Letnie Kino Plenerowe: historia Marii Skłodowskiej – Curie już w sobotę (08.08)

0

Maria Skłodowska-Curie była wielkim naukowcem i odkrywcą. O jej wielkości nie trzeba nikogo przekonywać. To wyjątkowa postać, szanowana na całym świecie i duma Polaków. Historię jej życia i osiągnięć poznać będzie można w trakcie seansu Letniego Kina Plenerowego organizowanego przez Brzeskie Centrum Kultury w amfiteatrze w sobotę 8. sierpnia o godz. 21:00.


 „Maria Skłodowska-Curie” – bo taki tytuł nosi film o wielkiej, polskiej noblistce, to biograficzny dramat w reżyserii Marie Noelle. Autorka filmu postarała się o dokładność historyczną, ale i artystyczny wymiar swojego filmu. Na ekranie zobaczyć można historię niezwykłej kobiety – naukowca, odkrywczyni polonu i radu, silnej, szalenie inteligentnej i zdolnej, która potrafi zjednywać sobie świat nauki, w którym rządzą mężczyźni. Skłodowska-Curie jako pierwsza kobieta w Europie otrzymała tytuł doktora. Jej ogromnym sukcesem i wydarzeniem bez precedensu we Francji, było przyznanie jej profesury i możliwości objęcia własnej katedry na Sorbonie. Otrzymała także nagroda Nobla – i to dwukrotnie. 

W filmie obserwujemy nie tylko kobietę-naukowca. Reżyserka przedstawia bowiem Skłodowską jako kochającą matkę i żonę, która ma wiele pytań, dylematów. Kto ciekaw jest życia i osiągnięć polskiej uczonej, ten powinien wybrać się na seans Letniego Kina Plenerowego już w sobotę (08.08). Film rozpocznie się o godz. 21:00. 

Wstęp na seans jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują także specjalne zasady wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Każdy widz zobowiązany jest do przegania zasad i obostrzeń sanitarnych w tym, m.in. wypełnienia obowiązkowej ankiety informacyjnej (obowiązkowo podać należy imię i nazwisko, adres oraz nr telefonu). Ankietę można pobrać ze strony Brzeskiego Centrum Kultury lub wypełnić przy wejściu do amfiteatru. Obowiązkowe jest także zachowanie bezpiecznego odstępu, odległości – min. 2 m, zakrywanie na terenie amfiteatru ust i nosa – maseczką lub przyłbicą, zapoznanie się z treścią regulaminu kina plenerowego, a także niezajmowania wyłączonych miejsc na widowni. W trakcie seansu obowiązuje limit widzów. 

Dla przypomnienia, seanse Letniego Kina Plenerowego odbywają się w soboty czerwca, lipca i sierpnia w brzeskim amfiteatrze. Repertuar kina, a także wszystkie szczegóły dostępne są na stronie organizatora: www.bck-brzeg.pl