Muzeum Piastów Śląskich będzie realizować komiksy i słuchowiska w ramach projektu „Niepodległa”

0
fot. MPŚl.

Komiksy poświęcone Bitwie Warszawskiej oraz Powstaniom Śląskim w wersji elektronicznej oraz słuchowiska, a do tego uruchomienie specjalnej strony internetowej z dostępnością dla wszystkich chętnych – to podstawowe założenia wspólnego projektu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Instytutu Śląskiego w Opolu oraz Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dzisiaj podpisano umowę na realizację przedsięwzięcia.Środki na ten cel zostaną przeznaczone w związku z realizacją projektu Wojewody Opolskiego „Skrzydła w pancerzach. Gwiazdy nad głową” – wykonanie serii komiksów na stulecie Bitwy Warszawskiej oraz w rocznicę Powstań Śląskich ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.


Wykonaniem komiksów i słuchowiska oraz strony internetowej zajmie się Muzeum Piastów Śląskich przy wsparciu merytorycznym Instytutu Śląskiego. Zeszyty komiksowe oraz strona internetowa mają być gotowe do końca roku. Zgodnie z umową, z treściami umieszczonymi na stronie www będą mogli zapoznać się wszyscy chętni. Dodatkowo prowadzone będą działania promocyjne przedsięwzięcia, głównie wśród uczniów szkół w regionie opolskim.


Zarówno Instytut Śląski jak i Muzeum Piastów Śląskich chcą zaprosić do współpracy rozgłośnię Polskiego Radia w Opolu. W tej sprawie prowadzone są już rozmowy z kierownictwem radia.


Podpisanie umowy formalnie rozpoczyna realizację projektu. W imieniu Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka umowę podpisał Dyrektor Biura Wojewody Mariusz Nieckarz. Ze strony wykonawców byli to: Dr Bartosz Kuświk, Dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu oraz Dariusz Byczkowski, Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich.


Wojewoda przeznacza jeszcze dalsze środki na realizację kolejnych działań w ramach programu „Niepodległa”. Kolejnym działaniem, na które również dzisiaj podpisano umowę, będzie realizacja dwóch spektakli (w tym w formie produkcji telewizyjnej) poświęconych Powstaniom Śląskim. Wykonaniem artystycznym i przygotowaniem widowiska zajmie się opolski Teatr Eko Studio, w imieniu którego umowę podpisał Dyrektor i Reżyser Andrzej Czernik.

źródło MPŚl.