„Kotwica pokoleń” – młodzież opublikowała kolejne wywiady z brzeskimi świadkami historii 

0

Młodzież z grupy „Niezapomniani – Inicjatywa Brzeskiej Młodzieży Patriotycznej” chce upamiętnić brzeskich bohaterów. Stworzyła serię filmów, pn. „Kotwica Pokoleń”. W odcinkach serii wysłuchać można historii opowiadanych bezpośrednio przez świadków wydarzeń z przeszłości. W Internecie opublikowane zostały kolejne wywiady – z kpt. Romanem Domańskim i Jerzym Skucińskim.


Dla przypomnienia, inicjatorem i koordynatorem akcji „Kotwica pokoleń” był Szymon Kozieja – brzeski miłośnik historii, który razem ze swoimi znajomymi dostrzegł problem coraz mniejszego kontaktu młodych z uczestnikami i obserwatorami ciężkich wydarzeń z przeszłości takich jak np. II Wojna Światowa. Projekt „Kotwica pokoleń” stał się tym samym platformą komunikacji międzypokoleniowej.

Młodzież opublikowała w serwisie YouTube – kolejne wywiady. Tym razem przeprowadzono rozmowy z kpt. Romanem Domańskim i Jerzym Skucińskim. Zaprezentowane dwa odcinki wywiadów przedstawiane są razem, bo łączy je to, że obaj panowie są członkami brzeskim kole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jerzy Skuciński jest ważnym świadkiem historii naszego miasta. Jego ojciec działał w Armii Krajowej w Krakwie, a potem prowadził konspirację w Brzegu. Sam pan Jerzy Skuciński w wywiadzie przedstawił sporo informacji na temat antykomunistycznego oporu brzeżan – w tym opowiedział o Wydarzeniach Brzeskich.

Druga postać to kpt. Roman Domański ps. „Sęp”, który podczas II wojny światowej walczył w szeregach 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Podczas wojny brał udział w starciach z Niemcami i banderowcami. Pod pozorem wspólnej defilady z Armią Czerwoną został rozbrojony i trafił do niewoli. Uciekł z niej. Po wojnie represjonowany i nachodzony w pracy.

Filmy:

Rozmowa z kpt. Romanem Domańskim

 

 Wywiad z Jerzym Skucińskim

Dla przypomnienia, w projekcie „Kotwica Pokoleń” wzięło udział wiele stowarzyszeń i osób prywatnych, w tym m.in.: Stowarzyszenie Odra Niemen, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Brzeg, Koło Terenowe Związku Sybiraków w Brzegu, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Brzegu, DDesigner oraz wolontariusze: Barbara Bednarek, Marta Dukat, Małgorzata Krych, Justyna Kozioł, Wiola Rusnarczyk, Magdalena Augustyn, Żaneta Opioła, Dawid Rudnicki, Michał Mruczyński i Krzysztof Pawlak. Za wsparcie merytoryczne projektu odpowiedzialni byli brzescy historycy: Piotr Medyński z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Wiktor Krzewicki.