Rozstrzygnięto konkurs dla miłośników słowa Klubu Literackiego „Brzeg”

0

Ponad trzydzieści prac konkursowych – utworów literackich, wpłynęło na Konkurs Literacki organizowany przez Klub brzeskich poetów. Jurorzy rozstrzygnęli rywalizację i przyznano miejsca na podium oraz wyróżnienia. O konkursie, laureatach i o tym kiedy wręczone zostaną nagrody pisze w swoim artykule Romana Więczaszek.


W czasie zagrożenia epidemiologicznego obudziła się potrzeba porozumienia słowem pisanym. Powstał więc pomysł na Konkurs Literacki, w którym udział wzięli autorzy „złotego wieku”, czyli 50+ z Brzegu i okolic. Organizatorem został Klub Literacki „Brzeg”, działający pod skrzydłami Zarządu Oddziału ZNP w Brzegu, który również funduje drobne upominki. Prace konkursowe omijając wirusa, docierały różnym sposobami. Było ich ponad trzydzieści, większość stanowiły wiersze, w tym duża liczba aforyzmów, utworów prozatorskich wpłynęło niewiele. 

Czytanie tekstów sprawiło komisji konkursowej wiele przyjemności. Jurorzy stwierdzili, że mimo pandemii seniorzy wykazali się aktywnością i dali wyraz niepokojom współczesnego świata. Stąd w wielu utworach występuje wyraźne przesłanie. Poziom artystyczny był dość wyrównany. Laureatami zostali autorzy, którzy ukazali wyobraźnię i wrażliwość językową, jak również odznaczyli się oryginalnością. Cenne są utwory, w których występuje bogaty zasób leksykalny i w których każdy wyraz ma sens. Cieszymy się, że autorzy posługują się również humorem. Nagrodzone zostały teksty wyróżniające się wyjątkową ekspresją i dobrym puentowaniem. 

Okazało się, że czas niepewności uczestnicy potrafili wykorzystać na tworzenie nowych tekstów. Niektórzy jako poeci odważyli się wyjść z kwarantanny twórczej, i to z powodzeniem. Mamy dużo uczestników spoza Brzegu; to dobrze, że wiedzą o klubie. Zapraszamy laureatów na uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dnia 23 czerwca o g. 16.30 w ratuszu, Sukiennice 2 – sala związkowa. Oczywiście, przy zachowaniu wymaganych środków ostrożności.

Dziękujemy serdecznie za miłą współpracę zdalną w ustaleniu wyników. W komisji obradowała Renata Blicharz – poetka z Opola, członkini ZLP, felietonistka, recenzentka, autorka utworów prozatorskich, artystka-malarka, autorka siedmiu książek i licznych artykułów, która publikowała w wielu almanach, zdobyła mnóstwo nagród w konkursach. Członkinią jury była również Renata Stec – miłośniczka literatury, zwłaszcza poezji, prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W komisji obradowała autorka tego artykułu, przewodnicząca Klubu Literackiego „Brzeg”, poetka, publicystka, autorka pięciu książek poetyckich i licznych publikacji w wydaniach zbiorowych i w prasie literackiej.

Oto wyniki: 

KATEGORIA POEZJA: 1 miejsce zdobył Franciszek Sośnik z Dobrzenia Wielkiego, 2 m. – Iwona Buczyńska z Brzegu, 3 m. Irena Florkowska z Brzegu. Wyróżnienia: Iwona Dobrogost (Brzeg),  Florian Gawłowski (Brzeg), Małgorzata Kulińska (Gierszowice), Janusz Mazurkiewicz (Karłowice), Marian Smogur (Brzeg).

KATEGORIA PROZA: I miejsca nie przyznano, 2 m. Maria Gądek z Grodkowa, 3 m.  Elżbieta Kosińska z Pisarzowic. Wyróżnienie: Stanisława Ziobrowska ze Żłobizny. 

Nagrodzone utwory zostaną opublikowane cyklicznie na stronie: www.klubliterackibrzeg.pl na Facebooku oraz w Panoramie Powiatu Brzeskiego.

Artykuł: Romana Więczaszek