NOC ŚWIĘTOJAŃSKA nad stawem w Żłobiźnie

0

Polacy nie gęsi, też swój język mają”, i że „cudze chwalicie, swego nie znacie” – zamiast obchodzić anglosaskie Walentynki w chłodny, lutowy dzień przywrócimy słowiańskie święto miłości…


 

W pięknej podbrzeskiej miejscowości  Żłobizna  jest malowniczy staw o nazwie „Kijanka”, znany także pod nazwą „Między wałami”. I właśnie nad tym stawem 27 czerwca 2015r. dla uczczenia słowiańskiego  święta przypadającego w wigilie  Św. Jana  zwanego Nocą Świętojańską – święta miłości, ognia i wody,  miejscowe Stowarzyszenie „Wilijki” zorganizowało imprezę dla mieszkańców powiatu  brzeskiego . Głównym punktem programu  było poszukiwanie kwiatu paproci. Wymagało to sporo wysiłku, gdyż  wiadomym jest, że kwiat ten jest rzadkością i bardzo ciężko go znaleźć, a i organizatorzy dołożyli starań, aby poszukiwacze musieli się dobrze napracować. Szczęśliwymi znalazcami okazali się dwaj młodzi mieszkańcy Żłobizny:   Antek i Tomasz.

Przeprowadzono także konkurs na najpiękniejszy  wianek świętojański. Wszystkie zgłoszone do niego wianki zostały nagrodzone drobnymi upominkami, ale główną nagrodę za najpiękniejszy wianek otrzymała 7 letnia Amelka. Zgodnie  z tradycją wianki wraz  z płonącymi świecami zostały puszczone na wodę, co wywołało entuzjazm licznie zgromadzonych gości wśród, których wyróżniała się przybyła grupa motocyklistów. Program artystyczny został wzbogacony występem młodzieżowego zespołu NoMorales, gdzie gra na gitarze   i śpiewa nasz mieszkaniec Rajmund Burchart.   Były liczne  zabawy i konkursy dla dzieci   oraz dorosłych,  a radosne śpiewy i pląse przy muzyce zespołu „Evita” trwały do północy. Zadanie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie  Rozwoju, Odnowy i Promocji wsi Żłobizna „Wilijki”  ze środków Powiatu Brzeskiego na  zadania z zakresu kultury, a także dzięki  zaangażowaniu wielu osób   i wsparciu sprzętowym udzielonym przez Gminną Bibliotekę Publiczną  w Skarbimierzu  za co organizatorzy  serdecznie dziękują. Foto relację z imprezy wykonała Aneta Pietrygała, także mieszkanka Żłobizny za co także serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                               Joanna Janocha