„Pokoleniu jesteśmy winni dzieląc się matczynym chlebem” – podsumowanie uroczystości w Gierszowicach

0
Reklama

W niedzielę (12.06.2022) w Gierszowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca 77. Rocznicę przymusowych wysiedleni z Kresów Południowo Wschodnich. Wydarzenia rozpoczęło się przy miejscowym pomniku – „Ta piękna ziemia to przodków spuścizna to nasza droga najmilsza ojczyzna”.

Zgromadzonych mieszkańców, sympatyków Kresów, gości, repatriantów ze wschodu m.in. Z Budek Nieznanowskich, Maziarni Jazienicy, Turek, Kamionki Strumiłowej, Kurowic, powitała organizatorka koncertu Małgorzata Kulińska z sołtysem Gierszowic Zbigniewem Adasikiem.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Wśród delegacji składającej kwiaty pod pomnikiem, oprócz sołtysa i organizatorki, znaleźli się również najmłodsi potomkowie kresowego pokolenia, czyli praprawnukowie kresowi. Jednym z celów przedsięwzięcia było krzewienie ducha patriotyzmu, łączenia mostu międzypokoleniowego. Zatrzymano się na chwilę w zadumie, aby przypomnieć treść epitafium pomnika. Następnie sołtys Zbigniew Adasik przypomniał kto był inicjatorem tworzenia pomnika (a warto przypomnieć, że byli to Zbigniew Nowak, ś.p. Emil Machowski i były sołtys – Władysław Pająk). Uczczono również chwilą ciszy tych, których już odeszli, a byli na rocznicy w ubiegłym roku.

Następnie ks. Jan Inglot zaprosił wszystkich gości i mieszkańców na Mszę Św., której intencją była modlitwa za zmarłych przodków kresowiaków, jak i uczestników Mszy Św. Po eucharystii odbył się koncert w wykonaniu lokalnych artystów – Małgorzaty i Macieja Kulińskich, którzy są znani z licznych osiągnięć nie tylko w województwie, ale i poza nim. W koncercie wystąpili także najmłodsi artyści – praprawnuki kresowiaków. W składzie zespołu dziecięcego znaleźli się m.in. Oliwia Zeman, Oliwia Adasik, Antonina Kulińska, Stefan Kuliński, Milena Rychel, Emilia Strzelczyk, Maksymilian Machowski, Filip Fiałkowski, Błażej Bruś, Julia Marć i Lena Chudy. Podczas koncertu odczytany został również tekst autorstwa Małgorzaty Kulińskiej, pt. „Wykluczonym zapomnienie”.

Po zakończeniu koncertu, głos zabrała organizatorka – Małgorzata Kulińska – która podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, w tym m.in. ks. proboszczowi Adamowi Czternastkowi, ks. Janowi Inglotowi, Stowarzyszeniu BOWH w osobie Pani Marty Mokrzyczak-Chudy – za upominki dla dzieci, rodzicom dzieci występujących za pomoc w przygotowaniu dekoracji do ich występu, tj. Agnieszce Strzelczyk, Teresie Fiałkowskiej, Agnieszce Adasik; akustykowi – Krzysztofowi Preisowi; Markowi Walidudzie – organiście, Drukarni od A–Z  Brzegu Jerzy Pietras, Rafałowi Kasprzykowi za szatę graficzną plakatu oraz Zofii Wowrze za odnowienie tablicy pomnika jak i dekoracje kwiatową kościoła m.in. z przepięknych przydomowych róż Marty Wasylik.

Podziękowano także wszystkim mieszkańcom Gierszowic i przybyłym gościom – nie tylko z Brzegu z rodzin kresowych, którzy zechcieli i uczestniczyli w patriotycznym wydarzeniu koncertowym. Oprócz tego, podziękowania skierowano także do: najstarszej mieszkanki z Gierszowic – Emilii Warowy, jak i Marii Dróbki, która przyjechała specjalnie na tę okazję z  Pogorzeli;  Alicji Zbyryt – byłej prezeski Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich w Brzegu za krzewienie ducha kresowego na terenie powiatu brzeskiego w osobie córki – Marty Król – nauczycielki I LO w Brzegu. 

Sołtys Zbigniew Adasik podziękował mieszkańcom za przybycie, Małgorzacie Kulińskiej za organizację koncertu. Wyrazy uznania skierował także do dzieci, występujących artystów, ministrantów i  wręczył im symboliczne, słodkie upominki.

Po koncercie, jego uczestnicy otrzymali chlebki kresowe upieczone wg receptury starszego pokolenia, których sponsorkami były panie Dorota Skotnicka i Krystyna Ciawłowska.

Do całości podziękowań dołączył się ks. Jan Inglot, po czym udano się na plac kościelny by symbolicznie uczestniczyć w rodzinnym biegu malucha, p.n. „Twój pradziadek też był mały”. Na mecie, dzieci otrzymały drobne upominki, które same mogły sobie wybrać. Zebrani mieszkańcy, uczestnicy uroczystości ustawili się do wspólnej fotografii ku pamięci wydarzenia.

Panorama Powiatu i portal Brzeg24.pl były patronem medialnym wydarzenia.

Reklama