Weekend w TV (23 – 25 kwietnia)

0
Obraz Alexander Antropov z Pixabay

Nawet ci z nas, którzy preferują inne rozrywki, od czasu do czasu  zasiadają przed ekranem telewizora. Dzieje się tak szczególnie podczas weekendów. Jednak nie każdy z nas orientuje się, co tak naprawdę warto w TV zobaczyć. Oferta jest, i owszem, dość bogata, aczkolwiek niekoniecznie wartościowa. Jak zatem wyłuskać z niej to, przy czym fajnie byłoby się zatrzymać?


Można to robić w sposób chaotyczny, nerwowo przeskakując z kanału na kanał. Można jednak zadziałać w sposób bardziej  metodyczny, zapoznając się z propozycjami, specjalnie wybranymi dla Państwa przez Iwonę Buczyńską. Wybór jest subiektywny, jednak może okazać się pomocny.
Serdecznie zapraszamy do lektury.

Piątek – 23 kwietnia 2021 r.

TVP KULTURA – 20.00 – „Za kilka dolarów więcej”/western/Hiszpania, Włochy, RFN/1965/reż. Sergio Leone

Clint Eastwood w roli głównej oraz jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej – Ennio Morricone i w zasadzie nic więcej pisać nie trzeba. Ten duet gwarantuje bowiem przyjemność odbioru, nawet jeśli sam film nie należy do produkcji najwyższych lotów.                                 Jako ciekawostkę dodam, że Sergio Leone proponował główną rolę aktorom takim, jak: Henry Fonda, Lee Marvin czy Charles Bronson. 

CBS EUROPA – 21.00 – „Stój bo mamuśka strzela”/komedia/USA/1992/reż. Roger Spottiswoode

Drodzy widzowie, okazuje się, że jeden z czołowych twardzieli Hollywood – Sylwester Stallone, zupełnie dobrze sprawdza się również w rolach komediowych. W filmie „Stój bo mamuśka strzela” rozbawia, może niekoniecznie do łez, ale jednak, rolą detektywa Joe Bomowskiego, do którego przyjeżdża z wizytą nadopiekuńcza matka. I pewnie pół biedy, gdyby wkroczyła tylko w jego życie prywatne. Szkopuł w tym, że energiczna, starsza pani zaczyna „wtykać nos” również w sprawy zawodowe. Drodzy widzowie, powiem tak…
Film nagrodzono  trzema Złotymi Malinami, zaś MSN Movies przeprowadziło ankietę wśród widzów i film zajął 10 miejsce w rankingu najgorszych filmów w historii kina.
Czy faktycznie jest aż tak źle? Bynajmniej, jednak ostateczną ocenę pozostawiam odbiorcom.
Nie mniej jednak uroczy w roli detektywa Stallone i rozbrajająca Estelle Getty w roli mamuśki, w moim skromnym odczuciu, gwarantują całkiem niezłą zabawę!

Propozycja z GWIAZDKĄ

TVP 1 – 20.00 – „CK Dezerterzy”/komedia/Polska, Węgry/1985/reż. Janusz Majewski

Pierwsza myśl, jaka nasuwa mi się przy okazji rekomendacji tego filmu, to „co się stało z polskimi komediami?” Ewidentnie bowiem, z roku na rok, ich poziom jest coraz bardziej żenujący.
Na szczęście obraz Janusza Majewskiego absolutnie do tej kategorii nie należy. Wprost przeciwnie, jest to produkcja, która bawi do łez, niezależnie od tego, który raz się ją ogląda. Niewątpliwe jest to zasługa genialnego aktorstwa całej plejady naszych rodzimych gwiazd. Przede wszystkim Marka Kondrata, który zanim nieoczekiwanie dla fanów swojego talentu zrezygnował z kariery aktorskiej na rzecz produkcji win, uraczył widzów wieloma wspaniałymi kreacjami.
Rola cwaniaczkowatego Jana Kaniowskiego, zwanego Kanią, pokazała próbkę talentu komediowego Kondrata, zaś jego apogeum nastąpiło w nakręconej dziesięć lat później, znakomitej komedii „Pułkownik Kwiatkowski”.
Obok Marka Kondrata, znakomicie zaprezentowali się: Wojciech Pokora, Zbigniew Zapasiewicz, Mariusz Dmochowski, Wiktor Zborowski oraz wielu innych wspaniałych aktorów.
Rewelacyjne dialogi, arcyśmieszne sytuacje, fajny klimat oraz ciekawa fabuła gwarantują 152 minuty wyśmienitej zabawy i sprawiają, że film jest absolutnie ponadczasowy. Potwierdza  to przyznana produkcji w 1986 r. Złota Kaczka – najstarsza polska nagroda przyznawana przez miesięcznik „FILM” i jego czytelników.
Jako ciekawostkę dodam, że obraz Janusza Majewskiego powstał na kanwie powieści Kazimierza Sejdy.

Sobota – 24  kwietnia 2021 r.

TVP 2  – 15.15 – „Wojciech Cejrowski – boso przez świat/program podróżniczy/2021/Polska

Wojciech Cejrowski – dziennikarz, podróżnik i satyryk, słynie z dość skrajnych poglądów i niezwykle ciętego języka. Można go lubić lub nie, jednak trzeba mu przyznać, iż jest niezwykle wyrazistą postacią, a cykl jego programów „Boso przez świat”, w których przemierza kolejne kraje Ameryki Łacińskiej, to naprawdę dobre dokumenty. Dziennikarz dociera w nich do zaginionych plemion i pokazuje ich  kulturę, wierzenia oraz zwyczaje, okraszając całość prześmiewczymi spostrzeżeniami i komentarzami.

POLSAT  – 8.00 – „HOME”/film animowany/USA/2015/reż. Tim Johnson

Urocze kino familijne zrealizowane w studio Dremaworks, przedstawiające pełne humoru perypetie uroczego kosmity, który uciekając przed swoimi krajanami, znajduje schronienie na Ziemi i zaprzyjaźnia się z pewną niezwykle upartą dziewczyną.

KINO POLSKA – 9.55 – „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”/komedia muzyczna/POLSKA/1983/reż. Janusz Rzeszewski

Znakomita obsada (Piotr Fronczewski, Grażyna Szapołowska, Jan Kobuszewski, Irena Kwiatkowska), delikatnie sensacyjna fabuła, środowisko artystów kabaretowych międzywojennej Warszawy, znakomite dekoracje i zdjęcia oraz pióra, cekiny i nagie biusty pięknych tancerek, rekompensują infantylną fabułę.
Szczyt kiczu, ale jaki wciągający!

SUPERPOLSAT – 20.00/PASAŻER/thriller/USA, Francja, Wlk. Brytania/2018/reż. Jaume Colette – Serra

Film opowiada historię agenta ubezpieczeniowego, który codziennie dojeżdża do pracy pociągiem. Pewnego dnia, zupełnie przypadkowo zostaje wciągnięty przez jedną z pasażerek w intrygę kryminalną.
Obraz pozbawiony szczególnej wartości artystycznej, jednak niezwykle sprawnie zrealizowany i nasycony spora dawką emocji.
Dodatkowy punkt za fajną obsadę z Liamem Nessonem na czele.
Kino z dreszczykiem emocji, w sam raz na sobotni wieczór.

Propozycja z GWIAZDKĄ

TVP KULTURA  – 20.00 – „Pokój”/dramat/Irlandia, Kanada, USA/2015/reż. Lenny  Abrahamson

Pięcioletni Jack dowiaduje się, że poza pokojem, w którym cały czas przebywa ze swoją mamą, istnieje coś innego.
Co się stało, że chłopiec nie zna świata zewnętrznego?                                                                                 Powód okazuje się szokujący. Otóż od sześciu lat jego matka i on są więzieni przez szaleńca, który izoluje ich od świata i grozi śmiercią za każdą próbę ucieczki.
Czy jego matce wystarczy odwagi, żeby przeciwstawić się prześladowcy?
Pierwsza moja  myśl przy okazji takiej, a nie innej tematyki tego filmu… To przerażające, że istnieją ludzie pozbawiający drugiego człowieka wolności, stwarzając mu marną namiastkę świata. Dla małego chłopca, który nigdy nie miał kontaktu z rzeczywistością, jest to znacznie łatwiejsze niż dla jego matki. Jednak łączy ich oboje tak silna, emocjonalna więź, że są w stanie przetrwać najtrudniejsze chwile.
Doskonałe aktorstwo dwójki bohaterów – Jacoba Tremblaya w roli Jacka i Brie Larson w roli jego matki – sprawia, że film porusza do głębi i sprawia, że absolutnie nie można przejść obok niego obojętnie. Szczególnie Tremblay, choć jest dzieckiem, gra tak sugestywnie, że zdaje się być urodzonym aktorem.
Dodatkowym efektem potęgującym emocje odbiorców jest sposób pracy kamery, która  bardzo mocno skupia uwagę na twarzach aktorów. Do tego fabuła, która porusza i wciąga jednocześnie oraz świetna reżyseria i mamy naprawdę znakomite, niezwykle emocjonalne kino.
„Pokój” został obsypany nagrodami, w tym aż trzema Oskarami. Niech więc będzie to dodatkową rekomendacją dla filmu.
TRZEBA ZOBACZYĆ!

Niedziela – 25 kwietna 2021 r.

TVP 1 – 21.00 – „Rebeliant”/dramat historyczny/USA/2016/reż. Gary Ross

Niezwykła produkcja filmowa oparta o historię Newtona Knighta – przywódcy wojskowego podczas wojny secesyjnej.                                                                                                              Bohater postanawia rzucić życie wojskowe i powrócić do Missisipi, na swoją farmę, by odzyskać spokojne życie. Czy będzie mu to dane?                                                                                                               W roli Newtona broniącego praw czarnoskórych znakomity Matthew McConaughey.
Film rzetelnie ukazuje realia wojny secesyjnej, świetnie buduje napięcie (podkreślone znakomitą muzyką) i bardzo dobrze prowadzi emocje widza.
WARTO!

TVN 7 – 14.55 – „Tajemniczy ogród”/fantasy familijny/USA, Wlk. Brytania/1993/reż. Agnieszka Holland

Urzekająca opowieść o dziesięcioletniej sierocie – Mary, nad którą opiekę przejmuje wuj. Dziewczynka wkracza w surowy świat, pełen nakazów, zakazów i braków emocjonalnych, które rekompensuje sobie wizytami w magicznym ogrodzie. A co najważniejsze, poznaje tam trójkę cudownych przyjaciół, dzięki którym jej życie nabiera smaku i barw.
Zrealizowano wiele wersji tego filmu (najnowsza z 2020 r.), jednak ta w reżyserii naszej rodaczki wydaje się być tą udaną. Na pewno przyczyniło się do tego uchwycenie niezwykłego klimatu powieści Francis Hodgson Burnett, która była kanwą produkcji, dobre aktorstwo (szczególnie Maggie Smith w roli pani Medlock) oraz sprawna reżyseria Agnieszki Holland.
Na pewno nie będą to stracone 142 minuty! 

WP – 17.45 – „Ostatnie dni Hitlera”/dokument/Wlk. Brytania/2019/

Kolejny, świetny dokument prezentowany odbiorcom przez stację WP.
Kulisy ostatnich dni jednego z największych dyktatorów w historii i 67 minut intrygującego, niczym najlepsza sensacja, spotkania z człowiekiem, przepowiedzianym jako Drugi Antychryst przez wielkiego wizjonera – Nostradamusa.
ABSOLUTNIE WARTO ZOBACZYĆ!

Propozycja z GWIAZDKĄ

STOPKLATKA – 22.00 – „Pokot”/dramat kryminalny/Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy/2017/reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik

Znakomita adaptacja filmowa powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” – noblistki Olgi Tokarczuk i jeden z tych filmów, który trzeba „przepuścić” przez własną wrażliwość i emocje.
Dlaczego?
Ano dlatego, że film jest dość specyficzny, żeby nie powiedzieć dziwny i bardzo mocno nawiązujący do stylistki Davida Lyncha. Agnieszka Holland serwuje widzom połączenie kryminału, thrillera, baśni i satyry społecznej, przyprawionej sporą dozą groteski. Akcja rozgrywa się w małej miejscowości urokliwej Kotliny Kłodzkiej, w której rządzą wpływowi mężczyźni. Łączy ich nie tylko władza i wpływy, ale także zamiłowanie do wspólnych polowań na zwierzynę obficie zamieszkującą okoliczne lasy.
Holland w bardzo sugestywny sposób pokazuje położone „pokotem” zwierzęta, stawiając przy okazji pytanie, czy mamy prawo zadawać takie cierpienia żyjącym istotom? Takie samo pytanie zadaje nie tylko sobie, ale nade wszystko miejscowej społeczności, główna bohaterka i żarliwa przeciwniczka polowań.
Janina Duszejko jest postacią osobliwą. Z jednej strony wykształconą (emerytowana inżynier i nauczycielka angielskiego), z drugiej ekscentryczka powszechnie uważana za wariatkę. Czy słusznie?
Drodzy widzowie, „Pokot” jest naprawdę poruszający i niezwykły. I piszę to z pełną odpowiedzialnością osoby, która go obejrzała i zamierza obejrzeć ponownie. Niesamowita jest szczególnie Agnieszka Mandat w pełnej ekspresji roli Duszejko oraz Wiktor Zborowski w roli  Matoga – miejscowego notabla. Nie mniej znakomici są Tomasz Kot  i Borys Szyc.
Jakość tego obrazu to nie tylko znakomite aktorstwo, miks gatunków i nietuzinkowa fabuła, ale również świetny scenariusz  i wyjątkowy klimat.
POLECAM  BARDZO  GORĄCO!