Co słychać w Muzeum Piastów Śląskich? Rozmowa z dyrektorem Dariuszem Byczkowskim

0
fot. Dariusz Byczkowski

Po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu wznowił swoją działalność na początku maja. Muzealnicy w tym czasie nie próżnowali i przygotowali wiele ciekawych wydarzeń. W zamku prowadzona jest również inwestycja z myślą o osobach niepełnosprawnych. O tym, co słychać w Muzeum Piastów Śląskich rozmawiamy z dyrektorem Dariuszem Byczkowskim.


Redakcja: Koronawirus spowodował, że przez dwa miesiące muzeum było zamknięte. To był dla Was trudny czas, czy chwila wytchnienia?

Dariusz Byczkowski: Nie było łatwo. Brakowało nam gości, bo jesteśmy przyzwyczajeni do częstych odwiedzin. Musieliśmy jednak zrozumieć sytuację epidemiczną i dostosować się do niej. Dziś pracujemy na pełnych obrotach, oczywiście z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych.

Redakcja: Na co mogą dzisiaj liczyć zwiedzający? Pojawiła się jakaś nowa wystawa?

Dariusz Byczkowski: Wszystkie nasze wystawy stałe są dostępne, a dodatkowo mamy nową, czasową wystawę przedstawiającą Kresy Południowo-Wschodnie w grafice ze zbiorów pisarza i artysty Janusza Wasylkowskiego, które gromadził przez kilkadziesiąt lat. Jest to bogaty zespół reprodukcji dziewiętnastowiecznych grafik. Stanowi wędrówkę po dawnych województwach: lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim, po Wołyniu, dającą możliwość przyjrzenia się starym wedutom miast i pięknym budowlom. Wiele z tych budowli już nie ma. Wystawa ta będzie czynna do 30. września.

Redakcja: W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że wspólnie z Instytutem Śląskim chcecie zrealizować projekt dotyczący Bitwy Warszawskiej…

Dariusz Byczkowski: Tak, to prawda. Nie chcę zapeszać, ale otrzymałem informacje, że mamy bardzo duże szanse na powodzenie. Wspólnie z Instytutem Śląskiem chcemy przygotować opowieść w formie komiksu. Akcja będzie dotyczyła Bitwy Warszawskiej z wątkami Brzegu i mieszkańców naszego miasta. To będzie projekt powiązany z programem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na razie nie mogę zdradzić więcej szczegółów, ale jak już kwestie formalne będą potwierdzone, to wówczas szerzej opiszę na czym będzie to polegać.

Redakcja: Obecnie w muzeum realizowana jest pewna inwestycja. Co to takiego?

Dariusz Byczkowski: W tym miesiącu kończymy remont windy, co z pewnością ułatwi poruszanie się po naszym muzeum osobom niepełnosprawnym. Pewnych barier architektonicznych nie jesteśmy w stanie zmienić, ale uruchomienie windy poprawi te warunki. Nie ukrywam, że to ułatwi także prace naszym pracownikom, bo niektóre eksponaty ważą nawet kilkaset kilogramów i ich transport starą windą był po prostu niebezpieczny. Tę inwestycję udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Redakcja: Nowa wystawa, nowa winda, nowy wspólny projekt z Instytutem Śląskim. Są jeszcze jakieś nowe niespodzianki w naszym „Śląskim Wawelu”?

Dariusz Byczkowski: Owszem, 5. września po raz pierwszy zorganizujemy u nas Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Będzie bractwo rycerskie, specjalna oprawa muzyczna, słodki poczęstunek, a nasi znamienici goście będą czytali „Balladynę” Juliusza Słowackiego na dziedzińcu zamkowym. Otrzymaliśmy już z kancelarii pana prezydenta wszelkie niezbędne materiały, aby zorganizować to wydarzenie. Serdecznie zapraszam mieszkańców Brzegu i okolic.