Weekend w TV (30 kwietnia – 3 maja)

0
Obraz Alexander Antropov z Pixabay
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Nawet ci z nas, którzy preferują inne rozrywki, od czasu do czasu  zasiadają przed ekranem telewizora. Dzieje się tak szczególnie podczas weekendów. Jednak nie każdy orientuje się, co tak naprawdę warto w TV zobaczyć. Oferta jest, i owszem, dość bogata, aczkolwiek niekoniecznie wartościowa. Jak zatem wyłuskać z niej to, przy czym fajnie byłoby się zatrzymać?


Można to robić w sposób chaotyczny, nerwowo przeskakując z kanału na kanał. Można jednak zadziałać w sposób bardziej  metodyczny, zapoznając się z propozycjami, specjalnie wybranymi dla Państwa przez Iwonę Buczyńską. Wybór jest subiektywny, jednak może okazać się pomocny. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Piątek – 30 kwietnia 2021 r.

TVP 1 – 22.00 – „Pułkownik Kwiatkowski”/komedia obyczajowa/Polska/1995/reż. Kazimierz Kutz

Warszawa, 1945 rok. Lekarz wojskowy – Andrzej Kwiatkowski w ruinach swojego dawnego domu spotyka sąsiadkę sprzed wojny. Dziewczyna nie jest już podlotkiem, jak ją zapamiętał, tylko piękną, młodą kobietą, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. By zaimponować Krysi i zapewnić odrobinę rozrywki, zaprasza ją na bal do ocalałego hotelu „Polonia”, a tam przypadkowo wdaje się w awanturę z radzieckim oficerem. By ratować skórę, podaje się za pułkownika UB, a potem, by zdobyć serce pięknej Krysi, wyciąga ze stalinowskiego więzienia młodego człowieka. Miał być tylko ten jeden raz, w rzeczywistości nie ma już odwrotu…
Fantastyczny Marek Kondrat w roli pułkownika Kwiatkowskiego, posiadaczka jednego z najpiękniejszych biustów polskiej kinematografii – Renata Dancewicz jako Krysia oraz cała plejada gwiazd. Do tego znakomita reżyseria, przewrotna fabuła, mnóstwo zabawnych sytuacji i mądre przesłanie. Komedia, w której bardzo mocno przebija drugie dno.
ŚWIETNY FILM!

PARAMOUNT CHANNEL – 20.00 – „Truman Show”/komediodramat/USA/1998/reż. Peter Weir

Truman Burbank wiedzie spokojne, szczęśliwe życie u boku pięknej i kochającej żony. Czy jednak jest to faktycznie jego prawdziwe życie i czy może samodzielnie o sobie decydować? Otóż nie, drodzy widzowie. Okazuje się bowiem, że mężczyzna jest bohaterem serialu emitowanego przez 24 godziny na dobę, a o każdym jego kroku decyduje bezwzględny i wszechwładny reżyser.
Czy Truman jest świadomy istnienia świata spoza planu produkcyjnego?
Znakomity film, który choć jest komedią, ma poważne przesłanie i piętnuje programy typu reality show i jej producentów. Zaś czołowy amerykański komik – Jim Carrey, prezentuje tym razem coś więcej niż tylko galerię głupich min. I chwała mu za to bo pokazał, że potrafi zagrać poważniejsze role. Świetny jest, jak zawsze zresztą, Ed Harris w roli reżysera programu, nominowany za swoją rolę do Oskara.
ABSOLUTNIE TRZEBA ZOBACZYĆ!

POLSAT FILM – 21.00 – „Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2”/film akcji/USA/2003/reż. Robert Rodriquez

Druga część kultowego filmu „Desperado” reżysera, który w stylistyce bardzo mocno wzoruje się na filmach Quentina Tarantino. Najmocniejszą stroną produkcji jest iście gwiazdorska obsada. Piękny Antonio Banderas jako muzyk – El Mariachi, który postanawia pomścić ukochaną żonę Carolinę (w tej roli ponętna Meksykanka Salma Hayek) oraz Johny Depp, Mickey Rourke, Willem Dafoe oraz Eva Mendes.
Ciekawostką jest udział w filmie piosenkarza Enrique Iglesiasa, który swego czasu rozkochiwał w sobie nastolatki na całym świecie.
Obraz niekoniecznie najlepszy w dorobku Rodriqueza, jednak jako kino akcji na piątkowy wieczór sprawdza się całkiem nieźle.
MOŻNA OBEJRZEĆ!

Sobota – 1 maja 2021 r.

KINO POLSKA – 8.50 – „Perła w koronie”/film historyczno-obyczajowy/Polska/1971/reż. Kazimierz Kutz

Jeden z trzech znakomitych filmów, zaliczanych do tzw. Tryptyku Śląskiego, ze znakomitą rolą Olgierda Łukaszewicza w roli górnika, który w 1934 r. bierze udział w strajku przeciw likwidacji nierentownej kopalni. Obok niego jak zawsze rewelacyjni: Franciszek Pieczka, Jan Englert i Marian Opania.
Jako ciekawostkę dodam, że produkcja była polskim kandydatem do Złotej Palmy w Cannes w 1972 r. oraz do Oskara w 1973 r.
Rewelacyjny film pokazujący śląski charakter i śląską tożsamość!

PULS 2 – 20.00 – „Ratatuj”/film animowany/USA/2007/reż. Brad Bird

Znakomita produkcja studia PIXAR, nagrodzona Oskarem w 2008 r. za najlepszy film animowany długometrażowy. Moim skromnym zdaniem absolutnie zasłużenie, bo film jednocześnie bawi i wzrusza do łez. No i ta niesamowita fabuła, która udowadnia, że gotować każdy może!
Wydawać by się mogło, że pomysł, aby bohaterem animacji uczynić szczura, który potrafi gotować i jest obdarzony smakiem i węchem absolutnym, jest niedorzeczny. A jednak okazał się strzałem w dziesiątkę, a szczurzego bohatera o wdzięcznym imieniu Remy pokochali nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy gryzoni.
Film jest genialny praktycznie w każdym aspekcie. Powala jakość i dynamika animacji, pomysłowość oraz humor, od którego w filmie aż kipi. Dodatkowym atutem jest znakomity polski dubbing w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego, Mariana Opani, Cezarego Kosińskiego i wielu innych świetnych aktorów.
Ja osobiście film uwielbiam i mogłabym go oglądać praktycznie na okrągło. Za każdym razem z jednakową przyjemnością, czego i Wam, drodzy widzowie, życzę!

POLSAT SPORT – 20.15 – ZAKSA Kędzierzyn–Koźle kontra TRENTINO  ITAS

Wydarzenie i święto dla całego siatkarskiego świata. Polska drużyna klubowa staje przed historyczną szansą wygrania Ligii Mistrzów. I choć uwielbiam „Ratatuj”, tym razem poświęcę film na rzecz kibicowania mojemu ukochanemu klubowi.

Stopklatka – 22.10 – „Ptaszek na uwięzi”/komedia sensacyjna/USA/1990/reż. John Badham

Wybuchowy duet – Mel Gibson w roli gangstera objętego programem ochrony świadków i Goldie Hawn w roli jego byłej dziewczyny. Brawurowo zagrany, dynamiczny i pełen humoru film, który spełnia wszystkie kryteria kina rozrywkowego.
SZCZERZE POLECAM!

Propozycja z GWIAZDKĄ

TVP 2 – 23.20 – „Love Story”/dramat/Irlandia, Kanada, USA/2015/reż. Lenny Abrahamson

Zastanawiam się, czy jest ktoś, kto nie widział „Love Story” – jednego z najsłynniejszych melodramatów w historii kina. Jeśli tak, to chyba tylko dlatego, że film ten nie jest zbyt często przypominany w TV. A szkoda, bo choć opowieść ta jest prosta, a zakończenie przewidywalne, to właśnie ową bezpretensjonalnością film się broni. A historia miłości bogatego chłopaka i biednej studentki muzyki, którzy postanawiają popełnić swoisty mezalians i być ze sobą wbrew wszystkim i wszystkiemu, nie traci nic na swojej aktualności i ma charakter absolutnie ponadczasowy. Bo zawsze mogą zdarzyć się: miłość, która dojrzewa by stać się coraz piękniejszą, różnice i tarcia pomiędzy pokoleniami oraz konieczność udźwignięcia tego, co nieodwracalne.
Atutem i siłą filmu jest znakomite aktorstwo głównych bohaterów: Ryana O’Neila i Ali Mc Graw, znakomita reżyseria i genialna ścieżka dźwiękowa Francisa Laya, nagrodzona Oskarem.
Film był, nawiasem mówiąc, nominowany w sześciu kategoriach, między innymi: Najlepszy Reżyser oraz Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy i Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa.
KLASYKA KINA. WARTO!

Niedziela – 1 maja 2021 r.

STOPKLATKA – 6.00 – „Przeminęło z wiatrem”/melodramat kostiumowy/USA/1939/reż. George Cucor

Pełna rozmachu ekranizacja powieści Margaret Mitchel o tym samym tytule, licząca już przeszło 80 lat.
Absolutny klasyk, okrzyknięty największym romansem wszech czasów, z niezapomnianymi rolami pięknej Vivien Leigh oraz jednego z największych amantów w historii kina – Clarka Gable’a.
Film nagrodzony 8 Oskarami i wieloma innymi nagrodami. Absolutnie zasłużenie, bo dziś takich produkcji już nie ma. Jeden malutki minusik to trochę dziwna pora emisji, jednak czego się nie robi dla wielkiego kina.
KONIECZNIE TRZEBA OBEJRZEĆ!

TV PULS – 15.25 – „Królewna Śnieżka”/baśń/USA/2012/reż. Tarsen Singh

Pełna zwrotów akcji i bardzo swobodna adaptacja jednej z najpiękniejszych baśni braci Grimm.W sumie to w ogóle jedna z lepszych produkcji fantasy, daleka od powielania sprawdzonych schematów, co stanowi jej wielką siłę. Poza tym opowieść ta jest naszpikowana humorem, zarówno jeśli chodzi o dialogi, jak również komizm sytuacyjny. Ogromnym atutem filmu jest niebanalne i zaskakujące zakończenie oraz dwie piękne kobiety w rolach głównych: Lilly Collins jako Śnieżka i Julia Roberts w roli Macochy. Kino, które da wiele radości zarówno młodszym, jak i dorosłym widzom.
WARTO!

POLSAT FILM – 21.00 – „Pojutrze”/film katastroficzny/USA/2004/reż. Roland Emerich

Amerykanie rozmiłowani są w filmach katastroficznych, a Roland Emmerich stał się wręcz specjalistą od tego gatunku. Wystarczy wspomnieć dwa inne, doskonałe filmy w jego reżyserii: „2012” oraz „Dzień Niepodległości”, a raczej nikt nie będzie miał co do tego żadnych wątpliwości. Dzięki temu jednak widzowie na całym świecie mają okazję obejrzeć kawał dobrej roboty w postaci zapierających dech w piersiach efektów specjalnych. I w zasadzie owe efekty są głównym atutem filmu, który opowiada o zbliżającej się z prędkością światła i zagrażającej ludzkości epoce lodowcowej.
Nieco gorzej wypadają pozostałe elementy, w tym gra aktorska. W zasadzie najlepiej zaprezentowali się: Dennis Quaid w roli naukowca, który notorycznie nie ma czasu dla rodziny, znajdując go dopiero wtedy gdy musi ją ratować (a przy okazji cały świat) oraz Jake Gyllenhall, który raczej zawsze trzyma poziom.
Fabuła filmu jest  mocno oderwana od podstaw naukowych i bardzo przewidywalna. Mimo to film wciąga i przykuwa uwagę umiejętnie budowanym napięciem. Dlatego…
Jeśli nie macie, drodzy widzowie, innych planów na niedzielny wieczór, to może warto?

Propozycja z GWIAZDKĄ

TV PULS – 22.30 – „Slumdog. Milioner z ulicy”/dramat/Wlk. Brytania/2008/reż. Danny Boyle

Pamiętam, że kiedy oglądałam ten film po raz pierwszy, to po prostu wbił mnie w fotel. Siedziałam przed telewizorem jak zahipnotyzowana, nie ruszając się z miejsca nawet na króciutką wizytę w toalecie. I sama nie wiem co urzekło mnie wówczas najbardziej. Czy nieprawdopodobna wręcz autentyczność i naturalność dziecięcych aktorów? A może sprawił to niepokojąco tętniący obraz Bombaju z jego sprzecznościami, ponurym obrazem nędzy, slumsów i dzieci masowo wręcz żebrzących na ulicy? Myślę, że mogła to też sprawić moja totalna nieznajomość kina hinduskiego, do którego w filmie nawiązał i z którym postanowił poflirtować angielski reżyser Danny Boyle.
Nie bez znaczenia jest pewnie i to, że choć fabuła jest nieco naiwna, infantylna, momentami przekombinowana, a czasem wręcz bajkowa, to film skupia na sobie uwagę widza bezwarunkowo i absolutnie. I jeśli o fabułę chodzi, to w skrócie…
Jamal – wywodzący się ze slumsów chłopak, mający za sobą niezwykle trudne dzieciństwo i dość traumatyczne przeżycia, bierze udział w hinduskiej wersji programu „Milionerzy”. Każda kolejna odpowiedź na zadawane w programie pytania bardzo mocno wiąże się z konkretnymi wydarzeniami z przeszłości. I każda przybliża chłopaka do upragnionej wygranej. Czy będzie mu to dane ot tak, po prostu ? A może ktoś wątpi w jego uczciwość? No i najważniejsze, czy odzyska ukochaną Latikę? (w tej roli zjawiskowa Freida Pinto). Nawiasem mówiąc, w roli w roli Jamala świetnie zaprezentował się Dev Patel.
Film obsypany został deszczem nagród, w tym 8 Oskarami (między innymi za reżyserię). Jako ciekawostkę dodam, że Danny Boyle opłacił fundusz powierniczy dla trójki genialnych dziecięcych aktorów.
ABSOLUTNIE WARTO i TRZEBA ZOBACZYĆ!

Poniedziałek – 3 maja 2021 r.

TVP 1 – 14.05 – „Noce i dnie”/dramat obyczajowy/Polska /1975/reż. Jerzy Antczak

Znakomita ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej, będącej sagą dwóch pokoleń rodziny Niechciców, ukazana na tle przemian społeczno–obyczajowych w latach 1865–1914.
Film absolutnie ponadczasowy, ze wspaniałymi kreacjami Jadwigi Barańskiej w roli Barbary oraz Jerzego Bińczyckiego jako Bogumiła Niechcica. W pozostałych, równie świetnych rolach plejada znakomitości: Władysław Hańcza, Jerzy Kamas, Andrzej Seweryn, Magdalena Zawadzka, Tadeusz Fijewski, Henryk Borowski, Ewa Dałkowska.
Jedno z największych dzieł w historii polskiej kinematografii , które w zasadzie można oglądać na okrągło, za każdym razem odkrywając coś, czego wcześniej się nie dostrzegło.
W 1977 r. film był polskim kandydatem do Oskara, natomiast w 2015 r. Jerzy Antczak zdobył nagrodę Diamentowanego Lwa za najlepszy film na 40–Lecie festiwalu, zaś Jadwiga Barańska dokładnie taką samą nagrodę jako najlepsza  aktorka.
ARCYDZIEŁO!

TVP KULTURA – 14.25 – „Krzyżacy”/dramat historyczny/Polska/1960/reż. Aleksander Ford

Jurand ze Spychowa traci ukochaną żonę podczas bandyckiego napadu Krzyżaków ze Szczytna. I chcąc uchronić jedyną córkę – Danusię – przed podobnym losem, ukrywa ją na dworze Księcia Mazowieckiego. Tam dziewczyna poznaje młodego rycerza – Zbyszko z Bogdańca, który oczarowany jej urodą i niewinnością ślubuje jej wierność. Niestety podstępni Krzyżacy, żeby zwabić Juranda, porywają Danuśkę.
Jeśli ktoś nigdy nie czytał „Krzyżaków” Sienkiewicza, bądź też nie oglądał filmu, nie będę zdradzać więcej szczegółów. Zamiast tego powiem, że choć film nieco „trąci myszką” (powstał ponad 70 lat temu), to niektóre sceny naprawdę robią wrażenie. Jeszcze większe zaś robi znakomita obsada: Andrzej Szalawski, Emil Karewicz, Mieczysław Voigt , Henryk Borowski, Barbara Horawianka i wiele innych znakomitości.
Myślę, że WARTO obejrzeć!

TVP 2 – 20.10 – „La La Land”/komediodramat muzyczny/USA/2016/reż. Damien Chazelle

Nagrodzony 6 Oskarami i 47 innymi nagrodami film twórcy „Wiplash”, ze znakomitymi rolami Emmy Stone i Ryana Goslinga. Brawurowe połączenie musicalu i niezwykle kameralnej historii miłosnej bezrobotnego pianisty jazzowego i początkującej aktorki pracującej jako kelnerka.
Pełna fantastycznych momentów muzycznych, znakomitej choreografii oraz genialna w warstwie wizualnej opowieść, stylizowana na kino lat pięćdziesiątych.
WARTO! WARTO i jeszcze raz WARTO!

TV PULS – 20.00 – „Twierdza”/film sensacyjny/USA/1996/reż. Michael Bay

Nieodżałowany Sean Connery w znakomitej jeszcze wtedy formie oraz świetni Ed Harris i Nicolas Cage w rolach głównych. Do tego wartka, momentami wręcz brawurowa akcja, dobra muzyka, ciekawa fabuła oraz efekty specjalne i nic więcej dodawać nie trzeba.
Kino akcji na naprawdę przyzwoitym poziomie!

Propozycja z GWIAZDKĄ

AXN – 0.00 – „Patriota”/dramat historyczny/USA/2000/reż. Roland Emmerich

Widowiskowy film kostiumowy nawiązujący  do rewolucji amerykańskiej w XVIII wieku.
Główny bohater (weteran wojny francusko–indyjskiej), zmęczony wojaczką, postanawia osiedlić się na farmie u boku ukochanej żony i licznej rodziny. Niestety, nie dane mu jest długo cieszyć się spokojem, gdyż kraj staje w obliczu kolejnego konfliktu i wojny z Anglikami. Benjamin ma poważny dylemat – bronić kraju czy rodziny? Ciąg dramatycznych wydarzeń sprawia, że będzie musiał zrobić jedno i drugie.
„Patriota” jest obrazem, w którym wszystko, od początku do końca, jest doskonałe. Po pierwsze świetna reżyseria Rolanda Emmericha – specjalisty od filmów katastroficznych. Po drugie Mel Gibson – genialny w roli Benjamina. Po trzecie znakomite, niezwykle realistyczne sceny walki. Po czwarte piękna historia o miłości, odpowiedzialności i honorze. Po piąte młodziutki Heath Ledger w roli najstarszego syna głównego bohatera. A po szóste, siódme… można wymieniać bardzo długo zalety tego filmu. Jednak zamiast tego powiem tyle…
TO PO PROSTU TRZEBA OBEJRZEĆ!!!

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA