Pamięci Poległych

0

Listopad to miesiąc, który swoją aurą, spadającymi liśćmi skłania nasze myśli ku przemijaniu. Jak żaden inny miesiąc daje poczucie kruchości i ulotności naszego życia. Dzieje się tak też dlatego, że początek listopada to czas, na który przypada Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny. Pogrążamy się w zadumie i wspomnieniach. Powracają nasi bliscy zmarli, zajmują szczególne miejsce w naszych sercach, na chwilę znowu są z nami, zanim w natłoku codziennych spraw odwrócimy myśli w inną stronę.


 

2 listopada w Klubie 1 Pułku Saperów odbył się koncert poświęcony pamięci żołnierzy poległych na misjach pokojowych. Zespół Inwencja w składzie: Karolina Skrzyniarz, Magda Mazurkiewicz, Kaja Koronkiewicz, Angelika Skowronek, Zuzanna Zazulin oraz Grzegorz Bukowski pod kierunkiem Jany Koronkiewicz, na tle pięknej scenografii, pośród lampionów i świec, wykonali utwory pełne melancholii. Polało się wiele łez, także ze strony artystów. Emocje i wzruszenie były wielkie, trudne do stłumienia czy opanowania. Dopisali liczni goście, w tym dowództwo 1psap, na czele z pułkownikiem dyplomowanym Markiem Golanem, żołnierze rezerwy, rodziny i przyjaciele poległych, a także ci, którzy uczestniczyli w misjach i mogli szczęśliwie powrócić do domów. Na wizualizacji przygotowanej specjalnie na tę okazję, pojawiały się zdjęcia poległych z 1psap: sierż. Szymona Sitarczuka, który zginął w Afganistanie w 2011r., oraz ppor. Wiesława Kucińskiego, który  zginął w Jugosławii w 1994r. Zebrani na sali mogli powrócić wspomnieniami do tamtych dni i oddać hołd pamięci poległych. Dowódca płk Marek Golan serdecznie podziękował artystom i uczestnikom tej wzruszającej uroczystości. W atmosferze ciszy i skupienia wspólnie przeżywaliśmy chwile naprawdę wyjątkowe, w czasie których serca biją jednym rytmem i nie trzeba wielu słów, by się zrozumieć. Sama obecność wystarczy.

„Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnią
czy ostatnia pierwszą”

3 listopada to w Klubie 1psap także dzień wspominania zmarłych. Tym razem dzieci udały się do Kościoła i na Cmentarz Garnizonowy w towarzystwie ks. kap. ppłk Sławomira Fonfary, kierownika Klubu 1 psap Jany Koronkiewicz oraz instruktorki Anny Glińskiej. Ksiądz kapelan uświadomił dzieciom jak ważny jest Dzień Zaduszny, opowiadał o świętych widniejących na witrażach Kościoła Garnizonowego. Dzieci zobaczyły też pamiątkową tablicę ks. kap. ppłk Zbigniewa Stefaniaka pierwszego kapelana Garnizonu Brzeg. Niewątpliwym przeżyciem była możliwość zapalenia zniczy i modlitwy na grobach poległych saperów w zapadającym nad cmentarzem zmroku. Zostawiając zapalone światełka, dały tym samym wyraz szacunku oraz pamięci dla saperów spoczywających na garnizonowym cmentarzu.

tekst:  Zuza Zazulin
zdjęcia:  Anna Glińska