Inwencja z wizytą na Węgrzech

0
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

W dniach 27-30.04 zespół wokalny „Inwencja” z Klubu 1 Pułku Saperów w Brzegu gościł w Székesfehérvár, biorąc udział w obchodach Roku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Wraz z delegacją z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu: doradcą Marszałka Januszem Ireneuszem Wójcikiem, dyrektorem Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu UMWO Mateuszem Figlem, artystą grafikiem Andrzejem Sznejweisem oraz kierownikiem Klubu 1psap Janą Koronkiewicz, wokalistki uczestniczyły w polskim wieczorze kulturalnym, organizowanym z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja przez Samorząd Narodowości Polskiej w Székesfehérvár.


Wieczór ten miał miejsce w miejskiej bibliotece Vörösmarty Mihály Könyvtár, 29.04. Zaproszeni zostali: zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosław Bajaczyk – z pochodzenia Polak, od lat mieszkający na Węrzech, Cséby Géza – przedstawiciel szlacheckiego rodu polsko – węgierskiego i zarazem badacz literatury polskiej, oraz polonia mieszkająca w Székesfehérvár.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Program obejmował:

  • Otwarcie wystawy opolskiego artysty grafika Andrzeja Sznejweisa

  • Wystąpienie zastępcy dyrektora Instytutu Polskiego w Budapeszcie (Lengyel Intézet) Jarosława Bajaczyka

  • Wykład Cséby Géza na temat polskiej literatury na Węgrzech

  • Występ zespołu Inwencja w składzie: Angelika Skowronek, Zuzanna Zazulin, pod opieką artystyczną Jany Koronkiewicz

Polonia z dużym entuzjazmem przyjęła zarówno repertuar lwowski jak i wojskowy, prezentowany przez dziewczyny z zespołu „Inwencja”. Gromkie brawa przerywały chwile ciszy i skupienia. Także grafiki artysty Andrzeja Sznejweisa spotkały się z zainteresowaniem i aprobatą, wzbudzając emocje, skłaniając do refleksji. Grafiki tymczasowo zostały w bibliotece, czekając na amatora sztuk pięknych, pozostawiając tym samym cząstkę polskości na Węgrzech. Chociaż polskości tam nie brakuje! Dzięki uprzejmości i gościnności przewodniczącego Samorządu Narodowości Polskiej w Székesfehérvár pana Andrzeja Straszewskiego, polska delegacja mogła nie tylko poznać od kuchni wspólną historię Polski i Węgier, ale też dosłownie smakować w kuchni węgierskiej. Zwiedzając Budapeszt, Székesfehérvár nie zabrakło okazji do skosztowania narodowych potraw węgierskich. Zachwyciła nas także architektura, z przepięknym parlamentem na czele, ale też miłym akcentem: pomnikiem generała Józefa Bema, któremu Węgrzy zawdzięczają zwycięstwo w powstaniu węgierskim.

Warto wspomnieć, że nie był to pierwszy pobyt „Inwencji” na Węgrzech w ramach współpracy polsko – węgierskiej. W 2014r. podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, zespół „Inwencja” zaprezentował się znakomicie, promując Wojsko Polsko podczas koncertu galowego w Teatrze Miejskim w Székesfehérvár. W koncercie uczestniczyli przedstawiciele węgierskich władz państwowych i samorządowych na czele z Wiceministrem Obrony Narodowej Węgier panem Thamasem Vargą. Również podczas tego pobytu „Inwencja” wystąpiła pod Katyńskim Krzyżem Pamięci w Székesfehérvár, wzniesionym z inicjatywy strony węgierskiej dla upamiętnienia ofiar Golgoty Wschodu.

Polska delegacja powróciła do kraju, mając w pamięci ciągle żywe hasło „Polak – Węgier – dwa bratanki”, jednocześnie żywiąc nadzieję, że okazji do wspólnego świętowania będzie w przyszłości więcej. Przyjaźń między narodami warto podtrzymywać, tym bardziej, że bywa ona krucha i wystawiana na trudną próbę czasu i konfliktu pokoleń.

tekst: Zuzanna Zazulin

zdjęcia: Jana Koronkiewicz, Damian Jankowski

Reklama
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego