Dni Księstwa Brzeskiego – koncerty, na których trzeba być

0

Kolejny rok i kolejna edycja Dni Księstwa Brzeskiego. Tym razem organizatorzy postawili na różnorodność.

 Będą zatem koncerty klubowe, wybory Księcia, gra terenowa, imprezy sportowe i taneczne, piknik na marinie oraz wiele, wiele innych atrakcji.
Z pewnością jednak największą publiczność zgromadzą koncerty plenerowe. Na tym polu jest w czym wybierać (z dokładną listą koncertów i innych eventów, które odbędą się w amfiteatrze zapoznać się można na stronie internetowej: www.bck-brzeg.pl oraz na wszędobylskich plakatach promujących Dni Księstwa Brzeskiego). Poniżej kilka słów o czterech najlepiej zapowiadających się występach.

Budka Suflera
2 maja, godz. 21.15, amfiteatr

Fotografia z fanpage zespołu: www.facebook.com/budkasuflera

Największej gwiazdy tegorocznych Dni Księstwa Brzeskiego nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. „Budka Suflera” – legenda polskiej muzyki, która po czterdziestu latach na scenie postanowiła zakończyć pełną sukcesów karierę. Zanim jednak najbardziej rozpoznawalna, lub przynajmniej jedna z najbardziej rozpoznawalnych kapel w kraju zwinie żagle, zdąży jeszcze pożegnać się z fanami podczas trasy koncertowej zatytułowanej: „A po nocy przychodzi dzień…”. Jednym z przystanków będzie podczas niej brzeski amfiteatr.
Lubelski zespół zapisał na swoim koncie mnóstwo ponadczasowych przebojów, wiele udanych płyt i niezliczoną ilość koncertów. Fanów „Budki Suflera” z pewnością smuci fakt, że to już koniec tej wspaniałej, muzycznej historii. Tym bardziej warto przyjść na ich występ podczas Dni Księstwa Brzeskiego. Choćby po to, aby zobaczyć na własne oczy Krzysztofa Cugowskiego i zaśpiewać wspólnie największe przeboje zespołu.

Mania Rysia
2 maja, godz. 18.20, amfiteatr

Fotografia z fanpage zespołu: www.facebook.com/rysiamania

„Mania Rysia”, to jeden z tych zespołów, które wystarczy zobaczyć raz, żeby zapamiętać go już na zawsze. Niewprawionemu bywalcowi koncertów może wydawać się, że w tej formacji nie zgadza się nic, ale tak naprawdę zgadza się w niej wszystko.
Legenda brzeskich scen i knajp. Zespół, w którym każdy atom kręci się wokół osoby Ryśka – wokalisty, performera, emerytowanego strażnika więziennego, serca rodzimej sceny punk, rock i wszelkiej innej pełnej hałasu i energii. W karkołomnym zadaniu rozniesienia wszystkiego dźwiękiem towarzyszą mu inni najwyższej klasy brzescy muzycy, znani z wielu popularnych kapel i projektów muzycznych.
Obok „Mani Rysia” po prostu nie da się przejść obojętnie. Ogromny żywioł, teksty wprawiające w osłupienie i wwiercające się w pamięć, połączenie rockandrollowego show i kabaretowego spektaklu – to cechy charakterystyczne kapeli, o której z pewnością wkrótce zrobi się głośno.
Sami muzycy wchodzący w skład „Mani Rysia” określają styl, który reprezentują jako „totalne łubudubu i bleblabli”.

Enej
3 maja, godz. 21.00, amfiteatr

Fotografia z oficjalnej strony zespołu: www.enej.pl

„Enej”, to reprezentant polskiej sceny muzycznej z pogranicza folku, ska i szeroko pojętej alternatywy. Kapela założona została w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa, pełniącego funkcję menadżera. „Enej”, ze względu na korzenie części składu zespołu, czerpie inspiracje z kultury ukraińskiej. Nazwa kapeli pochodzi od imienia Eneasza – głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego – ukraińskiej trawestacji utworu Wergiliusza.
W 2010 roku zespół dostał się do półfinałowej grupy na koncert festiwalu Przystanek Woodstock. Rok później wystąpił w programie „Must Be the Music – Tylko muzyka” i dostał się do finału, w którym zajął pierwsze miejsce, pokonawszy Conrada Yaneza oraz Tomasza Dolskiego.
Wtedy właśnie rozpoczął się prawdziwy „złoty czas” dla kapeli. „Enej” przebojem zdobył szczyty listy przebojów. Utwór „Radio Hello” zyskał ogromną popularność zarówno w polskich, jak i w ukraińskich rozgłośniach radiowych. Na facebookowej stronie kapeli z dnia na dzień przybywało fanów (wkrótce liczba osób, które kliknęły w przycisk „lubię to” przekroczy 750 tysięcy).
„Enej”, to jednak przede wszystkim zespół koncertowy. Muzycy znakomicie czują się na scenie i potrafią z niej wysłać w stronę publiczności niesamowite wręcz pokłady energii. Żywiołowość, pozytywny klimat, skoczne kawałki z folkowym tłem – tego wszystkiego będzie mogła doświadczyć brzeska publiczność zgromadzona w amfiteatrze podczas Dni Księstwa Brzeskiego.

Funk You
3 maja, godz. 18.10, amfiteatr

Fotografia wykonana przez Monkeyz Studio podczas koncertu w klubie "Brzeska Scena"

Rodzima kapela, której historia sięga 10 lat wstecz. Muzycy reaktywowali się w zeszłym roku po kilku latach przerwy. Ponowne zjednoczenie kapeli okazało się być strzałem w dziesiątkę. „Funk You” wróciło w nieco rozbudowanym składzie, a w dodatku z wielkim przytupem. Ich koncerty, to dawka energii i najlepszej funkowej muzyki. Kapela ma za sobą występy na wielu festiwalach i innych wydarzeniach muzycznych.
Żeby w pełni poczuć wspaniały klimat, jaki potrafi stworzyć ekipa z „Funk You” trzeba koniecznie zobaczyć ich występ na żywo. Kto był w ubiegłym roku na wielkim otwarciu klubu „Brzeska Scena”, ten doskonale wie o czym mowa. Kto nie był, ma szanse poczuć to już wkrótce. Wystarczy przyjść do amfiteatru w sobotni wieczór. Potężna dawka pozytywnego i profesjonalnego brzmienia gwarantowana. 

Nie tylko amfiteatr

Zamek Piastów Śląskich

1 maja 2014
10.00 – 14.00 bezpłatne zwiedzanie zamku
16.00 powszechne wybory Księcia Księstwa Brzeskiego, parada orszaku książęcego ulicami Brzegu
18.30 Bal Książęcy

2 maja 2014 (Święto Flagi RP)
12.00 Wciągnięcie Flagi Państwowej na maszt
12.05 Musztra wojskowa
12.15 występ zespołu „Inwencja”
13.00 wspólne zdjęcie z biało-czerwonymi parasolami
13.15 piknik wojskowy z grochówką
18.00 „Moja podróż”, wernisaż wystawy Dagmar Glemme oraz koncert Carla Peterssona i Rafała Żurawskiego „Muzyczne perły ze Szwecji”
10:00 – 16:00 bezpłatne zwiedzanie Zamku

3 maja 2014
Uroczystości związane ze świętem Konstytucji 3 maja (Zamek Piastów Śląskich, Plac Polonii Amerykańskiej)
12:45 msza św. w Kościele p.w. Św. Mikołaja
15:00 koncert okolicznościowy, Zamek Piastów Śląskich
10.00 – 14.00 bezpłatne zwiedzanie zamku

4 maja
10:00 – 16:00 bezpłatne zwiedzanie Zamku

Restauracja „3 Życzenia”

1 maja 2014
19.30 koncert zespołów „Ulice” i „Paweł Lipka Band”

Stadion Miejski

1 maja 2014
9.00 – 16.00 turniej piłki nożnej dzieci
10.00 – 15.00 otwarty festyn rekreacyjny dla dzieci

Brzeskie Centrum Kultury
2 maja 2014
„Kotwice 2014” III Taneczne Grand Prix Polski

Całe miasto
2 maja 2014
9:45 – 16:00 Książęce Manewry – gra terenowa

Semafor Club
3 maja 2014
22.20 koncert zespołów „Mania Rysia” i „Olven”

Herbaciarnia
3 maja 2014
22.10 koncert zespołu „Duet Apasionata”

Marina
4 maja 2014
12:00-19:00 Piknik książęcy na Marinie (koncerty folkowo-szantowe, miasteczko średniowieczne, miasteczko indiańskie,osada wikingów, tabory cygańskie, wystawy rękodzieła, stoiska kupieckie, animacje dla dzieci i rodzin, rejsy po Odrze)

Ratusz
1-4 maja 2014
15:00 spacery po Brzegu z przewodnikiem, start pod Ratuszem miejskim