Wielkanocny weekend w TV (3 – 5 kwiecień)

0
Obraz Alexander Antropov z Pixabay

Drodzy telemaniacy i nie tylko ! Zbliżają się Wielkanoc, która w tym roku , w związku z dużymi obostrzeniami pandemicznymi, nie daje wielkiego pola do popisu jeśli chodzi o spędzenie świątecznego czasu. I nawet jeśli wiosenna aura dopisze, a zanosi się na to, że niekoniecznie, to i tak, prędzej czy później zasiądziemy przed telewizorami . Co zatem warto obejrzeć? Oto kilka, wybranych przez Iwonę Buczyńską, specjalnie dla Państwa, propozycji.

Sobota – 3 kwietnia 2021 r.

POLSAT  – 0.15 – „Czas patriotów” /film sensacyjny/USA/1992/ reż. Philipe Noyce

Propozycja dla „nocnych marków” z doborową obsadą : Harrison Ford, Sean Bean  i Anne Archer. Film powstał na podstawie powieści Toma Clancy’ego.  Główny bohater – Jack Ryan kreowany przez Harrisona Forda jest świadkiem zamachu na członków rodziny królewskiej,  organizowanego przez irlandzką organizację – ULA. Mężczyźnie udaje się zapobiec rozlewowi krwi, jednak tym samym wydaje na siebie wyrok. Tym bardziej, że widział twarz jednego z zamachowców.

Znakomity, trzymający w napięciu do ostatniej sekundy obraz.

TVP 2 – 23.55 – „Osaczeni”/ film sensacyjny / USA, Niemcy, W. Brytania /1999 / reż. Jon Amiel

Zjawiskowa Catherine Zeta-Jones oraz wspaniały, nieodżałowany Sean Connery w rolach pary włamywaczy – oszustów.

TVP KULTURA– 13.25 – „Kasia Ballou”/ western/ USA/1965/ reż. Eliott Silverstein

Western jest gatunkiem filmowym dziś nieco zapomnianym. Jednak lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to czas rozkwitu  westernów. „ W samo południe”, „ Rio Bravo” czy „ Butch Cassidy i Sundance Kid” to już  klasyka. I nie inaczej jest z „ Kasią Ballou”, której ogromnym atutem jest aktorstwo Lee Marvina ( za swoją rolę otrzymał Oskara)  oraz Jane Fondy w roli kobiety, która postanawia pomścić śmierć ojca zamordowanego przez bezwzględnych członków korporacji kolejowej.

STOPKLATKA  – 0.50 – „Lśnienie”/horror/USA, W. Brytania /1980/reż. Stanley Cubrick

Późna pora jest najlepszym momentem, żeby obejrzeć horror. Wszak o poranku nie byłby tak przerażający. „ Lśnienie”, na podstawie znakomitej powieści Stephena Kinga, przeraża i to nie tylko fabułą. Jack Nicholson postarał się bowiem, żeby nie tylko postraszyć odbiorcę, ale z właściwą sobie charyzmą i magnetyzmem, wbić go w fotel. Dzięki maestrii jego gry oraz wysokiemu pozimowi reżyserii Kubricka, film stał się wręcz arcydziełem i na zawsze zmienił oblicze horroru. Niektórzy uważają, że wręcz przerósł literacki pierwowzór. Czy tak jest w istocie, trzeba  przekonać się samemu.

Propozycja z GWIAZDKĄ *

CBS EUROPA –  21.00 – „Okruchy dnia” /dramat obyczajowy / USA, W. Brytania/1993 / reż. James Ivory

Po pierwsze, jest to adaptacja znakomitej powieści Kazuo Ishigury uhonorowanej prestiżową nagrodą Booker Prize. Po drugie reżyserem jest mistrz nastroju  i wielki stylista kina – James Ivory. Po trzecie, wielkim atutem jest  doborowa obsada, z Anthonym Hopkinsem i Emmą Thompson w rolach głównych.  Po czwarte, fabuła, która na pierwszy rzut oka wydawać by się mogła nudna i pozbawiona emocji,  jednak tak nie jest. Jednakowoż, żeby to dostrzec i poczuć, trzeba być widzem dojrzałym, wręcz  wyrafinowanym. W filmie jest bowiem tyle smaczków, niuansów i niedopowiedzeń, że właściwy jego odbiór jest sztuką. Warto się jednak w tę słodko – gorzką historię zagłębić, bo jest naprawdę wyjątkowa. Dlaczego? Otóż… Stevens ( w tej roli  absolutnie brawurowy Anthony Hopkins) od lat jest kamerdynerem bogatego Amerykanina. Aby być służącym doskonałym zrezygnował całkowicie z życia prywatnego. Czy jednak oznacza to, że nigdy nie miał marzeń, pragnień? Czy nigdy nie dane mu było pokochać? Bynajmniej. Stevens swego czasu zapałał uczuciem, do panny Kenton, –  w tej roli znakomita Emma Thompson. Kiedyś  dane mu było z nią pracować, dlatego postanawia ją odnaleźć. Czy  można odwrócić bieg przeznaczenia i  zmienić raz dokonane wybory? Są w dziejach kina filmy, które X Muzę podnoszą do rangi sztuki. „ Okruchy dnia” są właśnie jednym z takich filmów. A im bardziej dojrzały emocjonalnie  i intelektualnie  jest odbiorca, tym więcej jest w stanie odkryć dla siebie z  tej przejmującej historii, w której trwa ciągła walka emocji z powściągliwością, namiętności z moralnością   i szaleństwa z poprawnością. Im głębiej zaś wchodzimy w tę opowieść, tym bardziej zdajemy sobie sprawę z nieuchronności naszych decyzji.

Kino z  najwyższej , światowej półki. POLECAM !                                                                          

Niedziela– 4  kwietnia  2021 r.

TVP 1 – 21.15  – Cud życia – Koncert Wielkanocny  

Piękny, nagrany niedawno  w Polsce, z udziałem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej, występ wielkiego włoskiego tenora – Andrei Bocellego.

22.30 – „Światło między oceanami”/dramat obyczajowy/USA, W. Brytania, Nowa Zelandia/2016/reż. Derek Gianfrance

Propozycja dla osób, które cenią grę na emocjach, będąca całkiem udana ekranizacją debiutanckiej  powieści M.L.Stendman. Jest to historia pary małżonków Toma (Michael Fassbender) i Isabel( Alicia Vikander) Podczas pobytu  na wyspie Janus Rock, na której Tom dostał posadę latarnika, małżonkowie bezskutecznie starają się o dziecko. I kiedy tracą nadzieję, na brzeg zostaje wyrzucona łódź z martwym mężczyzną trzymającym w ramionach niemowlę. Tom i Isabel postanawiają zaopiekować się maleństwem, dopóki nikt się o nie upomni. Z czasem jednak Isabel tak bardzo przywiązuje się do dziecka, że postanawia nikomu go nie oddawać. Tymczasem biologiczna matka szaleje z rozpaczy… Niewłaściwe wybory i ich dramatyczne konsekwencje oraz porcja wzruszeń, które łamią najtwardsze serca. Przed emisją warto przygotować solidne  opakowanie chusteczek bo będą absolutnie niezbędne.

TVP 2   – 9.10 – „Madagaskar” / film animowany/USA /2005/ reż. Tom Mc Grath i Eric Darren

Świetna zabawa dla całej rodziny. Film opowiada historię czwórki przyjaciół –  zwierzaków z nowojorskiego ZOO w Central Parku, którzy nieoczekiwanie znajdują się na wolności w tropikalnej dżungli i muszą stawić czoła zupełnie nowym, nie znanym dotąd warunkom. Zabawne dialogi oraz coś, co docenią starsi widzowie, a mianowicie  mnóstwo odniesień znanych filmów i programów oraz genialna muzyka Hansa Zimmera.

TVN 7 – 17.35  – „Charlie i fabryka czekolady” / komedia przygodowa/ USA/2005/ reż. Tim Burton 

Znakomity duet: reżyser Tim Burton oraz Johny Depp  jako odtwórca głównej roli i w zasadzie nic dodawać nie trzeba. No może poza tym, że cała rodzinę ( jako, że jest to film familijny) czeka smakowita podróż do krainy, gdzie na każdym kroku czeka czekoladowa atrakcja.

Propozycja z GWIAZDKĄ *

AXN – 12.25 – „Hook”/ film przygodowy / USA/1991/ reż. Steven Spielberg

Dlaczego akurat ten film  wybrałam jako szczególnie godny polecenia? Argumentów jest wiele.  Począwszy od Stevena Spielberga – reżysera, który jest w zasadzie zawsze jest  gwarantem jakości, poprzez doborową obsadę (Robin Williams, Dustin Hoffman, Julia Roberts), piękną muzykę Johna Williamsa, na ciekawej fabule skończywszy. Ta uwspółcześniona wersja przygód Piotrusia Pana powstała na motywach książki J.M. Barry’ego. Jednak nie jest to wierna adaptacja. Wprost przeciwnie, Spielberg postanowił się tą historią troszkę pobawić. Dlatego też, Piotruś ( Robin Williams) jest w filmie dorosłym człowiekiem i ojcem, któremu Hook( Dustin Hoffman) porywa dzieci, żeby wyrównać stare rachunki. Kochający swoje  dzieciaki nad życie  ojciec, wraca do Nibylandii żeby je ratować i stawić czoła staremu wrogowi.

A jak to się wszystko zakończy i czy Piotruś Pan pokona zło?

Doskonały film, pełen rozmachu, na który składają się: scenografia, kostiumy, efekty specjalne oraz charakteryzacja ( wszystko nominowane do Oskara) oraz znakomita gra aktorska z diabolicznym w roli Hooka Dustinem Hoffmanem.

Gorąco POLECAM!

Poniedziałek  – 5 kwietnia 2021r.

TVP 1 – 13.55 – „Nie lubię poniedziałku”/komedia obyczajowa/Polska/1971/ reż. Tadeusz Chmielewski

Coś dla wielbicieli kina z nutką nostalgii  i talentu nieżyjących już aktorów:  Jerzego Turka, Mieczysława Czechowicza czy Bogusza Bilewskiego.

TV PULS – 12.15 – „Robin Hood – Książę złodziei”/film przygodowy /USA/1991/reż. Kevin Reynolds

Jeden z tych filmów, które można oglądać na okrągło i za każdym razem doskonale się bawić. W moim odczuciu jest to jedna z najlepszych wersji przygód banity  – Robin Hooda, a już na pewno najbardziej spektakularna i zrealizowana z największym rozmachem. No i oczywiście świetnie zagrana przez hollywoodzką śmietankę aktorską z Kevinem, Costnerem, Morganem Freemanem, Alanem Rickmanem na czele.                                                 

Nawet po raz enty, WARTO !

TVP KULTURA – 14.00 – „Moby Dick” / film przygodowy/ W. Brytania/1956/reż. John Huston

Klasyka kina. Najbardziej znana wersja adaptacji powieści Hermana Melville’a, która mimo upływu lat nie traci nic ze swojej świeżości.  Dodatkowy plus, oprócz mistrzowskiej reżyserii Johna Hustona, to genialny  i obłędnie przystojny Gregory Peck w roli kaptana Ahaba polującego na olbrzymiego, białego rekina.

Propozycja z Gwiazdką *

POLSAT – 23.45 – „Wyspa Tajemnic” / thriller /USA/2010/ reż. Martin Scorsese

Uwielbiam filmy Scorsese! A  kiedy widzę w obsadzie nazwisko Di Caprio to nie mam absolutnie żadnych wątpliwości, że warto film obejrzeć Dlatego, onegdaj mimo późnej pory, „ Wyspę tajemnic „ obejrzałam  z wypiekami na twarzy. I  po raz kolejny to uczynię! Powiem tak, podczas tego pierwszego seansu,  zawiłość i tajemniczość intrygi, po prostu wbiły mnie w fotel. Nie wspomniawszy o grze aktorskiej, gdzie obok wspomnianego Di Caprio  niesamowicie urzekł mnie Ben Kingsley. Dodam, że obaj panowie, od lat należą do  grona moich ulubionych aktorów.

A o czym traktuje fabuła ?                                                                                                                      

Szeryf Daniels przybywa do szpitala dla umysłowo chorych, żeby rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia pacjentki. Szybko  jednak odkrywa, że dzieją się tam tak dziwne  i złe rzeczy, iż wcale nie dziwi fakt, że ktoś mógłby chcieć stamtąd uciec. Nawet jeśli ceną miałoby być życie. Dodatkowej grozy wydarzeniom dodaje fakt, że zbliżający się huragan zerwał łączność. Co zatem czeka bohaterów? Zdradzę tylko tyle, że poziom emocji będzie tak wysoki, że momentami wręcz trudny do wytrzymania.

Znakomite kino. POLECAM  BARDZO  MOCNO!