Archiwum Kresowe (cz. I) − Listy

0
fot. MPŚ

W Muzeum Piastów Śląskich trwają zaawansowane prace nad utworzeniem Archiwum Kresowego. Zbiór jest już ogromny, powiększa się z każdym dniem, między innymi dzięki hojności ofiarodawców. Archiwum będzie bazą, rezerwuarem wystawy stałej oraz wystaw czasowych poświęconych Kresom Południowo-Wschodnim. Wystaw nostalgicznych, ukazujących przede wszystkim moment rozdarcia, wygnania, wykorzenienia, wyrwania z ojcowizny, utraty tego, co miłe sercu.


Szczególnie wymownym świadectwem tego rozdarcia, a zarazem istotną częścią zbiorów Archiwum Kresowego będą listy. W tym listy pisane z zesłania. Przeważnie po rosyjsku, bo taki był nakaz cenzury. Przejmujący zapis tęsknoty za bliskimi, bezradności, tłumionej rozpaczy i nadziei.

Każdy list jest starannie zabezpieczony, w osobnej kopercie, owinięty pochłaniającym wilgoć papierem, skatalogowany, opisany, zmierzony. Żmudna, benedyktyńska praca Pani Małgorzaty Młynarskiej i Pani Teresy Piaseckiej.

Poniżej kilka zdjęć, a za tydzień kolejna porcja informacji i fotografii na temat postępów prac przy tworzeniu Archiwum Kresowego. Następnym razem będzie mowa o pamiętnikach.