Wystawa kresowa Muzeum Piastów Śląskich otrzymała specjalną nagrodę Marszałka Województwa

0
fot. MPŚl.

Niemalże w rocznicę otwarcia wystawy „Kresy. Ocalone wspomnienia”, Muzeum Piastów Śląskich otrzymało marszałkowską nagrodę za „Wydarzenie Roku 2019 w kategorii – wystawa”. Jak podkreślają muzealnicy z Brzegu, to prestiżowe wyróżnienie jest zasługą wielu osób.


– Jest nam niezwykle miło poinformować Państwa, że otrzymaliśmy Nagrodę Specjalną Pana Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły za Wydarzenie Roku 2019 w kat. „Wystawa”, za projekt „Kresy. Ocalone wspomnienia” – czytamy w komunikacie MPŚl.

Radości nie kryje dyrektor muzeum Dariusz Byczkowi i podkreśla rolę wielu osób, w tym także środowisk kresowych.

– Cieszymy się bardzo, że otrzymaliśmy tak prestiżowe wyróżnienie. Równo rok temu mieliśmy wernisaż naszej wystawy, a więc można powiedzieć, że zostaliśmy nagrodzeni w rocznicę otwarcia projektu pn. „Kresy. Ocalone wspomnienia”. W tym miejscu chcę podkreślić rolę wielu osób, które szczególnie zaangażowały się w stworzenie wystawy, a wśród nich należy wymienić przede wszystkim darczyńców eksponatów, projektanta Tomasza Frąckiewicza, kierownik działu bibliotecznego Małgorzatę Młynarską, kierownik działu edukacji i promocji Teresę Piasecką, a także wykonawców technicznych z brzeskiej firmy FERU – mówi dyrektor muzeum Dariusz Byczkowski i dodaje: – Samo stworzenie tej wystawy jest jakby ukłonem w stronę Kresowian. My jako muzeum dokumentujemy oczywiście historię Piastów, ale musimy pamiętać, że po 1945 r. historię naszej ziemi tworzyli właśnie oni, ludzie, którzy przeszli dramat będąc wyrwanymi z korzeniami z Kresów Wschodnich.

Przypomnijmy, że obecnie ze względu na obostrzenia sanitarne Muzeum Piastów Śląskich jest tymczasowo zamknięte dla zwiedzających, ale różne galerie zdjęciowe z wystawy można zobaczyć na stronie internetowej brzeskiego Zamku.