„Baśń o perle” tematem poprzedniego spotkania Klubu Mamuśki

0

8 czerwca 2017r. w Oddziale Dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej, w ramach cyklicznych spotkań Klubu Mamuśki, odbyło się spotkanie z Panią Anną Gibasiewicz- autorką „Baśni o Perle”.


W kolorowym i magicznym wnętrzu biblioteki Pani Anna snuła opowieść o pięknej dziewczynie Elwice, jej ojcu i szlachetnym młodzieńcu. Opowiadając i czytając na przemian, autorka w barwny i ciekawy sposób przybliżyła uczestnikom historię bogatego kupca, który spełniał wszystkie zachcianki nieco rozkapryszonej córki, a im bardziej chciał jej dogodzić, tym większe żądania i pragnienia przedstawiała Elwika. W końcu, za namową złowrogiego kruka, zażyczyła sobie, by ojciec przywiózł jej z dalekiego kraju drogocenną perłę. Próby połowu tej perły zawiodły wielu młodzieńców na dno oceanu, którzy nigdy już stamtąd nie wrócili.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję poczuć emocje towarzyszące poławiaczom pereł, poruszając podmuchami ust kolorowe łodzie na oceanie/podłodze oraz szukając ukrytej przez Panią kierownik biblioteki muszli. Po odnalezieniu muszli, która tym razem nie kryła w sobie drogocennej perły, każde dziecko mogło przyłożyć ją sobie do ucha i wsłuchać się w ukryty tam szum morza.

W opowiadanej historii w końcu znalazł się śmiałek, któremu udało się wydobyć perłę i ujść przy tym z życiem. Jednak obdarowana perłą Elwika nie tylko nie zaznała szczęścia, ale również utraciła ważne i bliskie sercu osoby. Także ojciec Elwiki zrozumiał, że nie można nieustannie spełniać zachcianek swojego dziecka, jeśli chce się je wychować na kogoś dobrego, pomocnego i wrażliwego na potrzeby innych ludzi. Wyruszyli zatem każde w swoją osobistą podróż, by odnaleźć ukochane osoby, znaleźć sens życia i prawdziwe wartości, które powinny stanowić drogowskazy na drodze do szczęścia.

Czy im się to udało? Kto im towarzyszył w tej drodze i czy odnaleźli siebie nawzajem? Tego dzieci ani mamy i babcia im towarzyszące nie dowiedziały się na spotkaniu, aby z ciekawością móc sięgnąć po lekturę. Kto zakupił baśń, otrzymał osobistą dedykację autorki.
Książkę można również wypożyczyć w Oddziale Dla Dzieci lub zakupić na kolejnych spotkaniach Klubu Mamuśki.

Organizatorzy spotkania bardzo dziękują Pani Annie Gibasiewicz za niezwykłe spotkanie z baśnią, Pani Teresie Uruskiej za tradycyjnie, wspaniałą gościnę i Miejskiej Bibliotece Publicznej za współorganizację wydarzenia.