Akcja honorowego oddawania krwi, wspólne modlitwy, koncerty i festyn rodzinny. Przed nami kolejna edycja akcji „Spokrewnieni z miłosierdziem”.

0
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

„Spokrewnieni z miłosierdziem” to wyjątkowa akcja, która odbędzie się już w niedzielę (24.04) na Pl. Zamkowym. O jej programie, założeniach, a także poprzedniej edycji rozmawialiśmy z przedstawicielką organizatorów – Kingą Kasprzak.

Spotykamy się po raz drugi Pani Kingo, tym razem już rok po pierwszej edycji akcji – przypomnijmy nazwę – Spokrewnieni z miłosierdziem. Czy ubiegłoroczną akcję można uznać za udaną, czy raczej pozostało rozczarowanie?
Kinga Kasprzak: Absolutnie nie można mówić o rozczarowaniu. Akcja przerosła oczekiwania personelu Stacji Krwiodawstwa oraz wszystkich osób zaangażowanych w jej organizację. Brzeżanie spisali się wspaniale, nie zawiedli i po raz kolejny udowodnili, że los drugiego człowieka nie jest im obojętny, zwłaszcza walczącego o życie lub zdrowie. Bardzo gorąco dziękuję wszystkim uczestnikom akcji. Brzeżanie! – nie zawiedliście kolejny raz, bo akcji pomocowych w mieście jest na szczęście coraz więcej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Co zdecydowało o sukcesie Waszej akcji?
Kinga Kasprzak:
Możemy wskazać dwa filary tego sukcesu. Pierwszy to spełnienie oczekiwań naszego głównego partnera akcji – Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Opola. Jednym z warunków organizacyjnych było zapewnienie minimalnej ilości osób chętnych do oddania krwi. Byliśmy pełni obaw, czy uda się spełnić ten próg oczekiwania personelu medycznego, ponieważ pandemia skutecznie ograniczyła aktywność mieszkańców. Tymczasem frekwencja była tak wysoka, że niemal dwukrotnie przekroczyliśmy ten próg i to pomimo, faktu, że aż piętnastu chętnych nie zostało zakwalifikowanych przez personel medyczny do oddania krwi.

A drugi filar?
Kinga Kasprzak: To niewątpliwie drugi wymiar akcji – ściśle religijny. Gościliśmy w parafii siostry zakonne ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, z którego wywodzi się św. s. Faustyna Kowalska. Prowadzone przez siostry o godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia i Koronka do Miłosierdzia Bożego zgromadziły w kościele i jego otoczeniu tak dużo uczestników, że stali bywalcy nabożeństwa byli zaskoczeni frekwencją. Bardzo się cieszymy, że akcja łącząca dobro powszechne z orędziem o Bożym Miłosierdziu mogła właśnie w święto Miłosierdzia przynieść w naszej parafii takie wspaniałe efekty, które zostały zauważone także przez media regionalne i ogólnopolskie. Radość jest tym większa, że parafia przyczyniła się do promocji naszego miasta i mieszkańców, jako ludzi wrażliwych i otwartych. W tym miejscu chciałabym gorąco podziękować także władzom i przedstawicielom Urzędu Miasta, straży miejskiej za pomoc organizacyjną, także naszym patronom medialnym: Radiu Park, portalowi brzeg24.pl., również Gazecie Brzeskiej oraz wrocławskiemu czasopismu katolickiemu „Gość Niedzielny”, dzięki którym akcja nabrała bardzo potrzebnego rozgłosu, a także dyrekcji i przedstawicielom Brzeskiego Centrum Kultury oraz wszystkim osobom, którzy poświęcili dla nas swój czas i wysiłek.

Czego możemy spodziewać się w tegorocznej edycji akcji Spokrewnieni z miłosierdziem? Przypomnijmy – akcja odbędzie się na placu Zamkowym w Święto Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, która przypada w tym roku na dzień 24. kwietnia.
Kinga Kasprzak: Należy spodziewać się przede wszystkim ogromnego rozmachu świętowania. Poza akcją zbiórki krwi, każdy chętny będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania poziomu cukru we krwi oraz z porad medycznych z zakresu diabetologii. Cukrzyca jest chorobą charakteryzującą się dramatycznym wzrostem zachorowań. Według danych Ministerstwa Zdrowia szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób, z czego około 1 mln o tym nie wie. Prognozy przewidują, że w najbliższych 15 latach podwoi się liczba chorych na cukrzycę w Polsce. Chcemy uświadomić problem i umożliwić skorzystanie z podstawowego badania, które może okazać się dzwonkiem alarmowym. Zachęceni sukcesem ubiegłorocznej zbiórki krwi, rozszerzamy zakres naszych działań.

Czego jeszcze możemy oczekiwać? Wspominała Pani o świętowaniu – jak będzie przebiegać?
Kinga Kasprzak: Dla wszystkich przewidziana jest moc atrakcji aż do godzin wieczornych. Muzyczny akcent Święta to aż trzy koncerty: dla dzieci, dla dorosłych oraz wieczorny hit dla młodzieży – koncert muzyki hip-hop, na który gorąco zapraszamy. Ponadto występy grupy dziecięcej, liczne prezentacje brzeskiej Komendy Powiatowej Policji, Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Skarbimierzu z pokazem tresury psów, pokaz udzielania pierwszej pomocy z możliwością szkolenia, prezentacja Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Tomasza z Akwinu i Muzeum Piastów Śląskich. Niewątpliwą atrakcję świętowania stanowić będą punkty gastronomiczne: stanowisko z grillem oraz parafialna kawiarenka. Moc szaleństwa dla dzieci zapewni rekreacyjny dmuchany plac zabaw ze zjeżdżalnią. Całość dopełni akcent artystyczny Święta, na który składa się wystawa prac lokalnych artystów.

Rzeczywiście, rozmach świętowania jest imponujący
Kinga Kasprzak: Nie chcemy ograniczać sposobu świętowania jednego z najważniejszych świąt religijnych tylko do religijnego nabożeństwa. Istotą Święta jest uniwersalny przekaz skierowany do każdego człowieka, który chcemy przełożyć na sposób wspólnego świętowania w gronie rodzinnym i lokalnej społeczności brzeżan z akcentem miłosierdzia wyrażonym w dzieleniu się życiodajną krwią i akcją profilaktyki choroby cywilizacyjnej jaką jest cukrzyca.

W takim razie zachęcamy wszystkich czytelników do przybycia 24. kwietnia na plac Zamkowy, by włączyć się w radość świętowania i dzielenia się ratującym życie darem krwi.
Kinga Kasprzak:
Spodziewamy się obecności mediów także spoza Brzegu, a więc świętowanie będzie miało charakter promocyjny naszego miasta. Niech otworzą się serca brzeżan, a powszechna radość świętowania niech się stanie naszym znakiem firmowym, który media zaniosą w Polskę.

Dziękuję za rozmowę i raz jeszcze zapraszamy wszystkich czytelników – przyjdźcie koniecznie!

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA