„Laureaci XX-lecia” zaśpiewali w Pogorzeli

1

Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”, który co roku odbywa się w Gminie Olszanka obchodził swoje 20. urodziny. Z tej okazji 14 listopada w kościele parafialnym w Pogorzeli, zorganizowano koncert pn. „Laureaci XX-lecia”, w którym zaprezentowali się uczestnicy i zwycięzcy poprzednich 19. edycji festiwalu.


 

Pieśnią „Gaude Mater Polonia” muzycznie powitał wszystkich zgromadzonych chór Cantabile z Kędzierzyna-Koźla. Następnie wszystkich gości przywitał Ks. Aleksander Michał Drożdż – kanonik – proboszcz Parafii. Oficjalnego rozpoczęcia z kolei dokonali Tomasz Zacharewicz oraz Ewa Rosińska. Tuż po oficjalnym rozpoczęciu Wójt Gminy Olszanka – Aneta Rabczewska, wręczyła Statuetki „Przyjaciel Festiwalu”, którymi uhonorowano osoby, które pozytywnie zapisały się na kartach historii festiwalu, pracowały na jego rzecz i którym bliskie są ideały i wartości niesione przez Festiwal i jego patriotyczny charakter.

Mianem „Przyjaciela Festiwalu” odznaczono: Marszała Województwa Opolskiego, Doradcę Marszałka ds. kultury – Janusza Wójcika, Opolskiego Kuratora Oświaty, Starostę Powiatu Brzeskiego, Stowarzyszenie Polska – Wschód Oddział w Opolu, Zarząd Wojewódzki Związku Sybiraków w Opolu, Bank Spółdzielczy Grodków – Łosiów (Pan Franciszek Smoliński), byłychWójtów Gminy Olszanka – Zbigniewa Fursa oraz Jerzego Dróbkę, Ks. Aleksandra Michała Drożdża, Wandę Galant – Przewodniczącą Rady Gminy Olszanka, Janę Koronkiewicz, Dyrekcję PZSP w Olszance, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Olszanka, Towarzystwo Kobiet Wiejskich w Pogorzeli, Towarzystwo Przyjaciół Krzyżowic, Zespół BIAŁE ORŁY z Pogorzeli, Zespół Kombatant z Domu Pomocy Społecznej w Opolu oraz Wójta Gminy Olszanka – Anetę Rabczewską.

W ramach 20. edycji Festiwalu „Tobie Polsko” nie odbyła się tradycyjna część konkursowa. Zaplanowano bowiem koncert „Laureatów XX-lecia”, do udziału w którym, zaproszono zespoły, chóry i solistów, którzy w poprzednich latach zajmowali wysokie miejsca na podium oraz wyróżnienia. Wśród nich znalazły się takie podmioty artystyczne jak m.in.: Chór Cantabile (II miejsce w 2008r., I miejsce w 2013r., Grand Prix w 2014r.), Zespół GAMA – ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Namysłowie (m.in. I miejsce w 1998r.), Małgorzata Kulińska – z Sołectwa Gierszowice w Gminie Olszanka (kilkukrotna laureatka, zdobywczyni wielu wyróżnień na Festiwalu „Tobie Polsko”), Zespół VIVA LA MUSICA ze Strzeleckiego Ośrodka Kultury (Grand Prix w 2003r.), Zespół INWENCJA z Klubu Garnizonowego w Brzegu (wielokrotny laureat Festiwalu) i wiele innych. W sumie zaprezentowało się ponad 20 uczestników – laureatów Festiwalu.

W ramach koncertu można były usłyszeć takie pieśni i piosenki patriotyczne jak m.in.: „Za Niemen” (w wyk. Chóru Cantabile), „Przybyli ułani pod okienko” (w wyk. Zespołu Il Canta Con Gioia), „Wyruszyli chłopcy” (w wyk. Pawła Pyclika z GOK w Makowicach), „Legiony” (w wyk. Chóru Św. Maksymiliana z Brzegu), czy np. „Śliczna gwiazdo” (w wyk. Zuzanny Zazulin z Klubu Wojskowego 1. Pułku Saperów w Brzegu) i wiele innych.

W przeszło dwudziestoletniej historii festiwalu zaprezentowało się jak do tej pory 882 zespołów, chórów i solistów, a w sumie 8963 wykonawców. Rokrocznie festiwal „Tobie Polsko” cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród wykonawców jak i widzów. Oprócz walorów artystycznych, poprzez repertuar festiwalu przekazywane są bardzo ważne treści. Dotyczą one bowiem Polski, Polaków, budowania świadomości narodowej, patriotyzmu. Cieszy fakt, że tak wielu młodych ludzi chętnie uczestniczy w festiwalu, co pozwala jednoznacznie stwierdzić, że temat patriotyzmu jest dla nich niezmiernie ważny.

W ramach XX edycji nie przeprowadzono tradycyjnej części konkursowej, ale organizatorzy zapewniają, że w przyszłym roku – przy okazji XXI edycji festiwalu „Tobie Polsko” na pewno powrócą do takiej formy.

Sponsorami Koncertu „Laureaci XX-lecia” Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” 2015 byli: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Oraz Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów. Organizatorzy koncertu serdecznie dziękują za wkład i pomoc przy organizacji wydarzenia.

fotorelacja – zdjęcia z fanpage’a TOBIE Polsko/Facebook.