4 Festiwale na 4 Pory Roku – Teatry

0
Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI

Przed nami dwa tygodnie z teatrem w BCK. Wstęp na wszystkie atrakcje wchodzące w skład festiwalu jest bezpłatny (obowiązują wejściówki i zaproszenia, które odebrać można w Punkcie Informacji Turystycznej).

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

 Impreza zorganizowana została w ramach projektu: „Kwitnący zakątek Opolszczyzny. Brzeski Serial Turystyczny” Odcinek 3. Teatralny zakątek Opolszczyzny.

10 maja 2014 godz. 18.00, BCK
Babski Kabaret „Old Spice Girls”: Wrzesińska, Krakowska, Stanisławska

 

Śmiech przedłuża życie, zapewnia zdrowie i poprawia samopoczucie, stąd stały jego deficyt. Porcję szczerego śmiechu zapewni spektakl kabaretowy „Old Spice Girls" czyli babski kabaret.
W jego skład wchodzą trzy artystki o dużym i zróżnicowanym dorobku scenicznym: Emilia Krakowska, Lidia Stanisławska, Barbara Wrzesińska. Łączy je poczucie humoru, wyczucie nonsensu sytuacyjnego. żartobliwy stosunek do płci przeciwnej. „Dokładają" więc panom w zabawny sposób wykorzystując teksty znakomitych twórców Tuwima, Hemara, Brechta, Czubaszek czy Korpolewskiego.
Półtoragodzinny spektakl nawiązuje do tradycji klasycznego literackiego kabaretu gdzie skecz, monolog przeplatany jest piosenką – czasem gorzką, częściej dowcipną – i gdzie zawsze można liczyć na dobrą puentę.

 

17 maja 2014 o godz. 19.00, BCK
„Oddział zamknięty” w reż. Joanny Bilowickiej
 

Najpierw było marzenie… Potem piosenka, od której przyszła inspiracja i pomysł. Doszli wspaniali ludzie, artyści z Brzeskiego Centrum Kultury, Klubu Wojskowego i Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu. Na końcu dołączyli muzycy – stara brzeska rockandrollowa gwardia i przedstawiciel znanego już zespołu Olven, którzy cudownie wkomponowali się w klimat spektaklu. Zaczęła się pełna radości praca nad mrocznym musicalem. Nad spektaklem, który poruszy nie jedną strunę, gdyż każdy z nas ma swoja mroczną stronę.
Klimat „Oddziału zamkniętego” najlepiej oddają słowa, którymi reklamowany jest w Internecie: „Egoizm, snobizm, używki, brak jakichkolwiek wartości moralnych szerzą się wśród nas. Co więcej, stają się coraz bardziej społecznie akceptowane… Oceniamy przestępców, zbrodniarzy, niepoczytalnych. Czujemy się bezpiecznie, że są zamknięci za kratami. Ale czy wiemy, kim są ludzie przechodzący obok nas na ulicy…?”.

22 maja 2014 godz. 18.00, BCK (XX-lecie Teatru Dnia Niepowszedniego)
„Magnetyzm” A. Fredry w reż. Marii Doroty Herman

Sezon artystyczny 2013/2014 jest jubileuszowym dla Teatru Dnia Niepowszedniego. „Długo zastanawiałam się nad materiałem literackim, który byłby dla nas kolejnym wyzwaniem – mówi reżyser spektaklu Magnetyzm Dorota Herman. Gdy przeanalizowałam dwudziestoletnią historię naszego teatru stwierdziłam, że nie było w naszym repertuarze klasycznej komedii.Uznałam, że warto spróbować. Klasyka daje aktorom solidne podstawy warsztatu aktorskiego. Chciałam, aby ta premiera była moim prezentem dla wszystkich aktorów, którzy podejmą ryzyko zaangażowania się w ten projekt.
Ponieważ ubiegły rok był poświęcony Aleksandrowi Fredrze, zaczęłam poważnie myśleć o pracy nad jednym z jego tekstów. Narodowe Czytanie dzieł Fredry, w którym brali też udział aktorzy naszego teatru, utwierdziło mnie we wcześniejszym wyborze i tak zaczęła się nasza przygoda z Ślubami panieńskimi czyli magnetyzmem serca. Odkryliśmy przy okazji, że sztuka ta była wydana po raz pierwszy 180 lat temu, czyli świętujemy dwa jubileusze – nasz i Magnetyzmu”.
Aktorzy zdecydowali się powrócić do pierwotnego tytułu utworu, który później zmienił sam autor. Magnetyzm bardziej pasował do aktualnej interpretacji. Chodzi o to, by widz skupił się przede wszystkim na relacjach, jakie panują między bohaterami, na ich skomplikowanych i często zabawnych perypetiach, a nie na problemie emancypacji, który w naszej epoce nie jest już tak ekscytujący jak w XIX w. 
 

18 maja 2014, godz. 16.00 i 18.00, BCK
dwa spektakle Teatru Scena Poczekalnia

„Shirley Valentine” W. Russella, monodram Izabeli Noszczyk, aktorki Teatru im. S.Jaracza w Łodzi, BCK, godz. 16.00
Izabela Noszczyk doskonale odnalazła się w roli Shirley Valentine, kobiety, która pragnie zmian, która ma większe aspiracje, niż noszenie siatek z zakupami i wymyślanie dań obiadowych dla męża, od dawna widzącego w niej już tylko służącą.
Mistrzowsko opanowany aktorski warsztat: nienaganna dykcja, umiejętność wyważenia podawanego tekstu, pozornie potoczny sposób narracji, umiejętność operowania emocjami i nawiązywania kontaktu z widzem, powodują, że misternie utkana Shirley, nie tylko bawi, ale i wzrusza, nikogo nie pozostawiając obojętnym wobec treści płynących ze sceny.
Nieczęsto spotykana reakcja widowni, polegająca na osiągnięciu stanu nieomal całkowitej empatii, zarówno tej poznawczej, jak i emocjonalnej świadczy o tym, że opowieść Russella w wydaniu Noszczyk dociera w głąb dusz zapatrzonych i zasłuchanych w nią mężczyzn i kobiet. I choć radykalna decyzja jaką w końcu podejmuje Shirley Valentine prawdopodobnie nigdy nie będzie ich udziałem, to można odnieść wrażenie, że niektórzy z widzów otrzymują bardzo oczekiwane odpowiedzi na wiele nurtujących ich, życiowych problemów. Ich bohaterka upewnia, że bez względu na wiek, zawsze warto dążyć do realizacji swoich planów i zamierzeń, bo na zmiany nigdy nie jest za późno.

 

„Ławeczka” A. Gelmana w wykonaniu Izabeli Noszczyk i Dariusza Taraszkiewicza, BCK, godz. 18.00
Sztuka pt.: „Ławeczka" w wykonaniu Dariusza Taraszkiewicza i Izabeli Noszczyk to znakomita zabawa dla widza, a zarazem intrygujący spektakl w interesującej oprawie i interpretacji.
Opowiada niebanalną historię dwojga samotnych ludzi spotykających się niby przypadkiem na tytułowej ławeczce. On i Ona. On szuka dziewczyny na jedną noc. Ona pragnie mężczyzny na całe życie… Prowadzą dialog, w którym odkrywają przed sobą i widzem swoją przeszłość, oszukują się wzajemnie, by za chwilę odkryć najskrytsze tajemnice. Bawią, wzruszają i skłaniają do refleksji.
Izabela Noszczyk – aktorka Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, współpracowała m.in.: z Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu (wielokrotnie nagradzana „Nagrodą publiczności” na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych), Teatrem STU w Krakowie. Na „małym ekranie” mogliśmy ją oglądać w serialach „Na Wspólnej”, „Barwy szczęścia”, „Lekarze” i „Komisarz Aleks”. Dariusz Taraszkiewicz – aktor, reżyser teatralny, współpracujący z Teatrami na terenie całego kraju. Przez wiele lat związany z teatrami dramatycznymi i muzycznymi w Poznaniu, Łodzi, Kaliszu.


 

 

Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego