Recital w 333. rocznicę urodzin Silviusa Leopolda Weissa

0

W niedzielę 11 października, o godzinie 19:00 w Kościele Parafialnym św. Michała Archanioła w Grodkowie odbędzie się Recital z okazji 333. rocznicy urodzin Silviusa Leopolda Weissa. Do udziału w wydarzeniu zaprasza Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie.

Silvius Leopold Weiss był grodkowianinem, który jako muzyk odnosił spektakularne sukcesy na dworach królewskich. Tworzył także własne kompozycje. Znany był przede wszystkich z gry na lutni. Urodził się 12 października 1687 roku. W 333. rocznicę urodzin artysty, a dokładnie dzień przed datą urodzin, w Grodkowie będzie można wysłuchać wyjątkowego koncertu.

Wydarzenie będzie okazją do bezpośredniego kontaktu z muzykami, którzy grają utwory mistrzów na niesamowitym instrumencie, jakim jest lutnia. W latach poprzednich koncerty poświęcone Weissowi – cieszyły się powodzeniem. Koncert, który odbędzie się w niedzielę 11. października w grodkowskim kościele, będzie jedynym poświęconym Weissowi w tym roku.

Publiczności zaprezentuje się grupa Luteduo Plus, która wystąpi w składzie: Anna Kowalska i Anton Birula (lutnie barokowe) oraz Alisa Birula (organy). Muzycy – zwłaszcza A. Kowalska i A. Birula – pragną zwrócić uwagę na długo zapomniany repertuar na dwie lutnie barokowe. Zafascynowani utworami powstałymi u schyłku historii lutni, chcą dziś popularyzować tę wspaniałą muzykę. Ukazujący kontrastujące style różnych kultur Baroque Insight prowadzi przez uroczyste kompozycje wspaniałych włoskich lutnistów.

W programie koncertu znalazły się utwory Johanna Sebastiana Bacha – Preludium i fuga f-moll (BWV 534), Adagio i Fuga g-moll BWV 1001 (wersja na lutnię solo A.Kowalskiej), „Wachet auf, ruf uns die Stimme” BWV 645 (opracowanie chorału na dwie lutni A. Kowalskiej), „Jesus bleibet meine Freude” BWV 147 (opracowanie na organy A.Kowalskiej), Esaias Reusner (1636 – 1679), Passagalia D-dur * oraz Sylviusa Leopolda Weissa – Prelude – Gigue – Passacaglia D-dur z Manuskryptu Drezdeńskiego, Fantasia c-moll i Chaconne g-moll.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału.