Brzeg o kresach pamięta. Kolekcjonerzy także

0

Choć młodsze pokolenie brzeżan tak zaaklimatyzowało się w swoim mieście, że zdaje się zapominać o swoim rodowodzie, niezaprzeczalnym faktem jest, iż większość nas tu żyjących ma swoje korzenie na terenach znajdujących się obecnie poza wschodnią granicą Polski. Dla tych którzy pamiętają i dla tych którym być może przypomnieć trzeba wrocławsko-brzescy kolekcjonerzy szykują ekscytującą wystawę – lekcję naszej historii.


Od pewnego czasu, głównie za sprawą inicjatywy Burmistrza Brzegu – Jerzego Wrębiaka, dużo mówi się o tym by zaadoptować obiekt Gimnazjum Piastowskiego w Muzeum Kresów i nadaniu mu wymiaru ponadregionalnego. Są plany i wizualizacje, trwają rozmowy lecz jest za wcześnie by wskazywać konkretne daty remontów czy otwarcia. Na czas obecny pewne jest już jednak, że 23 września będziemy mieli w naszym mieście swoiste preludium przyszłościowych prezentacji muzealnych. Ci, dla których historia i jej pamiątki to „chleb powszedni” – Koło Terenowe w Brzegu Stowarzyszenia Kolekcjonerów we Wrocławiu na ów dzień przygotuje specjalną porcję eksponatów z dawnych terenów Rzeczpospolitej. Wystawa za zgodą Dyrektora Pawła Kozerskiego zaprezentowana będzie w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Będzie to już XVIII odsłona brzeskich krajowych wystaw kolekcjonerskich, które co roku utwierdzają pozycję naszego miasta na mapie Polski jako miejsca szczególnie przyjaznego kolekcjonerstwu i otwartego na promocję tego, ważnego z historycznego punktu widzenia, hobby. Organizatorzy tegorocznego wydarzenia zadbali by znów miało ono szczególny charakter i postanowili otworzyć się na kolekcje osób niezrzeszonych w Stowarzyszeniu. Inaczej mówiąc, każdy zainteresowany o ile kryje w swoich szafach czy kredensach coś ciekawego zgodnego z tematem będzie mógł to zaprezentować w brzeskim zamku. Szczegóły odnośnie formy zgłoszeń prywatnych kolekcji będą podane w prasie oraz na stronach www Starostwa Powiatu Brzeskiego i Urzędu Miasta w połowie maja tego roku. Już teraz można zastanowić się jednak, czy przypadkiem nie mamy w domu jakiś wyjątkowych sentymentalnych pamiątek z rejonów kresowych. Mowa tu o rzeczach, których historyczną wartość da się potwierdzić bez skomplikowanych badań, optymalnie o charakterze zbioru tematycznego jak np. zdjęcia z określonego miasta czy kolekcja obrazków sakralnych, pocztówek, znaczków itp. Jeżeli zalegają u nas niepotrzebnie będziemy mogli zwyczajnie je przekazać, jednak wówczas gdy chcemy je tylko pokazać będzie opcja nieodpłatnego wypożyczenia. Z uwagi na ograniczoną wielkość prezentacji wystawienniczej nie ma pewności, że całość prywatnych kolekcji zostanie zademonstrowana w ramach wydarzenia. Według wstępnych założeń niezaprezentowane zbiory miałyby stać się zaczynem przyszłościowej ekspozycji muzealnej.

Brzeg_o_kresach_pamieta

Pamiętajmy, że z pozoru bezwartościowe starocie, z którymi często sami nie wiemy co zrobić mogą okazać się bardzo cenne z punktu widzenia historycznego. Jednym z fundamentów narodu jest jego pamięć a ta karmi się w znacznej mierze pamiątkami minionych czasów. Kolejnym pokarmem są oczywiście wspomnienia, tych którzy często są już w jesieni swego życia. W organizację tegorocznej wystawy włączył się Eugeniusz Szewczuk – działacz Towarzystwa Miłośników Prus Lwowskich, inicjator powstania Koła Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej i autor opracowania „Moje kresy”, w którym zawarł wspomnienia osób mieszkających niegdyś na wschodnich terenach przedwojennej Polski. Z dużym prawdopodobieństwem wystawa zostanie zasilona przez materiały uzyskane od bohaterów wspomnianej książki.

Jak co roku Wystawa Kolekcjonerska zyskała honorowy patronat Starosty Brzeskiego i Burmistrza Brzegu.

Rzecznik prasowy wystawy