Centrum Sztuki w Oławie przenosi się do sieci!

0

Pomimo pandemii koronawirusa oławska instytucja kultury nie zawiesza swojej działalności. Centrum Sztuki w Oławie postanowiło przenieść swoje działania do sieci. Od wielu miesięcy aktywnie realizuje bogaty materiał filmowy i muzyczny, korzystając m.in. z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program KULTURA W SIECI) oraz z dotacji Miasta Oława.


– Wspieramy lokalnych artystów, starając się podtrzymać ciągłość zaplanowanych wcześniej kulturalnych działań, dostosowując je do aktualnych warunków. Nieustannie będziemy prezentować mieszkańcom miasta i innym odbiorcom kulturalne wydarzenia, takie jak koncerty, spektakle, warsztaty artystyczne, czy wystawy w formie transmisji bądź wcześniej realizowanych materiałów filmowych, udostępnianych na stronie internetowej, profilu facebookowymi i kanale YouTube Centrum Sztuki. Planujemy konkursy z nagrodami oraz masę innych niespodzianek. Na bieżąco publikujemy nasze aktualne produkcje, informujemy o planowanych wydarzeniach i dbamy o kontakt z naszymi widzami. Kiedy nadchodzą trudne czasy, kultura w planach finansowych jest traktowana drugorzędnie. Ale to m.in. dzięki kulturze przetrwamy ten ciężki okres. Kiedy Wy nie możecie przyjść do Nas, My dostarczymy Wam trochę kultury bezpośrednio do domu – zapowiadają przedstawiciele SC w Oławie. 

Transmisja LIVE koncertu Jadwigi Tomczyńskiej i Maksymiliana Ambroziaka

20 listopada o godz. 19.00 zapraszamy na wyjątkowy koncert „Po drugiej stronie harfy”, którego transmisję będzie można obejrzeć na Facebooku Centrum Sztuki w Oławie. W wirtualnej odsłonie wystąpią Jadwiga Tomczyńska i Maksymilian Ambroziak. Artyści zaprezentują niezwykle oryginalne połączenie dwóch współczesnych instrumentów: harfy elektrycznej i gitary basowej.

Harfa elektryczna to rzadko spotykany instrument – ich liczbę w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki! W porównaniu z klasyczną harfą koncertową najbardziej zauważalne różnice to konstrukcja, rozmiar, a także sposób przenoszenia dźwięku. Elektronika pozwala znacznie poszerzyć jej możliwości brzmieniowe, a co za tym idzie, zwiększyć pole kreatywności w muzycznym przekazie Jadwigi i Maksymiliana. Dodając do występu ciepłe, doskonale uzupełniające się głosy artystów, otrzymamy niezwykle intrygujący i niekonwencjonalny duet wokalno-instrumentalny.

Repertuar koncertu obejmować będzie głównie tematy pochodzące z muzyki filmowej w autorskich aranżacjach. Słuchacze przeniosą się w świat ekranizacji baśni i filmów nagrodzonych Oscarami oraz tych mało popularnych tytułów, do których skomponowano utwory na długo zostające w pamięci.

Polonezy Polskie LIVE – transmisja na żywo recitalu fortepianowego wybitnego pianisty Macieja Pabicha

25 listopada o godz. 18:00 zapraszamy na profil facebookowy Centrum Sztuki w Oławie na transmisję live koncertu fortepianowego, którego wykonawcą będzie wybitny muzyk, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, Maciej Pabich.

Program koncertu skupia się na przedstawieniu słuchaczom poloneza, jednego z polskich tańców narodowych, który odgrywał ważną rolę w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej w czasach, gdy Polska nie istniała jako kraj niepodległy. Zaprezentowana zostanie swoista antologia poloneza – polonezy pisane na fortepian od XVIII wieku po początek wieku XX, tworzone przez znanych polskich kompozytorów oraz tych, którzy zostali zapomniani, a w swoich czasach święcili wielkie triumfy w Europie. Koncert poprowadzi, omawiając i przybliżając słuchaczom utwory i sylwetki kompozytorów, Juliusz Adamowski.

MACIEJ PABICH to absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, laureat wielu konkursów pianistycznych, pianista koncertujący w Polsce oraz wielu krajach świata, m.in. w Niemczech, Francji, Rosji i na Węgrzech. Współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami i dyrygentami, z upodobaniem występuje także jako kameralista. Prowadzi liczne seminaria metodyczne i warsztaty dla nauczycieli i uczniów szkół muzycznych na terenie całego kraju. Jest także zapraszany jako wykładowca mistrzowskich kursów pianistycznych. Często uczestniczy także w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Otrzymał „Medal Młodej Sztuki” – prestiżową nagrodę środowiska poznańskiego.

Program koncertu:
Wincenty Ferdynand Lessel – Polonez B-dur
Józef Elsner – Polonez B-dur
Karol Kurpiński – Polonez g-moll
Wacław Raszek – Polonez Es-dur
Józef Nowakowski – Introdukcja i Polonez g-moll op. 11
Stanisław Moniuszko – Polonez es-moll
Antoni Kątski – Wielki Polonez B-dur op. 271
Fryderyk Chopin – Polonez g-moll op. posth; Polonez As-dur op.53

Koncert jest  realizowany przez Centrum Sztuki w Oławie we współpracy z Towarzystwem im. Ferenca Liszta we Wrocławiu.