Sala Pinottiego zamieni się w salę kinową. Muzeum Piastów Śląskich zaprezentuje 4 filmy z cyklu „Dzieła utracone”

0
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu zaprasza na projekcję filmów reżyserii Agnieszki Trzos. Mowa o produkcjach z cyklu „Dzieła Utracone”. Wydarzenie odbędzie się z okazji ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów”.


Sala Pinottiego brzeskiego zamku zamieni się na moment w salę kinową. 18 maja o godz. 19:30 rozpocznie się projekcja filmów reżyserii Agnieszki Trzos z cyklu „Dzieła Utracone”. Wstęp na wydarzenie będzie bazpłatny.

  • „Cykl filmów „Dzieła utracone” został zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2022–23. Składają się na niego 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos: „Gitara”, „Diana”, „Portret mężczyzny”, „Autoportret”, 3 filmy w reżyserii Pawła Wróbla: „Walka postu z karnawałem”, „Dirk Bouts. Dyptyk”, „Salzburska kolekcja zoologiczna”, a także film w reżyserii Tomasza Jeziorowskiego: „Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa”. W czasie pokazów organizowanych podczas Nocy Muzeów zostaną zaprezentowane 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos, opowiadające historie obiektów uznawanych za polskie straty wojenne, zaginionych z polskich muzeów w czasie ostatniej wojny” – czytamy w komunikacie Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

Jak dodają muzealnicy – popularyzacja tematyki strat wojennych oraz opowiadanie historii obiektów utraconych wyraźnie przyczynia się do odnajdywania i odzyskiwania kolejnych poszukiwanych zabytków.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Tak było m.in. z rzeźbą „Diana” dłuta Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz obrazem z Muzeum Narodowego w Warszawie – „Portret młodego mężczyzny w peruce” namalowany przez Krzysztofa Lubienieckiego. Te dzieła zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury.

„Gitara” – praca Picassa utracona z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz „Autoportret” Jacka Malczewskiego, należą do grupy ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez Państwo Polskie na całym świecie od zakończenia II wojny światowej.

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA