Echo wrocławskiego festiwalu w Szydłowicach [fotorelacja]

0

Nie lada gratka spotkała miłośników dobrego kina. Znani aktorzy, historie oparte na faktach, a także możliwość rozmowy z twórcami filmów – takiego wydarzenia w Szydłowicach jeszcze nie było.

Niemal o północy w czwartek 20. sierpnia w świetlicy wiejskiej w Szydłowicach zakończył się pokaz fascynujących filmów, które zostały wyróżnione w 2018 roku na wrocławskim „Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niepokalanów”. 

W ramach tego wydarzenia zaprezentowano produkcje z dużego ekranu: „Sprawiedliwy”, Jako w niebie tak i w Komańczy”. „Bóg w Krakowie”, oraz „Pionierzy”.

Podczas kilkugodzinnej projekcji obecni byli wszyscy reżyserzy, którzy nie tylko wprowadzili widzów w świat swoich filmów, ale także odpowiedzieli na wszystkie ich pytania. Gościem specjalnym pokazów był Naczelnik Delegatury IPN w Opolu dr Tomasz Greniuch, który zapoznał widzów z kwestią żydowską poruszoną w filmie „Sprawiedliwy” w reż. Michała Szczerbica, a opowiadający o uratowaniu przez polską rodzinę żydowskiej dziewczynki w czasie ostatniej wojny.

O swoich filmach rozmawiali ze zgromadzonymi na sali widzami pozostali reżyserzy filmów: „Jako w niebie, tak i w Komańczy” Maciej Wójcik, „Bóg w Krakowie” Dariusz Regucki, czy Krzysztof Kunert, reżyser filmu „Pionierzy”. 
Wśród przybyłych widzów przeprowadzono głosowanie na najlepszy film pokazu, a dla osób głosujących rozlosowano nagrody książkowe. Otrzymali je: Dorota Drozd, Ignacy Jakubiec i Wiktoria Piotrowska z Szydłowic oraz Helena Krybalska z Brzegu.

Więcej nt. tego niesamowitego wydarzenia w Szydłowicach w najbliższym wydaniu „Panoramy Powiatu”.

tekst i zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk