XXVII Konkurs Recytatorski Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara

0

14.12.2016r. w Klubie 1 Pułku Saperów już po raz 27 młodzi recytatorzy stanęli w szranki z trudną poezją lwowską i kresową. Trudną nie tylko z powodu swoistego języka lwowskiego, czyli tzw. bałaku, ale też dlatego, że już coraz mniej jest wśród nas tych, którzy we Lwowie się urodzili, mieszkali, dorastali. To oni mogą o Lwowie opowiedzieć nam coś, czego nie wyczytamy w książkach historycznych ani też między wierszami. Dwie takie panie z Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, pani prezes Alicja Zbyryt i Alicja Heflich, są rodowitymi lwowiankami i od lat organizują Konkurs Recytatorski Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara przy wsparciu Klubu 1 Pułku Saperów.


Ponieważ to już 27 edycja, niektórzy z recytatorów, jak tegoroczna jurorka Joanna Koronkiewicz – Bilowicka, brali udział w pierwszej odsłonie konkursu i zdążyli dorosnąć, odchować dzieci, a – kto wie – może za chwilę swoje pociechy przygotować do udziału w tym konkursie. Oprócz Joanny w Radzie Artystycznej zasiadła Zuzanna Zazulin (również laureatka konkursu), kierownik klubu 1 psap Jana Koronkiewicz i Alicja Zbyryt. Obie panie wielokrotnie zasiadały w jury i są wielkimi miłośniczkami i znawczyniami poezji lwowskiej i kresowej. Wśród gości zaszczycił swoją obecnością autor licznych tekstów lwowskich Janusz Rzepkowski. Przy okazji warto wspomnieć, że jurorka Zuzanna Zazulin, przed laty zdobyła tytuł laureata w Konkursie Wojska Polskiego w Grudziądzu recytując, a w zasadzie przedstawiając teatr jednego aktora, właśnie z tekstem pana Janusza – „ Lwowska Wenus z Milo”. Ogromnie budujące jest to, że dzieci i młodzież nadal chcą mówić lwowskie teksty, że folklor i koloryt tego języka ich bawi, że czerpią z tego radość i nie zniechęcają się niepowodzeniami lub potknięciami językowymi.

Najliczniejsi uczestnicy tegorocznego konkursu to uczniowie podstawówek. Nieco gorzej w tym rankingu wypadła młodzież gimnazjalna i liceum, ale choć było ich niewielu, za to zaprezentowali wysoki poziom. Kierownik Klubu Jana Koronkiewicz powitała wszystkich serdecznie i świątecznie, bo przecież zbliżamy się do radosnego okresu Świąt Bożego Narodzenia. Klimat świąt sprzyjał też świątecznym tekstom. Pojawiła się m.in. „Choinka z lwowskim szykiem” Janusza Rzepkowskiego czy „Wigilia” Witolda Szolgini.

Po kilku godzinach i przerwie na poczęstunek dla uczestników, Rada Artystyczna XXVII Konkursu Recytatorskiego Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara, zdecydowała przyznać następujące nagrody:

W KATEGORII I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS 1 – 3:

Miejsce I dla Patrycji Nowak z PSP w Lewinie Brzeskim oraz Natalii Żebiłowicz z PSP nr 1 w Brzegu.
Miejsce II dla Igora Rączkiewicza z PSP w Lewinie Brzeskim oraz Marty Lizurej z PSP Kopice.
Miejsce III dla Amelii Bonar z ZS nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu oraz Zofii Krupy z PSP nr 1 w Brzegu.
Wyróżnienia specjalne dla Zuzanny Matuszewskiej z PSP nr 3 w Grodkowie oraz Tosi Ryczek z PSP Kopice.
Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Hoheisel i Jan Zagórski z PSP nr 3 w Grodkowie oraz Maciej Miładowski z PSP Kopice.

W KATEGORII II SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS 4 – 6:
Miejsce I dla Kingi Aniśkiewicz z PSP nr 3 w Brzegu oraz Alicji Wiącek z PSP nr 8 w Brzegu.
Miejsce II dla Oliwii Czajkowskiej z PSP nr 3 w Brzegu.
Miejsce III dla Kacpra Pasieki z PSP w Lewinie Brzeskim oraz Marii Drozd z PSP nr 1 w Brzegu.
Wyróżnienia specjalne dla Emilii Duszeńko z ZS nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu oraz Emilii Kasztelan z PSP Łosiów.
Wyróżnienia otrzymali: Franciszek Kinaszczuk z PSP w Lewinie Brzeskim, Grzegorz Meyer z PSP nr 1 w Brzegu, Kornelia Hudoba i Maria Eliasz z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Przylesiu, Ida Bogdańska z ZS nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu, Julia Machnik z PSP nr 8 w Brzegu oraz Ewa Wojnarowska z PSP Łosiów.

W KATEGORII III SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH:
Miejsce I dla Norberta Madury z ZS nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu.
Miejsce II dla Weroniki Jagusz z PG nr 2 w Grodkowie oraz Wiktorii Marszałek z PG nr 3 w Brzegu.
Miejsce III dla Wiktoria Turkowyd z PG nr 2 w Grodkowie oraz Ewy Zając z ZS nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Brzegu.
Wyróżnienia specjalne dla Anny Twaróg z PG nr 3 w Brzegu oraz Bartosza Lukasa.
W KATEGORII IV SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
Miejsce I dla Grzegorza Godzika z ZSZ nr 1 w Brzegu.
Miejsce II dla Michała Kargula z ZSZ nr w Brzegu.

tekst i zdjęcia: Zuza Zazulin