Taki on właśnie jest ten Nasz Klub…

1
Reklama

W południowo – zachodniej części Polski, nad rzeką Odrą, leży miasteczko Brzeg. Piastowskie, zielone, z tradycjami, gdzie „wierzą wciąż, że sąsiad szanuje sąsiada, że chleb jest święty, jeszcze świętsza praca”. Miasteczko nieraz zbyt tłoczne, nieraz zupełnie wyludnione – uwarunkowane jest to aurą pogodową, tym czy akurat jest impreza plenerowa lub przyjeżdża jakaś ważna osobistość. Jak w każdym niewielkim miasteczku, czasem nikomu zupełnie nic się nie chce. I byłoby tak zapewne, że aktywność społeczeństwa przypływa i odpływa monsunami, gdyby nie jedno czarodziejskie miejsce…


Klub 1 Pułku Saperów.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Powstał w 1946r. Mieści się w zabytkowym XIX wiecznym budynku, który – nadgryziony zębem czasu – od niedawna wojsko, miasto i paru miłośników dziedzictwa kultury usiłuje przywrócić mu dawną świetność. Jest to miejsce poza czasem. Wszyscy wierzymy, że wkrótce znów będzie piękne. Dźwigane miłością pasjonatów i animatorów kultury. Przewodzi im od lat 35 Jana Koronkiewicz, potocznie i pieszczotliwie zarazem zwana „Dżaną”. Klub od początku istnienia jest miejscem spotkań środowiska kulturalnego garnizonu, skupiającym dorosłych, dzieci i młodzież. Prowadzi działalność służącą wychowaniu patriotycznemu i upowszechnianiu kultury narodowej. Aktywnie promuje czytelnictwo wśród żołnierzy oraz ich rodzin. To właśnie w tym klubie powstał najstarszy zespół dziecięcy w Wojsku Polskim – Biedronki. Założony z inicjatywy ówczesnego kierownika klubu ppłk Józefa Jańczyka, w maju 1980r. Od września 1980r. pracę nad zespołem i nad jego twórczym rozwojem podjęła Jana Koronkiewicz. Dla wielu to właśnie wtedy „się zaczęło”.

Bo trzeba pamiętać, że zespół , to nie tylko kilka pokoleń młodych artystów, ale to zupełnie unikatowa i niespotykana więź między ludźmi. Znają i rozumieją to jedynie ci, którzy przez lata działali w Klubie Wojskowym, dla których „Pani Dżana” była jak matka, która tuliła do serca, dawała coś słodkiego na poprawę humoru i padało kultowe już: „Co się stało, Laleczko?” Bo oprócz sukcesów na festiwalach w kraju i za granicą, niezliczonych koncertów, pokazów, widowisk, wyjazdów, jest jeszcze coś niedostrzegalnego, co nas wszystkie Biedronkowe Dzieci łączy, co powoduje tak ogromną mobilizację do spotkania, do obcowania na scenie i poza nią. Niektórzy nazywają to syndromem biedronkowym, ja pozwolę to sobie nazwać Miłością, bo żaden występ nie udałby się, gdyby nie wielkie serce, cierpliwość i zapał twórczy Pani Dżany.

Zespoły artystyczne „Biedronki” (tak namnożyło się ich przez lata wiele) umożliwiają zdolnej młodzieży twórczy rozwój. Z powodzeniem tańczą, śpiewają i recytują tu dzieci w wieku od 5 lat. W czasie swej wieloletniej działalności mali artyści zaprezentowali kilkadziesiąt widowisk estradowych i teatralnych. Dorastająca młodzież realizowała swoje zainteresowania w innych klubowych zespołach, takich jak: Verbum, Kabaret NOCNIC, Eksperymentalna Scena JAK, Grupa Poszukiwań Twórczych Inwencja, B.I.E.D.R.O.N. (Bardzo Inaksza Ekipa Dawców Natchnienia Oraz Radości). Zespoły wydały kilka płyt o charakterze patriotyczno – religijnym i rozrywkowym, m.in. „Powrót do Lwowa”, „Jedynie co mam”, „Ja to mam szczęście”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Wojsko lubi śpiewać”, a w tym roku – po wielu bojach – długo wyczekiwana płyta „A gdyby tak…” W ciągu swojej pracy artystycznej grupy te zaprezentowały około 1,5 tys. koncertów w kraju i za granicą, m.in.: w Niemczech, we Francji, na Ukrainie i na Węgrzech. To w „Biedronkach” pierwsze kroki sceniczne, pod kierunkiem Jany i Joanny Koronkiewicz, stawiała m.in. znana już aktorka Emilia Komarnicka. Dzieci i młodzieży zawsze tu mrowie – aktualnie w klubie 1 Pułku Saperów pracuje 10 grup tanecznych, wokalnych i teatralnych w różnych kategoriach wiekowych. Uczestniczy w nich ponad 100 wykonawców. Już przeszło 10 lat zajęcia prowadzi p. Anna Glińska. Cieszy fakt, że młodzi klubowi artyści, związani od dziecka z zespołami, kontynuowali pracę jako instruktorzy, m.in.: Joanna Koronkiewicz, Piotr Kasztelan, Grzegorz Bukowski, Angelika Skowronek czy Zuzanna Zazulin.

Z zawodowej przywary mogłabym pisać tylko o artystycznej działalności klubowej, ale przecież nie tylko ta cechuje klub. Działalność środowiskowa brzeskiego garnizonu charakteryzuje się bogatą ofertą ukierunkowaną na żołnierzy, pracowników wojska i ich rodziny oraz lokalną społeczność. Znakomitymi propozycjami kulturalnymi klubu podkreślającymi charakter pełnionej służby są m.in.: Saperskie Zimowiska, Saperskie Zaduszki, Zaduszki Misyjne, Wojskowa Super Mama Saperskie Wieczory Klubowe, „Noc z Wampirem”, Saperska Kartka Wielkanocna, „Noc z Amorem”,Saperska Super Rodzinka, Saperski Klub Malucha – „Chatka Puchatka”…

Klub od wielu lat był gospodarzem i współorganizatorem Finałowych Spotkań Konkursu Recytatorskiego Wojska Polskiego. W 2015r. odbyły się „Manewry Sceniczne Wojska Polskiego” równocześnie w Brzegu i Wrocławiu. Jesienią, od kilkunastu lat, w Klubie 1 Pułku Saperów odbywa się Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej im. ks. ppłk Zbigniewa Stefaniaka „Fides et Patria”. Adresowany jest do dzieci i młodzieży, oraz żołnierzy Wojska Polskiego, stanowi doskonałą konsolidację środowiska wojskowego i cywilnego. Cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy liczba uczestników biorących w nim udział. Jest współorganizatorem uroczystości związanych z obchodami świąt państwowych i wojskowych. Zespoły Inwencja i Biedronki tworzą oprawę artystyczną z okazji Święta Niepodległości, Konstytucji Trzeciego Maja, Święta Pułku,, Święta Wojska Polskiego. Doskonale układa się współpraca z państwowymi i samorządowymi instytucjami kultury, oraz organizacjami pozarządowymi. Wspólnie organizujemy wiele przedsięwzięć m.in. Dni Księstwa Brzeskiego…

Klub to także działalność PTTK. Od listopada 2013 roku działa tu Wojskowe Koło „Zieloni”, które organizuje wycieczki geograficzno-historyczne i kulturalno-edukacyjne, stanowiące doskonałą formę aktywnego spędzania czasu wolnego. Działająca w klubie biblioteka oświatowa posiada w swoich zbiorach ponad 20 tysięcy woluminów. Oprócz działalności podstawowej (gromadzenia i udostępniania zbiorów) prowadzone są różne formy upowszechniania książki, czytelnictwa i promocji i pod hasłem „Biblioteka dobre miejsce dla człowieka” m.in.: spotkania autorskie z lokalnymi twórcami, konkursy czytelnicze i plastyczne, biesiady czytelnicze, bookcrossing, warsztaty „Cuda z papieru”, czy nowatorską formę pracy z czytelnikiem dziecięcym – biblioterapię, wykorzystującą wychowawczą funkcję książki.

Klub 1 Pułku Saperów w Brzegu jest jednym z najprężniej działających klubów wojskowych, z powodzeniem promuje brzeski garnizon i środowisko wojskowe w kraju i poza granicami.

Oferuje ciekawe i nowatorskie formy działalności skierowane do żołnierzy i ich rodzin.To właśnie brzeski klub zainicjował tworzenie Centrów Pomocy Rodzinie – służących radą i wsparciem rodzinom żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju. Pomysł ten spotkał się z ogromnym zainteresowaniem innych garnizonów.

W 2005 roku Klub Garnizonowy w Brzegu został najlepszym Klubem Śląskiego Okręgu Wojskowego. W uznaniu osiągnięć i zasług związanych z działalnością kulturalną klub otrzymał w 2009 roku zaszczytne miano „wyróżniającej się” jednostki organizacyjnej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

W roku bieżącym zdobył tytuł Laureata II Stopnia w Konkursie Klubów Wojskowych 2015r., za wzorową realizację zadań w obszarze działalności kulturalnej w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej. Nagrody Dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej p. Sławomira Frątczaka, otrzymali pracownicy klubu:

– Janina Koronkiewicz,

– Anna Glińska,

– Angelika Skowronek,

– Zuzanna Zazulin,

– Joanna Watras,

– Elżbieta Skrzypczyńska

– Grzegorz Bukowski.

Cudze chwalicie swego nie znacie” drodzy Brzeżanie. Doskonale wiem, że zdajecie sobie sprawę z osiągnięć naszego wspólnego Klubu 1 Pułku Saperów, tylko czasami zapomni się to i owo. Mnie osobiście już się do tego klubu cni… i będzie się cnić niejeden raz do przytulnej, rodzinnej atmosfery, do przyjaznych spojrzeń i objęć. Gdzieś na szerokich, nieznanych wodach będzie się cnić.

PS. W styczniu wyjeżdżam do Warszawy, by rozwijać swoje artystyczne pasje (w końcu ukończenie łódzkiej szkoły filmowej do czegoś zobowiązuje). Jednak zawsze będę nieść w sercu Biedronki i wspomnienia cudownych dziecięcych lat z nimi spędzonych. Dziękuję, że mogę mieć takie wspomnienia…

tekst: Zuza Zazulin

Reklama