Wieczór Artystyczny w Muzeum Piastów Śląskich

0

Muzeum Piastów Śląskich zaprasza na Zamkowy Wieczór Artystyczny, który odbędzie się 10 stycznia o godz. 18.00 (wstęp wolny).


W programie: Finisaż  wystawy „Maria Gostylla-Pachucka, Groty Lascaux. Tkanina artystyczna”
Koncert kameralny: Julita Przybylska-Nowak (fortepian), Jarosław Pietrzak (skrzypce)

muzeum1

Julita Przybylska-Nowak

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła pod kierunkiem prof. Janiny Butor w swoim rodzinnym mieście – Wrocławiu. Po ukończeniu z wyróżnieniem Liceum Muzycznego, studia pianistyczne odbyła w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Czesława Stańczyka. Była dwukrotną stypendystką towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wielokrotnie brała udział w konkursach pianistycznych w Polsce, a także za granicą.

Początki jej pianistycznej kariery były związane z muzyką Fryderyka Chopina, którą prezentowała na festiwalach pianistycznych w Żelazowej Woli i Dusznikach Zdroju. Wystąpiła także z cyklem recitali chopinowskich na Światowej Wystawie Euro Gate w Taipei na Tajwanie oraz podczas wystawy Expo w Hanowerze w 2000 roku.

Od 2001 roku związana jest z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w której to uczelni uzyskała tytuł doktora sztuki. Obecnie współpracuje ze skrzypkiem Jarosławem Pietrzakiem, profesorem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Artyści wspólnie prezentują utwory kompozytorów polskich pochodzenia żydowskiego. Mają w swoim repertuarze także nieznane, odnalezione przez siebie kompozycje. Wystąpili m.in. podczas uroczystości nadania odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Instytutu Yad Vashem.

 

muzeum2

Jarosław Pietrzak

Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Dalszą edukację muzyczną kontynuował w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, którą ukończył w 1986 r.

W 1988 r. został członkiem Polish Chamber Orchestra oraz orkiestry „Sinfonia Varsovia”. Z zespołami tymi dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych oraz koncertował w większości krajów Europy, w Argentynie, Brazylii, Japonii i USA.

Od 1996 r. jest koncertmistrzem i jednym z założycieli Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Wratislavia”. Prowadzi także ożywioną działalność solistyczną i kameralną.

W swoim dorobku ma płytę „Polish Violin Duos” nagraną wspólnie ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, na której znalazły się utwory współczesnych kompozytorów polskich. Dokonał także nagrań koncertów kompozytorów barokowych, prowadząc od pulpitu koncertmistrza Orkiestrę Kameralną Filharmonii Wrocławskiej.

Jest profesorem Akademii Muzycznej im. K.Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie od 1994 r. prowadzi klasę skrzypiec. Wykłada na Letnich Kursach Interpretacji Muzycznej w Dusznikach Zdroju, prowadził także Kursy Mistrzowskie w Daejeon w Korei Południowej oraz na Uniwersytecie w Ostrawie.