Powiedz – zapomnę, pokaż – zapamiętam, przeżyję, doświadczę – zrozumiem

0

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Św. Tomasza z Akwinu realizuje projekt, pn. „W każdym zawodzie z matmą po drodze”. W ramach akcji dzieci będą mogły wziąć udział w różnorodnych zajęciach, w czasie których dowiedzą się, m.in. tego, że matematyka jest właściwie wszechobecna. We wrześniu szkoła zorganizowała warsztatowe spotkanie dla rodziców, pn. „Jak pomagać dziecku w matematyce?”.


Każdy z nas najlepiej uczy się w działaniu. O tym niezaprzeczalnym fakcie przekonać się mogli rodzice uczniów Szkoły im. Św. Tomasza z Akwinu w Brzegu, grając w gry i układając logiczne układanki. Wiadomo, że bardzo ważne jest nastawienie, więc jeśli rodzice kiedyś mieli problemy z matematyką nie powinni straszyć nią swoich dzieci, bo złe nastawienie odbiera chęć do nauki. Matematyka jest obecna w naszym codziennym życiu, warto wskazywać ją dziecku przy każdej nadarzającej się okazji, np. gdy dziecko przychodzi pytając nas „ile jeszcze tygodni do moich urodzin?” – weźmy kalendarz i policzmy z dzieckiem. Przy okazji można zastanowić się wspólnie: ile tygodni ma rok, ile miesięcy, czy wszystkie miesiące mają tyle samo tygodni, dni, ile dni ma rok, co to znaczy, że rok jest przestępny? Jedno pytanie, a jaki temat do rozmowy i z pewnością wspaniały sposób wspólnego spędzania czasu. Abstrakcyjne zadania warto zastępować życiowymi: mnożenie można przećwiczyć na zakupach przeliczając na ile bułek wystarczy nam określona kwota, dzielenie – sprawdzając na ile osób można sprawiedliwie podzielić tabliczkę czekolady.
Wspólne popołudnia lub inny czas wolny warto spędzić grając np. w gry planszowe, które uczą matematyki przy okazji świetnej zabawy, a przede wszystkim (zapoznając się z regułami gry) rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem. Warto też nauczyć dziecko gry w szachy, w której posiądzie wiele umiejętności przydatnych w nauce matematyki, m.in.: zdolność koncentracji, wytrwałość w dążeniu do celu, planowanie, a ponadto, to wspaniałe ćwiczenie pamięci i wyobraźni przestrzennej, a przede wszystkim nauka logicznego myślenia.

Czy mamy lat 5, 7, 10, 18 czy więcej, łatwiej uczymy się w działaniu, poprzez praktykę. Wyobraźmy sobie kurs prawa jazdy bez „jazdy za kółkiem”, czy naukę jakiegokolwiek zawodu bez praktyki np. fryzjer, stolarz. Pamiętajmy, matematyka to nie tylko liczenie, tzw. słupków.

Przybliżenie pojęć matematycznych w praktyce jest celem projektu „W każdym zawodzie z matmą po drodze” realizowanym przez Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Św. Tomasza z Akwinu w Brzegu przy dofinansowaniu fundacji mBanku. W ramach projektu uczniowie odwiedzają ciekawe miejsca w Brzegu i spotykają się przedstawicielami różnych zawodów. Do udziału w matematycznej przygodzie NSP zaprasza uczniów brzeskich szkół podstawowych klas 4-5. Aby wziąć w niej udział wystarczy wysłać wiadomość pod adres szkolaswtomaszazakwinu@gmail.com.

Szczegóły projektu dostępne na facebookowym profilu szkoły. Ilość miejsc ograniczona. Informację o zakwalifikowaniu dziecka do projektu rodzice otrzymają mailem zwrotnym. Zajęcia są bezpłatne.