„Jak chronić zabytki dziedzictwa kultury” – konferencja w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

0
Reklama

We wtorek (03.03) w Muzeum Piastów Śląskich odbywała się konferencja „Jak chronić zabytki dziedzictwa kultury”, dotycząca ochrony zabytków na terenie województwa opolskiego. Uczestnikom zaprezentowano szereg wykładów, w których zainteresowani, w tym przede wszystkim samorządowcy mogli dowiedzieć się, co należy wykonać przed pracami konserwatorskimi czy jak i skąd pozyskiwać fundusze zewnętrzne na remont zabytkowych budowli.


Jest to już trzecia konferencja realizowana w ramach programu unijnego. W trakcie konferencji wysłuchamy referatów specjalistów zajmujących się ochroną zabytków, badaczy architektury, konserwatorów dzieł sztuki, jak również zaznajomimy się z referatami na temat możliwości pozyskiwania środków na ratowanie zabytków. Każdy zabytek ma swojego właściciela, to do nich należy obowiązek dbania o swoją własność, jak również właściwe gospodarowanie jej mieniem. Do tego zobowiązuje m.in. Ustawa o Ochronie Zabytków – mówiła Elżbieta Molak.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

 

Dla muzealników, budowlańców, ludzi kultury jest to ważne, bo dzięki podobnym konferencjom można usłyszeć o nowinkach. Ale dopiero pracując w takim obiekcie jak Zamek widać, jak ważne są niuanse przy wszelkich remontach czy przy ubieganiu się o środki. Wielką uwagę przywiązuje się do tego, aby wykonywać wszelkie prace z należytą dbałością. Przypomnę, że dostaliśmy tytuł „Pomnika Historii” właśnie ze względu na ten fragment bramy wjazdowej i krużganków, które są zachowane w oryginalnym stanie. Dbanie o zabytki jest bardzo ważne, ponieważ o ile przyroda może się zregenerować, zabytki są nieodnawialne. Należy o nie tak dbać, aby ta substancja pierwotna była nienaruszona, efektowna – dodaje Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich. 

 

W ostatnich latach samorządy chętnie przyznają dotacje na zabiegi konserwatorskie różnych zabytków.  Jak zaznaczyła Wojewódzka Konserwator Zabytków, tego typu pomoce od lokalnych samorządów są bardzo cenne w ratowaniu zabytkowych budowli. 

 

Konferencja była organizowana w ramach programu unijnego przez gminę Pokój, PWSZ w Nysie, WUP w Opolu oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu.

Reklama