Wojewódzki Zamkowy Turniej Poetycki im. Janusza Wójcika

0
fot. Mikołaj Poterek
Reklama
Reklama
Reklama

22 listopada 2024 r Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu zorganizował III edycję Wojewódzkiego Zamkowego Turnieju Poetyckiego im. Janusza Wójcika – inicjatora Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich, poety, samorządowca, animatora kultury.


Turniej poetycki zainaugurowała Joanna Gala-Wójcik nauczycielka Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu, nawiązując do interpretacji pojęcia wolności zmarłego przed czterema laty Janusza Wójcika, zawartego w wierszu, pt. ,,Insula Utopia’’, życząc jednocześnie młodym poetkom i poetom, aby ich utwory poetyckie stały się narzędziem wewnętrznego procesu uzdrawiania naszej cywilizacji.

Wspomnieniami o zmarłym, wybitnym brzeżaninie podzielili się pani Renata Listowska Przewodnicząca Rady Powiatu w Brzegu, pan Witold Kustra Wiceburmistrz Miasta Brzeg, Wicestarosta Powiatu Brzeskiego Krzysztof Danicki oraz Jacek Ochmański Dyrektor Brzeskiego Centrum Kultury w Brzegu.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama

Zamkowy Turniej Poetycki uroczyście otworzyła pani Wioletta Frankiewicz Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu, która wyraziła satysfakcję z obecności licznie zgromadzonych młodych ludzi, odkrywających przed innymi bogactwo swojego wewnętrznego świata w szlachetnej formie, dostarczając nam pięknej uczty duchowej oraz życzyła powodzenia autorom rycerskiego współzawodnictwa w ,,szermierce na słowa’’.

Mottem tegorocznej edycji stały się słowa bł. ojca Jerzego Popiełuszki : ,,Być wolnym, to żyć w zgodzie z własnym sumieniem’’. Młodzi poeci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa opolskiego zaprezentowali własne utwory liryczne, odwołujące się do wieloaspektowego pojęcia wolności. Wolność z jednej strony rozumiana w aspekcie patriotyzmu, miłości do ojczyzny, walki o niepodległość kraju, narodu. Z drugiej strony wolność pojmowana jako uniezależnienie się od różnego rodzaju zniewoleń, stereotypów, kryzysów, nałogów, poniżania drugiego człowieka ze względu na status społeczny, orientację seksualną czy odmienność światopoglądową.

Jury składające się z poetów i ekspertów w dziedzinie literatury : Bartosza Olszewskiego -polonisty, Tomasza Fronckiewica-poety, fotografika, krytyka literackiego, Marii Kowalczyk-polonistki, Krystiana Ławreniuka-poety, prozaika, Agnieszki Krzywańskiej-poetki i polonistki, Iwony Buczyńskiej-poetki, Lidii Szyszkowskiej-Bublewicz-poetki, Ewy Wróbel-krytyka literackiego, prezesa Klubu Książki Herbacianej w Brzegu oraz Elżbiety Ochmańskiej- Jurkowskiej- Kierownika Biura Oświaty Miasta Brzeg wyłoniło laureatów Zamkowego Turnieju Poetyckiego w kategorii szkół podstawowych oraz w kategorii szkół ponadpodstawowych. Nagrodzeni w tym roku w kategorii szkół podstawowych to: I miejsce Wiktoria Gajak z PSP nr 6 w Brzegu, II miejsce Kalina Popów z PSP nr 29 w Opolu, III miejsce Antonina Słupska z PSP nr 8 w Brzegu. Wyróżnienie otrzymał także Dawid Pawłowski z PSP nr 5 z Brzegu.

Kunsztem poetyckim oraz niezwykłą wrażliwością odznaczyli się nagrodzeni poeci szkół ponadpodstawowych. I miejsce zdobył Tomasz Szendzielorz z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu, II miejsce-Amelia Bonar z I LO Brzegu, III miejsce- Sofia Abdalla z LO w Wołczynie. Wyróżnienie otrzymała w tej kategorii Julianna Rosińska z Zespołu Szkół w Głogówku.

W konkursie przyznano również nagrody specjalne ufundowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak. W imieniu zarządu LGD Stobrawski Zielony Szlak pani prezes Jadwiga Kulczycka wręczyła specjalne nagrody dla Amelii Bonar z I LO w Brzegu, Natalii Brzezickiej z I LO w Brzegu, Zuzanny Ziobrowskiej z II LO w Brzegu, Martyny Kwiatkowskiej z PSP nr 29 w Opolu, Julianny Rosińskiej z Zespołu Szkół w Głogówku. Dodatkowo specjalna nagroda Radnej Miasta Brzeg powędrowała do Antoniny Słupskiej z PSP nr 8 w Brzegu. Ponadto w imieniu właściciela Zamku Bożejów , znajdującemu się w samym sercu Stobrawskich Borów, pani Jadwiga Kulczycka przekazała dwa vouchery na wyjątkowy obiad dla dwóch osób, które trafiły do Wiktorii Gajek z PSP nr 6 w Brzegu oraz Sofii Abdalla z LO w Wołczynie.

Znakomity scenariusz oraz część artystyczną imprezy przygotowała nauczyciel-bibliotekarz oraz animatorka kultury w jednej osobie pani Dorota Witoszyńska, pod egidą której prowadzący Jakub Wasilewski oraz Łucja Bernacka wykazali się profesjonalnie przygotowaną konferansjerką..

Do sprawnej ekipy przygotowującej Zamkowy Turniej Poetycki należeli również pani Małgorzata Guziak-Brodzińska, która m.in. czuwała nad przygotowaniem naszej młodzieży do konkursu oraz panie Grażyna Tesarowicz-nauczyciel przedmiotów zawodowych i Aneta Wróbel- Kierownik Kształcenia Praktycznego, które wraz z naszymi uczniami zadbały o potrzeby kulinarne uczestników Turnieju Poetyckiego i uraczyły gości przepysznymi wypiekami, wykonanymi przez naszych uczniów oraz zapewniły sprawną obsługę techniczną imprezy. Mistrzostwem fotografowania wykazał się nasz uczeń Mikołaj Poterek, który zatroszczył się o uwiecznienie naszego wydarzenia kulturalnego.

Imprezę uświetnił mistrzowski występ wokalny charyzmatycznego Damiana Lisa oraz Jagody Bider.

Patronat honorowy Wojewódzkiego Turnieju Poetyckiego im. Janusza Wójcika objęła Wojewoda Opolska Monika Jurek. Słowa wdzięczności należą się również naszym patronom i zarazem fundatorom nagród: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Opolskiego, Staroście Powiatu Brzeskiego, reprezentowanego przez Wicestarostę Krzysztofa Danickiego, Burmistrzowi Miasta Brzeg, reprezentowanego przez Wiceburmistrza Witolda Kustrę, Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak, reprezentowanemu przez Radną Miasta Brzeg Jadwigę Kulczycką, Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu, reprezentowanej przez Kanclerza Stanisława Widockiego, , Brzeskiemu Centrum Kultury, reprezentowanemu przez Dyrektora Jacka Ochmańskiego, Radnej Miasta Brzeg-Jadwidze Kulczyckiej. Sponsorami naszej imprezy byli również: Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ ,,Solidarność’’ Pracowników Oświaty i Wychowania w Brzegu w osobie pani przewodniczącej Aliny Chęcińskiej, Związek Zawodowy Nauczycielstwa Polskiego w Brzegu, reprezentowany przez przewodniczącą panią Renatę Stec, Shedan Bar w osobie Roberta Hałasa oraz prywatni sponsorzy: Mieczysław Niedźwiedź, Iwona Buczyńska-właścicielka gabinetu masażu, Ewa Wróbel-prezes Klubu Książki Herbacianej.

Swoją obecnością oprócz wyżej wymienionych gości zaszczycił nas Komendant Straży Miejskiej w Brzegu Krzysztof Szary.

Szczególne słowa podziękowania składamy Dyrekcji Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu panu Dyrektorowi Dariuszowi Byczkowskiemu oraz pani Wicedyrektor Annie Techmańskiej , którzy umożliwili nam przeprowadzenie naszego wydarzenia kulturalnego o randze wojewódzkiej.

Patronat medialny naszej imprezy objęła TVP Opole oraz Radio Opole.

Joanna Gala-Wójcik

fot. Mikołaj Poterek

Reklama
Reklama
Reklama