Konkurs potraw kresowych w Kruszynie

0

W sobotę 20 września w hali sportowej Domu Ludowego w Kruszynie odbyła się kolejna edycja skarbimierskiego Konkursu na Potrawę Kresową. Do konkursu zgłoszono 20 potraw, specjałów i nalewek, które zostały przygotowane zgodnie z tradycyjnymi kresowymi recepturami.


 

Jury oraz uczestnicy imprezy oprócz konkursowych pyszności, skosztować mogło także pierogi z ziemniakami i kaszą gryczaną, lwowski bigos oraz swojskie ziemniaki z masłem i pysznym kompotem przygotowanym przez gospodynie z Kruszyny.

Oprócz uciech dla ciała organizatorzy imprezy zaplanowali także coś dla ducha. Za sprawą programów artystycznych zespołu Kresowianki ze Skarbimierza, zespołu Inwencja z Klubu Wojskowego z Brzegu, zespołu Życzenie z Lubszy oraz zespołu Bożenki z Michałowic, uczestnicy imprezy mogli przenieść się w czasie na Kresy i do przedwojennego Lwowa, które wciąż są bliskie sercom ludności zamieszkującej nasz region. Można było także podziwiać zdjęcia dawnego Lwowa i innych kresowych miejscowości na wystawie „Z kresowego albumu” udostępnionej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.

W rywalizacji potraw kresowych jury w składzie: Agnieszka Zagola (dyrektor OT ARR w Opolu), Czesław Grabiński (prezes BTBS w Brzegu), Edward Marciniak (przedsiębiorca, właściciel firmy „Chemia Bomar” w Skorogoszczy), Katarzyna Bernacka (OZRiOS) i Ewa Klekot (OODR w Łosiowie), przyznało nagrody w dwóch kategoriach.

W konkurencji na najlepsze „Produkty regionalne łączące produkty roślinne i zwierzęce” miejsce pierwsze przyznano dla Stowarzyszenia „Tarnowiec Wczoraj Dziś i Jutro” za kresowe gołąbki z ziemniaków i kaszy gryczanej, miejsce drugie dla Danuty Pyrda za pierogi z tartych ziemniaków, natomiast miejsce trzecie Helenie Kawiak za gołąbki ziemniaczane. Wyróżnienia w tej kategorii zdobyli:  Celina Niedźwiecka za kocioruby, Janina Hołówka za pierogi z kaszą jaglaną, Aneta Staniszewska z zespołem Życzenie z Lubszy za „Fałszywego zająca”, Helena Kawiak za placek skubowy z makiem, Ewelina Pielka za piróg drożdżowy, Maria Nowak za bliny gryczane, Maria Michalska za kulenę z sosem fasolowym, Józefa Czechowska za kulebiak z kapustą i grzybami, Małgorzata Urbanik za powidła śliwkowe, Antonia Nowak za sało i Barbara Milian – Antochów za karawaj z kapustą.

W kategorii „napoje” pierwsze miejsce przyznano Urszuli Król za sosnówkę. Wyróżnienia przyznano zaś: Annie Łuciuk za nalewkę z czarnego bzu, Teresie Halamie za wiśniówkę, Teresie Pokrzywie za miętówkę i Czesławie Jakimczuk za miętówkę.

Konkurs był wspaniałym przeżyciem dla ducha i dla ciała dla licznie przybyłych na imprezę uczestników. Wielka w tym rola gospodarzy i współorganizatorów imprezy w tym: Anny Nogi sołtysa Kruszyny, Rady Sołeckiej i mieszkańców Kruszyny, którzy przyjęli wszystkich uczestników imprezy prawdziwie po staropolsku. Swój wkład w organizację imprezy miało także Stowarzyszenie „Wilijki” ze Żłobizny, p.Renata Wojas z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie wraz z współpracownikami oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.

Konkurs honorowym patronatem objął Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz. Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się między innymi: marszałkowie województwa opolskiego: Antoni Konopka i Grzegorz Sawicki, przedstawiciel starostwa powiatowego w Brzegu Wojciech Komarzyński, zastępca wójta Gminy Skarbimierz Jacek Monkiewicz, Agnieszka Zagola – dyrektor OT Agencji Rynku Rolnego w Opolu, Czesław Grabiński – prezes Brzeskiego TBS, Katarzyna Bernacka, przedstawiciel Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych, Krzysztof Żuraw wiceprezes Banku Spółdzielczego w Oławie oraz sponsorzy imprezy.

Partnerami tegorocznej edycji konkursu byli: Bank Spółdzielczy w Oławie, Hurtownia Materiałów Budowlanych w Brzegu, firma „Chemia Bomar” ze Skorogoszczy, stacja paliw w Skarbimierzu, Agencja Rynku Rolnego w Opolu, Opolskiemu Związkowi Rolników i Organizacji Społecznych.

 

 

Organizatorzy zapowiadają kolejną edycję imprezy już za rok.