O tajnikach fotografii otworkowej na spotkaniu w „Akademii Skrzata”

0

Dwudziestego trzeciego kwietnia 2018r. klasa I b PSP nr 5 w Brzegu  wraz z wychowawczynią Jolantą Wąsik gościła w przedszkolu „Akademia Skrzata”. Została tam zaproszona przez panią dyrektor Urszulę Kołodziejczyk. Spotkanie odbyło się w ramach Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej 2018r.


Pani dyrektor bardzo ciekawie opowiadała uczniom o działaniu aparatu otworkowego, czyli camery obscury. Dzieci dowiedziały się ,że można nim wykonywać fotografie bez obiektywu. Obiektyw zastępuje niewielka dziurka , przez którą przechodzi światło i w ten sposób w camerze powstaje obraz.
W ” Akademii Skrzata „znajdował się aparat otworkowy w kształcie wagonika pociągu, który był zaciemniony .Światło wnikało do niego przez niewielki otwór. Do jego wnętrza wchodziło kolejno po czworo dzieci . Natychmiast na ścianie wewnątrz uczniowie dostrzegali odwrócony obraz budynku przedszkola i otoczenia znajdującego się przed kamerą. Było to dla nich niezwykłe przeżycie.

W dużej camerze obscurze odbywały się zajęcia plastyczne. Dzieci rysowały to, co widziały czyli budynek przedszkola i drzewa ” do góry nogami”. Rysunek ten pokolorują w szkole.

O magii ruchomej fotografii opowiedział uczniom także pan Roman Baran.
Bardzo podobała nam się sprawna organizacja spotkania. Gdy dzieci rysowały, pozostałe czekając na swoją kolejkę , by wejść do środka camery obscury , korzystały z gościnności pani dyrektor przedszkola. Bawiły się na placu zabaw w domkach , huśtały na huśtawkach i zjeżdżały  na zjeżdżalniach. Jak bardzo były zachwycone pobytem w przedszkolu świadczą wypowiadane przez nich opinie , np. „Oni mają tu tak pięknie i zielono ,jak my w szkole.”
Szczególnie cieszył się Alek Wiśniewski ,absolwent tego przedszkola. Mógł obejrzeć sale, w których dawniej miał zajęcia, jak również spotkać się z ulubionym woźnym -panem Edwardem.

Na pożegnanie pani dyrektor wręczyła uczniom kl.I b PSP nr 5 w Brzegu prezenty w postaci ciasteczek z dziurką , którą na pewno będą kojarzyć z camerą obscury. Być może wykonają ją sami na podstawie folderu dotyczącego fotografii otworkowej, który otrzymali także od pani dyrektor.

Bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie w „Akademii Skrzata” , serdeczną, miłą atmosferę ,gościnność i upominki. Mamy nadzieję, że to początek naszej dalszej i udanej współpracy.
Jolanta Wąsik