Koncert Państwowego zespołu Pieśni i Tańca „NADZBRUCZANKA” w Grodkowie (FOTO)

1

W dniach 8 i 9 marca w Grodkowie w miejscowym Ośrodku Kultury i Rekreacji goszczony był Państwowy zespół Pieśni i Tańca „NADZBRUCZANKA”. Koncert zespołu zorganizowany został dla pań z okazji Dnia Kobiet. Koncert miał odbyć się jednego dnia, jednakże duże zainteresowanie wymusiło na organizatorach zorganizowanie dodatkowego koncertu dla Grodkowian.


Vasil Irmiychuk - Kierownik zespołu „Nadzbruczanka” - Większość zebranych pieniędzy przekażemy dla dzieci, których rodzice są na trwającej Wojnie, na wschodzie kraju
Vasil Irmiychuk – Kierownik zespołu „Nadzbruczanka” – Większość zebranych pieniędzy przekażemy dla dzieci, których rodzice są na trwającej Wojnie, na wschodzie kraju

Państwowy zespól Pieśni i Tańca „NADZBRUCZANKA” tworzą artyści z Tarnopola na Ukrainie. Koncert był mocno urozmaicony, oprócz narodowych tańców widzowie mogli usłyszeć solowe występy wokalno-instrumentale muzyków z Tarnopolskiej Filharmonii Narodowej. Występy pokazywały ducha Ukraińskiego narodu, tańce artystów były żywiołowe, a indywidualne solowowe występy pokazywały dobry kunszt i refleks ich wykonawców.

Na sali nie zabrakło również polskiego akcentu, wokaliści zaśpiewali dobrze znaną balladę z XIX w. „Hej Sokoły”. Zwrotki były wykonywane po Ukraińsku, natomiast refren po Polsku, wówczas cała sala zaczynała śpiewać i klaskać z artystami. Wzruszający występ dla publiczności dała również niespełna dwunastoletnia Natalia.

Choć wstęp na oba występy był bezpłatny, to przed w trakcie i po nim można było zakupić płytę  wideo z występami zespołu. Większość zebranych środków ze sprzedaży płyt, zespół „Nadzbruczanka” przekaże dla dzieci  z Ukrainy, których rodzice z różnych powodów znaleźli się na wojennej zawieruszy na wschodzie kraju w Dombasie.

Po koncercie posypały się podziękowania dla zespołu od dyrektora OKIR-u Stanisława Wieczorka i Burmistrza Marka Antoniewicza. Miło było usłyszeć zapowiedź zaproszenia na tegoroczne Święto Dożynek, dla tak żywiołowego i młodego zespołu z Ukrainy.

Galeria: