O książkach …

0
Reklama

DKK w Pogorzeli  powstał w 1997 roku, tak jak wiele tysięcy klubów w Polsce. Projekt kulturalny Dyskusyjne Kluby Książki  współorganizowany jest i współfinansowany przez Instytut Książki w Krakowie oraz Wojewódzką Bibliotekę w Opolu. Głównym jego celem jest zachęcanie bibliotekarzy do promowania mody na czytanie przez promowanie literatury polskiej i obcej, a także przybliżenie czytelnikom sylwetki autorów książek.


 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Spotkania skierowane są do osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach, odbywają się w różnych miejscach i nie maja ściśle określonej formy. W ramach tego projektu biblioteki otrzymały   około 200 egzemplarzy książek, z których na spotkaniach  omówiono   blisko 50  tytułów. Nagrodą dla wszystkich klubowiczów są spotkania z autorami  książek.

Dotychczas biblioteki odwiedzili znani polscy pisarze, autorzy znanych i lubianych książek: Monika Szwaja/2007/,    Izabela Sowa/2008/, Małgorzata Kalicińska/2009/,  Marta Fox /2010/,  Barbara  Kosmowska/2011/,  Hanna Kowalewska/2012/ i  Marek Krajewski/2013/

Tematem kolejnego spotkania,które odbyło się w dniu 1 października w bibliotece w Pogorzeli była książka” Jeździec miedziany”  i „Dzieci wolności” omawiana przez  moderatora spotkania -Bożenę Adamowicz. Tym razem czytelniczki poznały sylwetkę  pisarki amerykańskiej  Paulliny Simons.  Paullina urodziła się w 1963 roku w Leningradzie. Mając 10 lat wyjechała   z rodziną   na stałe do USA. Pisze książki z pogranicza literatury obyczajowej, romanse  i dramaty. Polskim czytelniczkom  znana najbardziej jest  z trylogii ”Jeździec Miedziany”, Aleksander i Tatiana” oraz” Ogród letni”. W I części trylogii poznajemy 17-letnią Tatianę  i  Aleksandra- młodego oficera Armii Czerwonej . Akcja  książki  zaczyna się w Leningradzie w 1941 roku, kiedy komunikat  rządowy ogłasza napad Niemiec na Związek Radziecki. Okrutna wojna, trudna miłość,   cierpienie, walka o przetrwanie, poświęcenie dla bliskich- wszystko to znajdziemy w I części  trylogii. Dalsze losy naszych bohaterów poznamy czytając kolejne tytuły.

„Dzieci wolności” – to  książka nawiązująca do amerykańskich korzeni głównego bohatera,  Aleksandra Biełkina i opowiada historię jego rodziców- Giny i  Harryego  . Ona , biedna wówczas migrantka  przypłynęła z rodziną z Sycylii, on pochodzi z jednej z najbogatszych rodzin w mieście.  Zakochani- stają w obliczu najbardziej okrutnego wyboru-miedzy tym czego nie  mogą mieć,  a tym  bez czego nie mogą żyć. Dopiero poznając losy rodziców Aleksandra, jesteśmy w stanie zrozumieć, jakim stał się człowiekiem  gdy dorósł . Niebawem ukaże się  druga część  „Bellagrand”- w której poznamy dalsze  ich losy.Zachęcam  do przeczytania  tej   niepowtarzalnej historii.

Spotkanie odbyło się  w obecności zaproszonej na to spotkanie wójt Gminy Olszanka Pani Anety Rabczewskiej . Pani wójt przysłuchiwała się dyskusji i wypowiedziom czytelniczek na temat innych przeczytanych książek. Powiedziała  również o swoich ulubionych książkach doktórych lubi często wracać.  Mamy nadzieję, że spotkanie spodobało się i  Pani wójtzaszczyci nas swoją obecnością na kolejnych spotkaniach w ramach DKK już jako klubowiczka.

Pod koniec października planujemy dyskusję nad książką  Grażyny Jeromin-Gałuszka  „Gdybyś mnie kochała”. Zachęcamy do czytania i  zapraszamy .

 

   DKK przy  GBP w Olszance

[images cols=”five” lightbox=”true”]
[image link=”22132″ image=”22132″]
[image link=”22133″ image=”22133″]
[image link=”22134″ image=”22134″]
[/images]

Reklama