Brzeski ślad w Grudziądzu

0
Tablica z Brzegu - przekazanie

Liczący prawie 100 tysięcy mieszkańców Grudziądz, leży w województwie kujawsko-pomorskim i pozostaje w cieniu Bydgoszczy i Torunia. Malowniczo położony na wysokim prawym brzegu Wisły szczyci się bogatą starówką z charakterystycznym zespołem spichrzów, które są pozostałością po wielkim ośrodku handlu zbożem w dawnych wiekach. Ma też pamiątkę po zburzonym zamku krzyżackim- okrągłą wieżę o nazwie Klimek. W okresie międzywojennym Grudziądz był nazywany stolicą polskiej kawalerii, w nim bowiem szkolono oficerów kawalerzystów do służby w Wojsku Polskim. Z nowszych atrakcji tego miasta warto wymienić Geotermię z zespołem basenów solankowych i niezwykłą, w kształcie piramidy ze szkła, tężnią solankową.


W wyjątkowym miejscu, w sąsiedztwie bulwarów nad Wisłą i murów obronnych, przed laty założono w Grudziądzu Park Miast. Jego oryginalną ozdobę stanowi zbiór obecnie 5 słupów, do których umocowane jest 27 tablic z nazwami ulic Grudziądzkich jakie znajdują się w miastach Polski i Niemiec. Poszczególne tablice są charakterystyczne dla różnych systemów informacyjnych miast z których pochodzą, wykonane w odmiennych kolorach, z napisami o rozmaitych krojach czcionki, niekiedy mają herb. Dodatkowo każda tablica opatrzona jest podpisem jakie miasto reprezentuje.

Można tam naocznie przekonać się, że ulice Grudziądzkie mają m.in. Toruń, Świnoujście, Kraków, Gdańsk, Wrocław. Nazwa Grudziądz po niemiecku to Graudenz, stąd jego ulice w tym języku czyli Graudenzer Strasse są m. in. w Berlinie, Bremie, Dortmundzie, Hamburgu, Monachium, Wuppertalu oraz partnerskim mieście Brzegu – w Goslarze.

Niestety, do niedawna, nie było tam tablicy z Brzegu, w którym też przecież mamy ulicę Grudziądzką położoną w sąsiedztwie ulic takich jak Poznańska, Gdańska, Katowicka i Górnośląska, na osiedlu południowym w okolicy dawnego kąpieliska. Taką lukę wypadało zatem udanie wypełnić.

W połowie października br. delegacja brzeskich przewodników turystycznych PTTK uczestniczyła w ogólnopolskim zlocie przewodników pod znaczącym tytułem: SPA (Spotkania Pełne Atrakcji). Organizatorem imprezy było koło przewodników turystycznych przy Oddziale PTTK w Grudziądzu. Grono 70 osób z całej Polski poznawało miasto i jego okolice, bawiło się na spotkaniach integracyjnych, w tym nawet na – jedynym w swoim rodzaju – wieczorze w strojach z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Korzystano też z dobrodziejstw głównego sponsora – grudziądzkiej Geotermii.

W niedzielę 13 października, podczas uroczystego zakończenia zlotu, przed kamerami lokalnej telewizji, mikrofonami lokalnego radia i w obecności dziennikarzy lokalnej prasy, brzescy przewodnicy PTTK uroczyście przekazali na ręce prezydenta Grudziądza brakującą tablicę z Brzegu. Jest pięknie wykonana, oczywiście z nazwą ulicy Grudziądzkiej, dodatkowo ozdobiona herbem z trzema kotwicami.

Od gospodarzy otrzymaliśmy solenne zapewnienie, że po zainstalowaniu tablicy w grudziądzkim Parku Miast, nasz Brzeg trafia na elitarną listę miast wyjątkowo bliskich i miłych Grudziądzowi. My z kolei w licznie udzielanych wywiadach promowaliśmy Brzeg i wskazywaliśmy na podobieństwa między oboma miastami, chociażby takie jak: położenie na wysokim brzegu dużej rzeki, kościoły farne pod wezwaniem św. Mikołaja, atrakcyjne turystycznie starówki, bogate tradycje handlowe i militarne. Myślę, że teraz brzeżanie, odwiedzający Grudziądz, z satysfakcją odnajdą w Parku Miast także wspomnianą tablicę brzeską, lokującą nas w gronie reklamowanych tam miast.

Oczywiście realizacja naszego pomysłu byłaby niemożliwa bez przychylnej akceptacji Burmistrza Brzegu Pana Jerzego Wrębiaka, który zamówił odpowiednią tablicę u producenta. Tylko dzięki temu mogliśmy zawieźć ją do Grudziądza. Serdeczne podziękowania!

Tadeusz Jurek

Park Miast w Grudziądzu