Zamkowy Wieczór Artystyczny

0

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu zaprasza na Wieczór Artystyczny 22 lutego 2014 r. o godz. 18.00. 

W programie: Prezentacja wystawy poplenerowej Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików „Wobec miejsca i czasu… IV Świadomość, Przemiany, Rzeczywistość”
(plener fotograficzny w Zamku Czocha 27-29 września 2013r.) Koncert z cyklu Wieczory Lisztowskie. Recital w 204. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina wystąpi Anna Lipiak słowo o muzyce wygłosi Juliusz Adamowski. Wstęp wolny.
Anna Lipiak ur. w 1992 r. w Zgorzelcu – laureatka wielu konkursów pianistycznych – m. in XXIV Concorso Internazionale „Camillo Togni” Gussago (Brescia, Włochy, 2013, I Nagroda), Międzynarodowego Konkursu „II Wiosenne Spotkania przy Fortepianie” (Kraków, 2013, I Nagroda), XVIe Grand Prix International et Rencontres Jeunes Talents (Montrond les Bains, Francja, 2013, IV Nagroda), IX Międzynarodowego Konkursu Interpretacyjnego (Ružomberok, Słowacja, 2012, I Nagroda), IX i X Międzynarodowego Polsko-Niemieckiego Konkursu Pianistycznego (Zgorzelec/Görlitz, 2010, 2011, dwukrotnie III Nagroda). Ostatnim jej sukcesem jest udział w finale 45. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
w Warszawie w grudniu 2013, gdzie wykonała II Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Marka Mosia.
Występowała w Polsce (m.in. w Dworku im. F. Chopina w Dusznikach-Zdroju, w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, w Filharmonii Wrocławskiej, w Akademii Muzycznej w Katowicach, w Uniwersytecie Fryderyka Chopina i w Muzeum F. Chopina w Warszawie) oraz zagranicą (Czechy, Francja, Niemcy, Słowacja, Włochy). „Jej grę cechował piękny dźwięk, kontrola pedalizacji i frazowania, poczucie bezpieczeństwa oraz naturalna, poetycka muzykalność” (fragment recenzji w Giornale di Brescia).
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Zgorzelcu w klasie Cezarego Kłosa. Od 2010 roku uczy się u Grzegorza Niemczuka, obecnie jako studentka trzeciego roku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Cieszynie. Swoją edukację doskonaliła również na wielu kursach pianistycznych pod kierunkiem wybitnych profesorów – Andrzeja Jasińskiego, Claudio Martinez Mehnera, Aleksieja Orłowieckiego Piotra Palecznego, Borisa Petruszańskiego, Katarzyny Popowej-Zydroń, Jeffrey`a Swanna, Józefa Stompla, Wojciecha Świtały. Trzykrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Pianistycznych we Wrocławiu (2011-2013), gdzie dwukrotnie wystąpiła na koncertach inauguracyjnych.
W latach 2012 i 2013 otrzymała m. innymi Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz Stypendium Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2006 r. była stypendystką Powiatowego Stowarzyszenia Wspierania Uzdolnionej Młodzieży w Zgorzelcu.