Noworoczny opłatek kresowian [fotorelacja]

0
fot. Eugeniusz Szewczuk

W sali stropowej brzeskiego Ratusza w sobotnie popołudnie 26 stycznia br. obyło się noworoczno – opłatkowe spotkanie kresowian.Organizatorem dorocznej uroczystości był brzeski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz koło Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w Brzegu.


W tym szczególnym wydarzeniu, oprócz licznie zgromadzonych kresowian, wzięli również udział przedstawiciele władz samorządowych na czele ze Starostą Powiatu Brzeskiego Jackiem Monkiewiczem i Burmistrzem Brzegu. Radę Powiatu reprezentował Przewodniczący Janusz Jakubów, a Radę Miejską Janusz Wójcik.

Nie brakowało przedstawicieli świata kultury z Brzegu i sąsiednich gmin, organizacji kombatanckich i społecznych, brzeskiego środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu reprezentowali ; Prezes Zarządu Ryszard Marcinkowski i Sekretarz Andrzej Patuszyński.

Po krótkiej modlitwie i błogosławieństwie opłatków przez diakona Łukasza z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu zebrani podzielili się opłatkiem, składając sobie życzenia noworoczne.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję obejrzeć i wysłuchać ciekawych opowieści dotyczących prac jakie prowadzi Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej z Brzegu i Wrocławia na Kresach Rzeczypospolitej.

Nie byłoby uroczystości w tak podniosłej atmosferze, gdyby nie było śpiewu kolęd, pastorałek i piosenek kresowych. Oto zadbał i niesamowity klimat stworzył znany wszystkim zespół wokalny „Leśne Echo”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubszy.

Zebranym szczególnie utkwiła w pamięci pastorałka śpiewana na góralską nutę, którą zespół dedykował św. Janowi Pawłowi II pn. „Od serca do ucha”.

Więcej nt. uroczystości w czwartkowym wydaniu „Panoramy”.

tekst i zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk