Rocznicowe uroczystości w Brzegu [fotorelacja]

0

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W niedzielne południe 12 lipca br. na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Starobrzeskiej w Brzegu odbyły się uroczyste obchody 77. rocznicy tzw. krwawej niedzieli, gdy w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. sprawowanej przez ks. Marcina Wachowiaka (parafia Podwyższenia Krzyża Świętego) i kapelana 1.Pułku Saperów ks. kpt. Piotra Rokitę. Wzięli w niej udział brzescy samorządowcy na czele ze starostą powiatu brzeskiego i burmistrzem Brzegu, kresowianie i mieszkańcy Brzegu na czele z prezesem TMLiKPW Alicją Heflich, przedstawiciele organizacji kombatanckich i kresowych (Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej), a także poczty sztandarowe.

W dalszej kolejności pod pomnikiem upamiętniającym ofiary – Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich przez nacjonalistów ukraińskich OUN i UPA w latach 1939 – 1946, złożono wiązanki kwiatów.

Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. – w Galicji Wschodniej, a co najmniej 4 tys. na ziemiach znajdujących się obecnie w granicach Polski.

tekst i zdjęcia; Eugeniusz Szewczuk