Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów 2020

0

W niedzielę 18 października br. rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów – MAKSYMILIANY 2020.  Wydarzenie przez wzgląd na pandemię COVID-19 odbywają się online, zarówno projekcie filmów, jak i spotkania z twórcami.


W dniu wczorajszym na inaugurację Festiwalu, internauci obejrzeli premierowy film ORZECH – zawsze chciałem być z ludźmi w reż. Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego. Festiwal potrwa do piątku 23 października br.
Dzisiaj 19.10. rozpoczęły się emocje konkursowe. W konkursie na Najlepszy Film Fabularny zobaczymy m.in. Dolinę Bogów w reż. Lecha Majewskiego, Małe Szczęścia w reż. Daniela Cohenaczy obraz Siostrzyczki w reż. AleksandraGalibina.

O przyznaniu statuetki MAKSYMILIANA w tej kategorii zdecydują: Małgorzata Buczkowska, Ksawery Szlenkier i Dariusz Regucki.
W konkursie na Najlepszy Film Dokumentalny zobaczymy aż dziewięć filmów, w tym obsypaną nagrodami Krainę Miodu w reż. Tamary Kotevskiej i LjubomiraStefanova. O statuetkę MAKSYMILIANA powalczą także Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia w reż. Przemysława Jana Chrobaka, Położna w reż. Marii Stachurskiej, Fortunata w reż. Pawła Banasiaka czy Wyjście w reż. Michała Króla.
W tej kategorii odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu Czyściec w reż. Michała Kondrata.
W filmie udział wzięli m.in.: Małgorzata Kożuchowska, Marcin Kwaśny, Ida Nowakowska, Olga Bończyk.
Filmy w Konkursie na Najlepszy Film Dokumentalny oceniać będą jurorzy w składzie: Maciej Wójcik, Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie.
Po projekcjach filmów konkursowych, zarówno filmów fabularnych jak i dokumentalnych, będą miały miejsce rozmowy członków jury z twórcami, gośćmi specjalnymi, a także widzami.

Formuła Kino Według to spotkania z wybitnymi i zasłużonymi postaciami kina, włącznie z projekcją wskazanych przez nich filmów. W tym roku w ramach tej formuły zobaczymy Małgorzatę Imielską z filmem Wszystko dla mojej Matki, francuskiego dokumentalistę JacquesaDebsa z filmem Śladami dźwięków Zen i Opery Wikingóworaz Marka Tomasza Pawłowskiego z filmem Dotknięcie Anioła.
Rozmowy z gośćmi w ramach tej formuły poprowadzą krytycy filmowi: Piotr Gociek, Łukasz Adamski oraz Jakub Moroz.
Gala kończąca Festiwal połączona z wręczeniem nagród odbędzie się 23 października.


Organizatorzy Festiwalu, Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia oraz Klasztor OO. Franciszkanów z Niepokalanowa, zapraszają już dziś do udziału w wydarzeniu, które choć w formie online, będzie z pewnością prawdziwą ucztą dla ducha.
Dostęp do wszystkich wydarzeń festiwalowych jest bezpłatny.
Szczegóły na stronie: mkff.pl
facebook.com/FestiwalNiepokalanow/

tekst: Eugeniusz Szewczuk