IX Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich – Świątniki 2019[fotorelacja]

0

Już tradycyjnie w drugi weekend września w małej, ale „wielkiej sercem” wsi Świątniki gm. Sobótka, u stóp góry Ślęza na Dolnym Śląsku odbyły się dwudniowe uroczystości i spotkanie kresowian niemal z całej Polski. To z kolei IX Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich. Tym razem temat główny to 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i 100. rocznica powstania Flotylli Pińskiej. W dwudniowych uroczystościach licznie wzięli udział kresowianie z powiatu brzeskiego.


Organizatorami spotkania pod Honorowym Patronatem Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka było Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa w Nasławicach.

Szczegółowy program międzynarodowego spotkania kresowian w Świątnikach przewidywał m.in. uroczystą Mszę św. w intencji ofiar II wojny światowej i marynarzy Flotylli Pińskiej sprawowaną przez Metropolitę Wrocławskiego abp Józefa Kupnego z udziałem pocztów sztandarowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Z wiernymi w Świątnikach regularnie modli się abp Józef Kupny.

Jednakże tym razem Mszy św. przewodniczył ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Jednym z koncelebransów był proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Szydłowicach ks. Tomasz Luboiński.

Kulminacyjnym punktem Eucharystii było nadanie i poświęcenie sztandaru Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. 

Po Mszy św. na niewielkim cmentarzu przy kościele NMP Matki Bożej Bolesnej w asyście Kompani Honorowej Wojska Polskiego, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, pocztów sztandarowych i licznie zebranych uczestników uroczystości, nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy – pomnika, jedynego w Polsce poświęconego Flotylli Pińskiej.

Więcej nt. uroczystości w Świątnikach w czwartkowym wydaniu gazetowym „Panoramy Powiatu”

tekst i zdjęcia: Eugeniusz Szewczuk