Koncert Pieśni Patriotycznych im. Kaliny Łukaszów po raz dziesiąty w Ósemce!

0
Reklama
Reklama
Reklama

Są wydarzenia w społecznościach szkolnych, które wspomina się z przysłowiową łezką w oku. Są miejsca, do których chciałoby się wrócić. I… są osoby, o których nie można zapomnieć, mimo że odeszły jakiś czas temu. Jedną z nich z pewnością była nasza koleżanka „z ławki”, a tak naprawdę z pokoju nauczycielskiego i szkolnych korytarzy – Kalina Łukaszów.

To ona była pomysłodawczynią i współorganizatorką niezwykłej uroczystości związanej z obchodami przez Polaków Niepodległości. I to jej dedykujemy rokrocznie Koncert Pieśni Patriotycznych. Śpiewając, wspominamy i tęsknimy. Ale też radujemy się, bo to święto niezwykłe, teksty piosenek zabawne, ale i pełne refleksji, nostalgii i patriotyzmu.
W tym roku dziesiąte już spotkanie z piosenką patriotyczną odbyło się 13.11.2024r. i poświęcone było Powstaniu Warszawskiemu, które w tym roku obchodzi swoje osiemdziesięciolecie. We wstępie wspomnieliśmy datę 1- go sierpnia 1944r. To właśnie w tym dniu na mocy decyzji Dowódcy Armii Krajowej generała Tadeusza Komorowskiego pseudonim „Bor” w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni prowadzono z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. Powstańcy walczyli w nim przeciwko regularnym formacjom niemieckim, bez ciężkiego uzbrojenia, samolotów, dział i czołgów. I choć nie osiągnięto celów ani wojskowych, ani politycznych Powstanie Warszawskie było fenomenem okupowanej Europy.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama
Reklama

Piosenek powstańczych jest bez liku. W każdym harcerskim śpiewniku znajdziemy teksty i chwyty na gitarę do „Zośki”, „O chłopakach z AK” czy „Dziś idę walczyć, mamo”. Przez ostatnie dwa tygodnie królowały one na naszych lekcjach muzyki i na godzinach wychowawczych. Do koncertu trzeba było się przecież solidnie przygotować. Uczniowie i nauczyciele jak co roku postawili sobie poprzeczkę bardzo wysoko.

Oprócz znajomości tekstów piosenek na pamięć zadbali o odświętny lub wojskowy ubiór, piękne kotyliony, dekorację sali gimnastycznej. W tym roku królowały kolory biało-czerwone, wszystkie odcienie zieleni i szarości. Na scenie pojawiły się też ciekawe rekwizyty: wstążeczki, czołg, armata a nawet balony wypełnione helem!
Po krótkiej prezentacji prowadzących uroczystość uczniów klasy 8a – Zosię Głowik i Antka Polaka nastąpiło wzruszające przemówienie pani dyrektor Lucyny Bończak. Mówiła ona o różnych odcieniach patriotyzmu i zwróciła uwagę na to, że codziennie możemy swoją postawą i pracą okazywać miłość naszej Ojczyźnie. Na uroczystości pojawili się w tym dniu znakomici goście: rodzina pani Kaliny, Zastępca Dowódcy Jednostki Straży Pożarnej – Rafał Głowik, Komendant Straży Miejskiej – Krzysztof Szary, przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji – Marzena Pniewska i Michał Scąbra, przedstawiciel Służby Więziennej – major Piotr Ożóg, przedstawiciel Wojska Polskiego – major Paweł Słupski, przedstawiciel I pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki – starszy chorąży sztabowy – Bogusław Barański, Przewodnicząca Komisji Zakładowej „Solidarności” – Alina Baczyńska – Chęcińska, Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddziału w Brzegu – Renata Stec, Przewodnicząca Rady Rodziców – Aleksandra Głowik i z-ca przewodniczącej Rady Rodziców – Justyna Markowska a także rodzice, dziadkowie i cała społeczność brzeskiej Ósemki.

Uroczystość rozpoczął utwór, który śpiewano w czasie powstania listopadowego, styczniowego, a także w czasie od wojny polsko-bolszewickiej. Pieśń ta stała się też najważniejszą pieśnią Powstania Warszawskiego. „Warszawiankę” zaprezentowali uczniowie klas siódmych. Następnie dali o sobie znać najmłodsi uczestnicy, klasy drugie – śpiewając z podziałem na role i niezwykłą aranżacją sceniczną utwór „Godzina W” oraz klasy trzecie, które z elementami podkładu muzycznego tworzonego na żywo, wyśpiewały „Pałacyk Michla”. Klasy czwarte przeniosły wszystkich do stolicy naszego kraju piosenką – muzycznym sygnałem „Marsz Żoliborza”. „Hej chłopcy, bagnet na broń” zaprezentowały klasy piąte, a uczniowie klas szóstych przypomnieli nam historię jedną z wielu kobiet – pielęgniarek, ochotniczek, które nierzadko z narażeniem własnego życia ratowały rannych powstańców pod tytułem – „Sanitariuszka Małgorzatka”. Klasy ósme w nostalgiczny i pełen artystycznego wyrazu sposób, z biało-czerwonymi balonami w rękach zaśpiewały „Warszawskie dzieci”.
Uroczystość swoim niezwykłym głosem uświetniła nasza psycholożka – Daria Maryszczak, która w piosence „Warszawo ma” przeniosła nas do okupowanej, zimnej i biednej Warszawy. Największe owacje zdobyła jednak najliczniejsza klasa Ósemki, czyli nauczyciele i zaproszeni goście, którzy razem wykonali piosenkę „Dziewczyna z granatem”.
Koncert Pieśni Patriotycznych był też doskonałą okazją do uroczystego wręczenia dyplomów i nagród uczniom, którzy w dwóch kategoriach wiekowych: I-IV i V-VIII rywalizowali w Konkursie poezji patriotycznej i religijnej „Fides et Patria” na etapie szkolnym.

Miło nam poinformować, że naszą szkołę w kolejnym, wojewódzkim etapie reprezentować będą uczniowie: Tymoteusz Słupski, Pola Golonka, Zofia Głowik i Ofelia Stępień-Rutowicz.
Kolejny Koncert Pieśni Patriotycznych im. Kaliny Łukaszów za nami. Mimo, że w duszy i sercu nadal grają nam powstańcze melodie, oddajemy się powoli codziennym obowiązkom i nauce. Pamiętamy jednak słowa, których uczyliśmy się w klasach I-III, że „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna”. I z tymi sercami pełnymi miłości do Ojczyzny chcemy codziennie żyć i funkcjonować – w naszym pięknym, niepodległym, pełnym niezwykłych tradycji kraju. Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili ten dzień swoją pomocą, zaangażowaniem i obecnością.

Weronika Tworowska
Agnieszka Suflita
Anna Bromboszcz
Magdalena Tabiszewska

Reklama
Reklama