European Street Galery wystawa, która wyszła do przechodnia

0
Reklama

27 lutego w mieście partnerskim Brzegu – Beroun – niedaleko Pragi, odbyła się wystawa podsumowująca całoroczny projekt artystyczny pod tytułem „Europejska Galeria Uliczna 12”.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Większość z nas dokładnie wie, że największy odbiór działań wizualnych ma miejsce w przestrzeni najbardziej uczęszczanej przez ludzi – na dworcach, deptakach, głównych ulicach miast. Wielu z nas widziało też wystawy outdoorowe, prezentowane na zewnątrz, wpisujące się w miejski krajobraz.
Nasze miasto partnerskie, położone w dolinie Czeskiego Krasu, nad małą rzeczką Beronką, zorganizowało akcję artystyczną, do udziału w której zaproszeni zostali znajomi artyści plastycy i poeci. Organizatorzy podzielili rok kalendarzowy na dwanaście miesięcy. Każdy z autorów biorących udział w projekcie miał swój miesiąc, swój plakat oraz swoją miesięczną promocję twórczości.
Osobą zapraszającą do udziału w tym przedsięwzięciu był grafik Kameel Machart. Przygotował on plakaty w jednym spójnym układzie graficznym oraz krótkie animacje, które w danym miesiącu emitowane były w kinie, przed każdym filmem. Było to swoiste wprowadzenie do tych działań, które odbywały się w mieście. W projekcie ze strony polskiej udział wzięli: Iwona Wojtycza, Iwona Kręcisz, Patrycja Sicińska, Tomasz Fronckiewicz, Sebastian Skarżyński. Ideą tego artystycznego przedsięwzięcia było wyjście w przestrzeń miejską (urban zone) artystów, którzy na co dzień prezentują swoją twórczość w galeriach rzeczywistych i wirtualnych Polski i Czech. Projekt finansowały był ze środków Unii Europejskiej.
Przechodząc obok słupów ogłoszeniowych, oglądający zapoznawali się z twórcami i ich wrażliwością. Na każdym plakacie znajdowały się bowiem dwie propozycje. Jedna wizualna – będąca reprodukcją pracy artysty plastyka lub fotografika, a druga będąca tekstem poetyckim nawiązującym do niej. Wszystkie plakaty zawierały ponadto informację o autorach. Spacerujący po mieście mieszkańcy Beroun, chcąc nie chcąc, poznawali każdego miesiąca autorów i ich twórczość.
Podsumowaniem akcji był wernisaż, który odbył się w Galerii Miejskiej Duslova Vila. Strona czeska w sposób szczególny zadbała o swoich polskich gości. Podczas pobytu za południową granicą uczestniczyliśmy w odwiedzinach trzech artystów: dwóch malarzy należących do grupy Beuronske Ateliery – Jan Rynda i Jiri Kreissl – oraz Jiriego Vydry, rzeźbiarza z miejscowości Zdice. Był to czas absolutnie wyjątkowy, poświęcony wyłącznie sztuce.
Na otwarcie wernisażu autorów powitał wiceburmistrz, który złożył przy tej okazji gratulacje wszystkim artystom, jacy wzięli udział w projekcie. Następnie zaprezentował się miejscowy zespół grający standardy jazzowe. W dalszej części spotkania czytano na zmianę polskie i czeskie teksty poetyckie. Na koniec autorzy udali się wraz z przedstawicielami miasta do starego browaru, gdzie przy muzyce i wspaniałym czeskim piwie minął wieczór, a plany na przyszłość dotyczące dalszych kulturalnych przedsięwzięć urosły do takich rozmiarów, że pozostaje mieć nadzieję, iż starczy wszystkim sił do ich realizacji.
Tomasz Fronckiewicz 

Czytanie tekstów polsko-czeskich

Iwona Wojtycza na tle swoich prac

Spotkanie w pracowni Jiri Vydry

Reklama