzona gromkimi brawami, a na koniec młodzi artyści również zebrali burzę braw. Za występ podziękował im pełniący obowiązki dowódcy 1. Pułku Saperów w Brzegu ppłk Krzysztof Mikrut. Podziękował także licznie przybyłej publiczności za obecność i wsparcie wykonawców, podkreślając, że bez widzów nie byłoby sztuki. Ppłk Krzysztof Jaroszek, przewodniczący Rady Rodziców Klubu Wojskowego w Brzegu, wręczył dzieciom w nagrodę wielką torbę słodyczy od żołnierzy, a Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich, nawiązał do przesłania, jakie niesie przedstawienie i wartości patriotycznych tekstów wciąż aktualnych we współczesnym świecie.

Podziękowania kierowane również były do osób pracujących nad przygotowaniem przedstawienia. Do Jany Koronkiewicz i Anny Glińskiej, które wspólnie wyreżyserowały spektakl, do Dariusza Byczkowskiego za udostępnienie sali i ppłk. Krzysztofa Mikruta za wsparcie i pomoc żołnierzy z brzeskiej jednostki. Podziękowania również należały się Brzeskiemu Centrum Kultury za obsługę sceny. Dyrektorowi Jackowi Ochmańskiemu za wsparcie oraz Robertowi Stępieniowi i Krzysztofowi Preisowi za nagłośnienie i oświetlenie. Dzieciom i młodzieży biorącej udział w spektaklu trzeba podziękować za talent, wykonanie i mobilizację w dniu spektaklu.

Tekst: R.O.

Zdjęcia: Anna Choma

Reklama